Karadeniz Pet

tünekler hakkında fikirleriniz

Mehmet GÜLER

Meraklı Üye
geçen hafta yaptırmış olduğum yeni 3 katlı kafesimde tünekler alt resimdeki gibi..

tüneklerin bu şekil olması gerek çiftleşme gerek hareket kolaylıgından zor olurmu..? bu kafesime sizce tünekleri nasıl takmamı önerirsiniz..

xBNnrL.jpg
[/IMG]

Üretim kafeslerinde tek tünek bile yeterlidir Memoc@n kardeşim.
Ben genelde kafeslerde 2 tünek görüyorum. Bana göre 3 çok. Seçim senin..

Bu arada kafesler çok güzel eline sağlık. Beyaz kaplı MDF olaymış, kafes içi biraz daha aydınlık olabilirmiş.

Üretim kafeslerinde tek tünek bile yeterlidir Memoc@n kardeşim.
Ben genelde kafeslerde 2 tünek görüyorum. Bana göre 3 çok. Seçim senin..

Bu arada kafesler çok güzel eline sağlık. Beyaz kaplı MDF olaymış, kafes içi biraz daha aydınlık olabilirmiş.

beyaz mdf olmamasının sebebi tanıdık bi abi ile yaptıgımız için fiyat çok olmasın diye elindeki parçaları değerlendirerek yaptık. :)
kafeslere aydınlatma için led yaptım.düşük voltajda hem göz almıyor hemde yeteri kadar aydınlatıyor.

peki iki tünek yapsam nasıl yapayım??

Ortadakini aynı göz içide biraz yukarı kaldırıp sağ ya da soldakini bir alt güze çekebilirsin. diğeri de iptal..

Kafesin eni nedir? MDF olunca tünekleri tele paralel de takabiliyorsun. MDF üzerine yarım santimetre delik açacaksın her iki baştan.
Tüneklerin biri arkada yukarda, diğeri önde yemlik hizasında..

Ortadakini aynı göz içide biraz yukarı kaldırıp sağ ya da soldakini bir alt güze çekebilirsin. diğeri de iptal..

Kafesin eni nedir? MDF olunca tünekleri tele paralel de takabiliyorsun. MDF üzerine yarım santimetre delik açacaksın her iki baştan.
Tüneklerin biri arkada yukarda, diğeri önde yemlik hizasında..

peki abi aklımda olan bi şekli söyleyim ona yorumunu alayım..

öncelikle hepsini söküp.yuvalık girişindeki tünek parçasından direk karşıya boydan boya atsam..
birde kafesin sağ kısmından yemlık ve suluğa yakın erişim olsun diye 20-25 cm bi parçayı yine paralel şekilde atsam?

bu şekil nasıl olur??

Yuvalık deliği ortada ise, arkada kullanılmayan boş bir alan kalacaktır. Arkaya yakınsa delik dediğin daha mantıklı. Delik etrafına kaplama yapılmadı dimi? Oraya bir parça ayarlamak lazım ama.. Nasıl olur bilemiyorum.

tünekleri kendim vidaladım iç kısımdan söküp diger tüneğe eklemem lazım ek işi kolay.
yuvalık deliği kafesin hemen hemen tam orta kısmında..yani tam ortadan parelel çekilecek..

Keyif senin, nasıl hoşuna gidiyorsa öyle yapabilirsin.
Tele paralel tüneklerde kuşlar daha güzel poz veriyor. :)

Üsttekini yeni yapacaksan deliğin hizasında delikle arka levha ortasına yapabilirsin.
Kolay gelsin.

teşekkür ederim abi bilgilerin için.
benim dediğim şekli yaparken boydan boya pareleli şuan için sadece yuvalık girişinin oldugu yerden yaparım.diğer şekilde yuvalığın arkalığı kopmle söküp çalışmam lazım. akşam bi değişiklik yapmadan hem senin fikirlerin hem kendi fikirlerimi kafes üzerinde gözlemleyerek bakayım bi nasıl olacak...teşekkürler

Bence 3 tünek fazla ortadakini çıkar işlem tamam :)

Geri