Karadeniz Pet

Tür-Cinsiyet-Yaş-Mutasyon tespitlerimi teyit eder misini?

Cihan ZALOĞLU

Yeni Üye
Merhabalar,

Öncelikle aranıza yeni katılmaktan mutluluk duyuyorum. İlk olarak Ekim 2013’de yavru bir muhabbet kuşu alarak işe başladım. İnternetten araştırma yaptıkça bu konuda en geniş bilgiyi muhabbetkusu.com.tr’de olduğunu gördüm ve takip etmeye başladım. Özellikle Muhammet Çelik Bey’in yazılarını taktir ettiğimi söylemeliyim. Kendisinin yazılarına istinaden kuşum “Paşa”’nın özelliklerini aşağıda değerlendirdim. Yaptığım değerlendirmeleri yorumlayabilir misiniz?

1. Tür

e73lNl.jpg

Fotoğraf-1

K4yEQ0.jpg

Fotoğraf-2

Paşa’nın başından kuyruğunun sonuna kadar boyu Fotoğraf-1 ve Fotoğraf-2’de göreceğiniz gibi 21-22cm uzunluğunda. Pakistan Muhabbet Kuşları serçe boyutunda olduğu için Paşa bu tür olamaz.

wL5BX1.jpg

Fotoğraf-3

x0JYZW.jpg

Fotoğraf-4

Fotoğraf-3 ve Fotoğraf-4’de de göreceğiniz gibi Paşa’nın göğüs ve baş boyutları Hollanda, İngiliz ve Show cinsi olabilmesi için küçük olduğundan, Yerli Cins bir muhabbet kuşu olduğunu düşünüyorum.
Referans: Muhammet Bey’in yazısı http://www.muhabbetkusu.com.tr/cinsleri-ve-irklari/muhabbet-kusu-irk-ve-cesitleri-334.html

2. Cinsiyet

xB7qQv.jpg

Fotoğraf-5

xVWk1n.jpg

Fotoğraf-6

Fotoğraf-5 ve 6’da cere renginin mavi-mor olduğu görünüyor. Bu nedenle Paşa’nın Erkek olduğunu düşünüyorum.
Referans: Muhammet Bey’in yazısı http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...et-kuslarinda-cinsiyet-ayrimi-resimli-15.html

3. Yaş

Fotoğraf-5’de iris çevresinin açık gri bir hal aldığı görünüyor. Fotoğraf-3 ve 4’de ayrıca alnının temiz olduğu ve çizgilerin tamamen kaybolduğu görünüyor. Bu nedenle Paşa’nın 6-8 aylık olması gerekiyor. Ekim 2013’de aldığımızda gagası henüz siyahtı. Bu tarihte yeni yem kırdığını kabul edersek, Eylül 2013 sonunda yumurtadan çıktığını farz edebiliriz. Böylece Paşa bugün itibariyle 6 aylık olmuş oluyor.
Referans: Muhammet Bey’in yazısı http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...ler/muhabbet-kuslarinda-yas-tahmini-1328.html

4. Renk ve Mutasyon

4.1. Paşa’nın ana renkleri mavi ve beyaz olduğu için “Beyaz Köken”’li bir muhabbet kuşu olduğunu düşünüyorum.
4.2. Paşa’nın renklerinin açık olması nedeniyle “Siyah Faktör”’ünün olmadığını düşünüyorum.
4.3. Paşa’nın rengi parlak mavi olduğu için “Gri Faktör”’ünün olmadığını düşünüyorum.
4.4. Paşa’nın gök mavisi olması ve renk tonunda morluk sezmediğim için “Mor Faktör”’ünün olmadığını düşünüyorum.
4.5. Paşa’nın vücut tüylerinin soluk olmadığını düşündüğümden “Dilute (soluk)” olmadığını kabul ediyorum.
4.6. Paşa’nın “Sarı Yüzlü” olmadığı görünüyor.
4.7. Paşa’nın “Albino” ya da “Lutino” olmadığı da çok açık.

Kanat desenlerine göre;

4.8. Paşa’nın kafasında “Zebra Deseni” olmadığı için “Normal” bir muhabbet kuşu olmadığını düşünüyorum.
4.9. Paşa’nın kuyruk tüylerinde açıktan koyu renge doğru geçiş olmadığı için “Opal” olmadığını düşünüyorum.
4.10. Paşa’nın ensesinde mavi renk olması nedeniyle “Spangle” olduğunu düşünüyorum.
4.11. Paşa’nın üzerinde kahverengi ve tonları olmadığı için “Tarçıni” değil maalesef.

Parçalı mutasyonları;

4.12. Paşa’nın göbeğinde ya da kuyruğunda beyaz (temel) renk bant bulunmadığı için “Baskın Parçalı” olmadığını düşünüyorum.
4.13. Paşa’nın kafa tüylerinde desenler olduğu ve irisi renk değiştirdiği için “Çekinik Parçalı” olmadığını düşünüyorum.
4.14. Paşa’nın kanat uçlarında pullar olduğu için “Temiz Kanat Parlalı” olmadığını düşünüyorum.
4.15. Paşa “Albino” ya da “Lutino” olmadığı için “Koyu Gözlü Düz Renkli” olmadığı görünüyor.

Son olarak Paşa’nın nadir olan “Tepeli”, “Fallow”, “Saddleback”, “Texas Clearbody”, “Slate”, “Antracite”, “Blackface”, “Mottled” ya da “Lacewing“ olmadığını görünüyor.
Referans: Muhammet Bey’in yazısı http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha.../muhabbet-kusu-renk-ve-mutasyonlari-1366.html

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kus cek cinsi erkek tuy degisiminde suan 6-7 AYLIK eslesmeye hazir tuy degisimden sonra

Maşallah Paşa'ya. Siz bütün analizleri yapmışsınız. Diyecek bir şey kalmamış.

kusunuz cok güzel maşallah, ancak ben yazı seklinizi ve olaya bakış acınızı cok beğendim :)

yvu7eju2.jpg
ırkı cinsiyeti yaşı nedir bilenler bi sölesin

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cihan bey sizi takdir ederim gerçekten çok bilinçli yaklaşıyorsunuz bu konulara. Keşke herkes aynı hassasiyeti gösterebilse.

e3udygaj.jpg
usuve4y9.jpg
te2edeze.jpg
da6ysepa.jpg
u7any9ah.jpg

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri