Karadeniz Pet

TÜY ÇEKİMİ

Burhan Artık

Yeni Üye
Herkese hayırlı günler dilerim.Arkadaslar erkek kusum 2-3 ay önce kadar evde kaza geçirmesi sonucu sağ kanadı kırılmışti.Veterinere götürüp tedavi ettirdik, doktorun tavsiye ettiği süre boyunca da bandaj kanadında kaldı(3hafta).Ellerimizle besledik yaşaması için elimizden ne gelirse yaptık.Çok şükür yaşadı da fakat artık ucamiyor.Bandaj çıktığında kanat tüylerinin bir çoğu dökülmüştü şimdi uzamiş durumda.Yeni çıkan tüyler tuhaf çıkıyor ve kanadı hep düşük duruyor.Kontrole götürdüğümde doktorun tavsiyesi tüy çekmek oldu..sizce ne yapmalıyım ? Ucamamasinin sebebi sizce bu mu ? Öneri ve bilgilerinizi bekliyorum..

Fotoğraflar anlamaniza daha yardimci olcaktir..

gXXmPR.jpg

mEEv0Y.jpg

doktor tavsiyesi uzerıne pek bişey soyleyemem ama benım kusumunda kanat tuyleri asırı duzensız bi kanadının uzun tuyleri carpık obur kanadında ıkı tane uzun tuyu var yanı sızın resimdeki kustanda duzensiz ama gayet iyi uçabiliyo yani ucamamasının tuyleriyle pek alakası yok gibi bu arada geçmiş olsun bıdığınızsa:)

Uçamamasinin sebebi kas erimesi olabilir.
Yani insan eli kolu alçıda kalınca ki benimki bir ay alçıda kalmıştı ve kolum incecik bir hal almış idi alçı çıkarıldığında.
Egzersizlerle tekrardan kas yapılanması oluştu ve kolumu kullanabilir hale gelmiştim.
Durumun hayvanlarda da insanlardan çok farklı olmayacağını düşünüyorum.
Yalnız düz kemik kırılması ile eklem kırılması aynı değildir.
Kanatta eklem olduğu için bundan sonra uçması zor olabilir.
Fakat sanmıyorum tüylerden olabileceğini.
Yinede veterinerin bir bildiği vardır diye ümit ediyorum.

tüy çekimine bence gerek yok aynı şekilde cama çarpan bir güvercini tedavi ettik vurulan bir kuzgunuda zamanında 2sininde kanadı kırılmıştı hatta 1 tanesinde saçma yarasıda vardı gayet düzeldi acele etmeyin bence ayağı kırılan bir insan hemen koşup top oynayabiliyor mu onlarda o misal.

uzun süre tutuk vaziyette kaldığı için normal uçamaması. kuşunuza vitamin ve kalsiyum takviyesinde bulunun bir süre dışarı çıkarmayın kafes içinde ufak ufak egzersizler yapar kendisi. Tüy yapısı uzun süre havasız kaldığı için zarar görmüş olabilir en uç kısımlarda ki ölü tüyler çekilebilir daha canlı gelmesi için yoksa onların dökülmesi zaman alacak ama uçmasına engel değildir bu. tek eksiği söylediğim gibi egzersiz ve kalsiyum+mineral takviyesi. üzülerek söylüyorum ama tekrardan eskisi kadar uçması çok çok zor o yüzden ısrarcı olmayın. Geçmiş olsun

Ilgi alakanıza teşekkür ederim, cok sağolun arkadaşlar..Tüy çekmek acı vermekten başka bir işe yaramicak diyorsunuz...mineral kalsiyumlara devam..

sakın tüy çekme . c vitamini ver kuşa . muhabbet kuşu yemine aspur karıştır. tüy dökümüne girince c vitamini ve aspur un faydasını goruceksin

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tüy çekmeyi denemeyin. Sorun tamamen kaslardan kaynaklı bence. Eğer imkanınız varsa kafesi büyütün egsersiz açısından. Vitaminlerini eksik etmeyin Zaman'la toparlar.

Geri