Karadeniz Pet

Tüy çıkmayan bölge ve Kusuyormuş gibi kafa hareketi

tanmalvic

Meraklı Üye
Araştırmayı seven biri olarak nette gördüğüm bazı konularda net olarak cevaplandırılmamış bazı sorular tespit ettim. bu sorunları yaşayan ve çözüme ulaşan var mı arkadaşlar? bilgiye aç biri olarak merak ettim :)

1- bazı kuşların vücutlarının bazı bölgelerinde hiç tüy çıkmıyor. kuşu dövmemişlerse ve mantar değilse ne yapmak lazım o bölgede tüy çıkarmak için? (mesela 1 cm çapında kafasının üstünde bir boşluk olduğunu düşünün)

2- kusuyormuş gibi kafa hareketi yapan ama kusma olmuyorsa bu kuşun nasıl bir sorunu olabilir? (eşleşme amacıyla birbirini besleme veya kur yapma hareketi değil. kendi haline sanki boğazında bir şey var da atmaya çalışıyormuş gibi)

Son düzenleme:
1. Yuvalıkta bazen büyük kardeşi, bazen anne kafa ve boyun tüylerini, sırt tüylerini yolabiliyor. Eğer o tüy diplerini de yerse bir daha o bölgede tüylenme olmayabilir. Aklıma gelen bu. :)

2. Benim de kümesteki bir iki kuşta bu bahsettiğin hareket var. Sanki boğazına bişey takılmış çıkarmak ister gibi yapıyor. 3-4 günde bir bu hareket denk geliyor bana. Çözemedim sebebini.

1. Yuvalıkta bazen büyük kardeşi, bazen anne kafa ve boyun tüylerini, sırt tüylerini yolabiliyor. Eğer o tüy diplerini de yerse bir daha o bölgede tüylenme olmayabilir. Aklıma gelen bu. :)

2. Benim de kümesteki bir iki kuşta bu bahsettiğin hareket var. Sanki boğazına bişey takılmış çıkarmak ister gibi yapıyor. 3-4 günde bir bu hareket denk geliyor bana. Çözemedim sebebini.

tüylenme olması için antibiyotik veya krem önerenler olmuş levent bey ama test edildiğini sanmıyorum. hayvana boş yere ilaç vermemek lazım. kusar gibi yapma olayını ben de çözemedim. net bir çözüm önerisi yok forumlarda.

Geri