petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Tüy Döküm Süreleri

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve tanmalvic tarafından 6 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    Merhaba site sakinleri
    tecrübeli arkadaşlardan öğrenmek istediğim konu şu:
    kafes kuşlarımızın yemlerini ve vitaminlerini düzenli olarak verirsek, mama takviyesi yaparsak, sularını düzenli değiştirirsek, temizliğini düzenli olarak yaparsak ve rahatsız edici ortam ve davranışlardan kaçınırsak, tüy döküm süreleri maksimum ve minumum kaç gün/ay olur? sizlerden tür tür ayırmanızı rica etsem çok şey istemiş olmam umarım.
    en çok merak ettiklerim ise show jumbo veya tepeli yerli
    teşekkürler, saygılar...

2. Tunç ÇAĞATAY

Kuşlarda tüy dökümü show jumbolar hariç aynıdır 20 gün kadar sürer. Show jumbo tüy bakımından daha çok olduğu için 30 gün kadar sürebilir.

3. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    bendeki showların daha uzun sürdü hatta sürüyor. benim diğer türler dediğiniz gibi 20 günde çıktı ama showlar bi türlü çıkamadı tüyden. yerini de değiştirmiyorum. çok rahatsız etmiyorum, vitamin de mama da veriyorum ama yok. 2 aydır bi bitmedi. ne yapabilirim acaba?

4. Mustafa BÜYÜK

Mustafa BÜYÜK Active Member

Beğenileri:
    0
    Showları ve Jumboları kendi haline bırakacaksın birde büyüme çağındaysa o tüy dökümü aylarca bitmiyor.

5. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    1 yaşından büyük yetişkin showlar. bekliyorum bakalım ne kadar daha devam edecek bu değişim süreci.
    ayrıca düzenli olarak avisprey sıkıyorum kuşlara bit ve parazitler için. acaba onun negatif bir etkisi mi var?

6. Tunç ÇAĞATAY

Sprey etkisi yokta stres yapmış olabilirler kuşların suluklarına 2 damla elma sirkesi damlat haftada 3 defa yap bu işlemi kolaylaştıracaktir. Birde hangi evredeler kapsüller çıktımı başında.

7. Emir KECECI

Emir KECECI New Member

Beğenileri:
    0
    aynen benim kuşdaki durum sürekli kapsüller çıkarıyor ama hepsini birden değil ağır ağır çıkarıyor. (6 aylık)

8. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    ben 2 gün elma sirkesi 2 gün limon 2 gün vitamin-mineral damlatıyorum sularına. baştaki kapsülleri çıkardılar ve şuan yeni çıkan tüy yok kafada. kanatlarını döküyorlar şuan.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:53 -->-> Daha önceki mesaj 23:16 --

arkadaşlar kuşlarım sürekli bir tüy döküm halinde. baştaki kapsülleri çıkıyor göğüs dökülüyor. sonra kuyruk sonra tekrar başa dönüyor. bu nasıl bir şey anlamadım. yerleri sabit, çok rahatsız etmiyorum. düzenli temizlik ve yemleme. haftada bir mama. sularına elma sirkesi, avisol vitamin. haftada bir avisprey sıkıyorum. 3 aydır bu şekilde bakım yapıyorum. yanlışım mı var ki bu hayvanlar sürekli tüy döküyor?
    not: oda sıcaklıkları malum geceleri biraz düşüyor. nijer, keten tohumu vermiyorum.

9. alse

alse Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    9
    yulaf ver ve yıka havalarda soğuk gibi yıkayınca dikkat et üşütmesinler

10. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    yarın hem yıkayayım hem yulaf vereyim. bakalım nasıl sonuç verecek...

11. yusufkral

yusufkral Active Member

Beğenileri:
    3
    ortalama 1 aya düzeliyorlar

12. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    bugün yulaf verdim kuşlara. ayrıca elma sirkeli ılık suyla banyolarını da yaptılar.
    bir hareketlenme var gibi. bakalım işe yarayacak mı...

13. SMERT ALTUN

Benmkide tüy dökümü geçirmişti geçen ay Kuyrukları aşagıda kabarık ve tek ayağını içine çekip uyuyorlar

en aza indrimek için Günlük vitamin ver su içmesse içirmeye çalış incitmeden
    Sulugu her gün temizle
    yemi her gün temizle
    kafesi temiz tut
    tüylerini ıslatabilirsin ılık suyla
    ıhlamur gibi bitkisel çayları ılıtıp suluguna koyabilirsin rahatlatır ILIK OLMASI GEREK sıcak zarar verebilir Suyu ihmal etme ama

14. Cihan UYĞUR

Cihan UYĞUR Active Member

Beğenileri:
    16
    Bende muzdaribim inş kısa sürede tüy dökümünden çıkar,herhangi bir ilaç kullanmaya gerek yok sanırım?elma sirkesi bende bazen suya ekliyorum.

15. SMERT ALTUN

Limon sirke vb asidik şeyler kuşlarda bağırsak büzüşmesine yol açıyor ve mide düzenini bozuyor bence suya bile katmayın

16. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    sanırım bu konuda bir bilgi kirliliği var. elma sirkesi limon, kuşları parazitlerden koruyor diye biliyorum
    hatta insanlara bile faydalı elma sirkesiyle limon...

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet kuşu tüy değişimi uzun sürdü

,
  2. jumbo muhabbet kuşu tüy dökümü