Karadeniz Pet

Tüy Döküm Süreleri

tanmalvic

Meraklı Üye
Merhaba site sakinleri
tecrübeli arkadaşlardan öğrenmek istediğim konu şu:
kafes kuşlarımızın yemlerini ve vitaminlerini düzenli olarak verirsek, mama takviyesi yaparsak, sularını düzenli değiştirirsek, temizliğini düzenli olarak yaparsak ve rahatsız edici ortam ve davranışlardan kaçınırsak, tüy döküm süreleri maksimum ve minumum kaç gün/ay olur? sizlerden tür tür ayırmanızı rica etsem çok şey istemiş olmam umarım.
en çok merak ettiklerim ise show jumbo veya tepeli yerli
teşekkürler, saygılar...

Kuşlarda tüy dökümü show jumbolar hariç aynıdır 20 gün kadar sürer. Show jumbo tüy bakımından daha çok olduğu için 30 gün kadar sürebilir.

bendeki showların daha uzun sürdü hatta sürüyor. benim diğer türler dediğiniz gibi 20 günde çıktı ama showlar bi türlü çıkamadı tüyden. yerini de değiştirmiyorum. çok rahatsız etmiyorum, vitamin de mama da veriyorum ama yok. 2 aydır bi bitmedi. ne yapabilirim acaba?

Showları ve Jumboları kendi haline bırakacaksın birde büyüme çağındaysa o tüy dökümü aylarca bitmiyor.

1 yaşından büyük yetişkin showlar. bekliyorum bakalım ne kadar daha devam edecek bu değişim süreci.
ayrıca düzenli olarak avisprey sıkıyorum kuşlara bit ve parazitler için. acaba onun negatif bir etkisi mi var?

Sprey etkisi yokta stres yapmış olabilirler kuşların suluklarına 2 damla elma sirkesi damlat haftada 3 defa yap bu işlemi kolaylaştıracaktir. Birde hangi evredeler kapsüller çıktımı başında.

ben 2 gün elma sirkesi 2 gün limon 2 gün vitamin-mineral damlatıyorum sularına. baştaki kapsülleri çıkardılar ve şuan yeni çıkan tüy yok kafada. kanatlarını döküyorlar şuan.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:53 -->-> Daha önceki mesaj 23:16 --

arkadaşlar kuşlarım sürekli bir tüy döküm halinde. baştaki kapsülleri çıkıyor göğüs dökülüyor. sonra kuyruk sonra tekrar başa dönüyor. bu nasıl bir şey anlamadım. yerleri sabit, çok rahatsız etmiyorum. düzenli temizlik ve yemleme. haftada bir mama. sularına elma sirkesi, avisol vitamin. haftada bir avisprey sıkıyorum. 3 aydır bu şekilde bakım yapıyorum. yanlışım mı var ki bu hayvanlar sürekli tüy döküyor?
not: oda sıcaklıkları malum geceleri biraz düşüyor. nijer, keten tohumu vermiyorum.

yulaf ver ve yıka havalarda soğuk gibi yıkayınca dikkat et üşütmesinler

yarın hem yıkayayım hem yulaf vereyim. bakalım nasıl sonuç verecek...

ortalama 1 aya düzeliyorlar

bugün yulaf verdim kuşlara. ayrıca elma sirkeli ılık suyla banyolarını da yaptılar.
bir hareketlenme var gibi. bakalım işe yarayacak mı...

Benmkide tüy dökümü geçirmişti geçen ay Kuyrukları aşagıda kabarık ve tek ayağını içine çekip uyuyorlar

en aza indrimek için Günlük vitamin ver su içmesse içirmeye çalış incitmeden
Sulugu her gün temizle
yemi her gün temizle
kafesi temiz tut
tüylerini ıslatabilirsin ılık suyla
ıhlamur gibi bitkisel çayları ılıtıp suluguna koyabilirsin rahatlatır ILIK OLMASI GEREK sıcak zarar verebilir Suyu ihmal etme ama

Bende muzdaribim inş kısa sürede tüy dökümünden çıkar,herhangi bir ilaç kullanmaya gerek yok sanırım?elma sirkesi bende bazen suya ekliyorum.

Limon sirke vb asidik şeyler kuşlarda bağırsak büzüşmesine yol açıyor ve mide düzenini bozuyor bence suya bile katmayın

sanırım bu konuda bir bilgi kirliliği var. elma sirkesi limon, kuşları parazitlerden koruyor diye biliyorum
hatta insanlara bile faydalı elma sirkesiyle limon...

Geri