Karadeniz Pet

Tüy dökümü mü?

Muhammed KARAKAŞ

Meraklı Üye
Bir çift kuşum var. İkisi de tüy dökmeye başladı. Hani büyük büyük tüy döküyorlar. Erkekte görünüşte sorun yok ama dişi kuşun kanatlarının altında kırmızılık var o kadar açılmış yani. Dişiyi elime alınca hemen tüyler yapışıyor elime ve dökülüyor. Normal bir dönem mi yoksa herhangi bir hastalığın belirtisi mi dişideki sizce?

Yeme, içme, uçma, haraketlilik v.s. hiçbir sorunları yok. Şuan bile kafesin üstündeler ve koyduğum dal darıyı yemeye çalışıyorlar :)

Eğer saydığınız derecede sorun yok ise tülektedir hayvan, çünkü benim evdeki kuşum ve üretimhanedekilerde çok fena tüy döküyorlar. Bu mevsimlerde olacak şeyler diyelim biz ona.

benim erkekte aynen öyle bir pis tüy dokuyor veterinerin demesine göre bulunduğu ortam ve sitres ten oluyormus genelde

benim erkekte aynen öyle bir pis tüy dokuyor veterinerin demesine göre bulunduğu ortam ve sitres ten oluyormus genelde

Hocam ortam temiz sürekli. İki güne bir kafeslerini temizliyorum zaten kaç aydır. Hem kafeste de durmuyorlar. Günün hemen hemen tamamı dışarıda geçiyor.

tuyt dokumunu genelde yaz aylarinda yapiyolarmiş onun dişinda sters gibi durumlarda tuylerini yolabiliyolar. veya sıcak bir ortam da cok duruklarinda örnek sobanın yanına koyarsanız kuş yaz geldi diye tuylerinı dökmeye başlar vitamın kata bilirsiniz suyuna. kuşcularda mevcuttur bu vitamin.

bu dönemde bütün kuslarda tüy dökümü olusuyor en iyisi vitamin takviyesi vermek..

bu dönemde bütün kuslarda tüy dökümü olusuyor en iyisi vitamin takviyesi vermek..

Vitanimi sürekli olarak veriyorum. Suluklarına 2-3 damla şeklinde. Artırmalı mıyım sizce?

Suluğa göre değişir. normal bi suluksa 6-8 damla damlatın. Benim erkek kuşta çok tüy döküyor elime aldığım zaman eskisi gibi dolu gelmiyor elime.

Geri