Karadeniz Pet

Tüy Dökümü Problemi

anrsg

Yeni Üye
Arkadaşlaım iyi günler yaklaşık 5-6 aylık erkek muhabbet kuşum var.Son bir aydır sürekli tüy dökümü var.Bu süreçte size bazı sorularım olacak.

İlk önce tüy dökümünde olduğu için Vitamin takviyesi için (Avisol Multivitamin adında sıvı damla kullanıyorum suyunu yemini ve kafesi 2 günde bir değiştiriyorum temizliğine çok önem veriyorum.Aynı zamanda bizim yediğimiz meyvelerden (üzüm Elma(en çok elmayı seviyor) portakal mandalina) veriyorum.
Her gün evin güneş alan bölümünde 2 saat güneşleniyor.
Ancak bazı sorunlarımız var.

1:İlk önce bu tüy dökümü ne kadar devam edecek.

2:Kuşum sürekli kaşınıyor ve tüylerini düzenliyor.(Bit vardır diye düşündüm bu gün kontrol ettim ancak bişey göremedim.Daha önce hiç karşılaşmadığım için belkide fark edemedim)Kaşınmanın tüy dökümü ile alakası varmıdır.

3:Bir diğer problem sanki yeni çıkan tüyler eskisi gibi parlak değiller çok sönük buda normal mi.

4:Kaşındığı zamanlarda sanki kepek döker gibi bazı parçalar dökülüyor.

5:Bulunduğum bölgede henüz doğalgaz yok ısınma olarak soba kullanmak zorundayız acaba soba yandığında banyo yaptırsam hasta edermiyim şu mevsimde. Soba gece saat 1e kadar iyi ısıtıyor ancak sabaha doğru hatrı sayılır bi soğuk oluyor.(Banyoluğunda su koyduğum zaman kendisi banyo yapıyor)

6:Tüy dökümü zamanında başka bir ilaç önerirmisiniz.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Sık tüy dökümü sorunu benim kuşumda da var. Tüy dökümü sırasında kaşınması, sürekli tüyleri ile uğraşması normal. Kepek gibi şeyler de açılan tüy kapsüllerinin döküntüleri olabilir. O kepek gibi şeyler ara ara oluyor. Bu havalarda banyo yaptırmanızı önermem tehlikeli olabilir.

Sobalı ev olduğu için ani ısı farkı tüy dökümüne sebebiyet verebilir diye düşünüyorum. Ama benim kuşum da şu an tüy dökümünde sanırım mevsimsel.

Arkadaşlaım iyi günler yaklaşık 5-6 aylık erkek muhabbet kuşum var.Son bir aydır sürekli tüy dökümü var.Bu süreçte size bazı sorularım olacak.

İlk önce tüy dökümünde olduğu için Vitamin takviyesi için (Avisol Multivitamin adında sıvı damla kullanıyorum suyunu yemini ve kafesi 2 günde bir değiştiriyorum temizliğine çok önem veriyorum.Aynı zamanda bizim yediğimiz meyvelerden (üzüm Elma(en çok elmayı seviyor) portakal mandalina) veriyorum.
Her gün evin güneş alan bölümünde 2 saat güneşleniyor.
Ancak bazı sorunlarımız var.

1:İlk önce bu tüy dökümü ne kadar devam edecek.

2:Kuşum sürekli kaşınıyor ve tüylerini düzenliyor.(Bit vardır diye düşündüm bu gün kontrol ettim ancak bişey göremedim.Daha önce hiç karşılaşmadığım için belkide fark edemedim)Kaşınmanın tüy dökümü ile alakası varmıdır.

3:Bir diğer problem sanki yeni çıkan tüyler eskisi gibi parlak değiller çok sönük buda normal mi.

4:Kaşındığı zamanlarda sanki kepek döker gibi bazı parçalar dökülüyor.

5:Bulunduğum bölgede henüz doğalgaz yok ısınma olarak soba kullanmak zorundayız acaba soba yandığında banyo yaptırsam hasta edermiyim şu mevsimde. Soba gece saat 1e kadar iyi ısıtıyor ancak sabaha doğru hatrı sayılır bi soğuk oluyor.(Banyoluğunda su koyduğum zaman kendisi banyo yapıyor)

6:Tüy dökümü zamanında başka bir ilaç önerirmisiniz.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Şu an için mevsimsel tüy dökümleri. Bazı kuşların biraz uzun sürebiliyor tüy dökümleri. Bu havalarda banyo pek önerilmez ama ısıyı sabitlerseniz olabilir. Çabuk atlatması için de yulaf verebilirsiniz. Bir de eğer mümkünse probiyotik takviyesi yapabilirsiniz. diazy-me 256 önerilir.

B vitamini takviyesi,havuçlu mama tüy dökümünü kolay ve çabuk atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Etimek ve havuç karıştırıp versem olurmu.Daha önce hiç vermedim meyve sebze veriyorum arada acaba ishal veya daha başka bişe yapar mı.

Bütün meyve ve sebzeler fazla ve ıslak (kurulamadan) verilirse ishal yapabilir. Havucu etimekle karıştırmadan verebilirsiniz.

Geri