Karadeniz Pet

Tüy dönemleri için örnek mama

Kahraman KÖROĞLU

İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
kuşlarımızın tüy dönemlerinde olsun eşe hazırlarken olsun sıcaklardan bunalmış durumda ken olsun gönül rahatlığı ile uygulayabileceğiniz kendi mama içeriğim;
Bira Mayası - Probiyotik - Spriluna - Versele Laga Ballı Meyveli Hazır Mama - Ceviz - Fındık - Ballı bebe büskivisi (Çok az) - Mısır unu - Galete Unu - Keçiboynuzu Tozu (yazın çok az haftada 1) - Kalamar Kemiği Tozu- Kuş Kömürü - Organik Kuş Toprağı- Kuş kumu - kekik - zencefil- zencefal - sarımsak tozu - zeytin yağı - hindistan cevizi - tarçın - 14 çeşit Versele Laga Sağlık Tohumu Karışımı - Haik's mama katkısı - Limon Kabuğu - portakal kabuğu - taze nane - semiz otu - kabak - kırmızı biber - maydanoz sapı - pancar - havuç- elma - yumurta kabuğu - yumurta.
Ben bu mamayı 17 kuşuma hazırlıyorum baharat karışımımı aylık olarak hazırlayıp cam kavanozda güneş görmeyecek şekilde hazır bulunduruyorum meyve sebze yumurta takviyelerini yaparak yaz günü 3-4 saat kış günü 4-5 saat servis ediyorum yemeyen kuş görmedim şu ana kadar. Yalnız oranları çok önemli herşeyin fazlası zararlıdır... mama kıvamımda görsel olarak sunuyorum yorum sizin :)

L3OgPz.jpg

r9J8Lz.jpg

Cevap: Tüy dönemleri için örnek mama

Elinize sağlık.Mubişlere afiyet olsun.

maşallah mamanın içeriği süper. daha az malzeme ile yapılanı var mı?bu tarif üretimhaneler için iyi en azından artık pek kalmaz kalabalıkta. benim gibi 2 çifti olanlara ne önerirsiniz.

Teşekkürler [MENTION=2149]Uğur GENÇ[/MENTION] bey [MENTION=18327]nihal_goksu[/MENTION] hanım .
tabi malzeme kısıtlaması size kalmıs özellikle kullandığım baharatlar kuşların bağısıklık sistemini güçlendirmeye ve tüy yapısını canlandırmaya dayalı baharatlardır aktarcıdan zaten 50gr ar alsanız size 2 takım için 4-5 ay çok rahat yeter yalnız oranları önemli her baharatın kendince ölçüsü var ayrı ayrı araştırarak kıvamını tutturuyorum içeriği azaltmak size kalmış.
2 şer tatlı kaşığı pirinç unu- galete unu - mısır unu
2 ceviz - 4 fındık - 4 badem - 1 tatlı kaşığı susam - 1 çay kaşığı hindistan cevizi ve tarçın - çeyrek çay kaşığı zencefal ve zencefil
1 er yumurta kabuğu - kalamar kemiği tozu ve 1 tatlı kaşığı kuş kumu
suyu sıkılıp kurutulmuş limon ve portakal kabuğu

bunları karıştırıp cam kavanozda güneş görmeyen yerde saklayabilirsiniz ve 2 takım kuşunuz için 1 ay çok rahat yeter servis yaparken hazır mamanıza %50 oranında karıştırın ve listeden seçme yaparak mevsisel sebze ve meyvelerle servis yapabilirsiniz. Yavru olmadığı sürece haftada 2 sefer ideal Başarılı bir kuluçka dönemi ve sağlıklı kuşlar sizi bekler :)

Son düzenleme:

Maşallah kahraman bey sizin kuşlar cok şanslı valla

Maşallah kahraman bey sizin kuşlar cok şanslı valla

Teşekkürler [MENTION=18418]Eylulgunesli[/MENTION] hanım daha iyileri sizlerin olur inş onlarda bir can taşıyor sonuçta kimse sürekli aynı yemeği yemez :) sorumluluğunu bilmek lazım ki zaten allah korusun hasta olsa kuş hem can kaybediyoruz hem daha masraflı ve daha çok uğraşmak gerekiyor o yüzden sağlıklı beslenme en önemli şeydir benim için

Son düzenleme:

Teşekkürler @Eylulgunesli hanım daha iyileri sizlerin olur inş onlarda bir can taşıyor sonuçta kimse sürekli aynı yemeği yemez :) sorumluluğunu bilmek lazım ki zaten allah korusun hasta olsa kuş hem can kaybediyoruz hem daha masraflı ve daha çok uğraşmak gerekiyor o yüzden sağlıklı beslenme en önemli şeydir benim için
Haklısınız canlı bakmak herkesin harcı degil. Hastalanıp ölunce üzüntüsü de cabası. Madem canlari bize emanet onları en iyi şekilde bakmak bizim sorumluluğumuz. Mama tariflerinizi not ettim. Kaybettiğim kuşumdan sonra üzerimde bir korku kaldı. Onu atabilirsem ben de bir çift almak istiyorum. Mubislerin yeri ayrı gerçekten:)

Özellikle yaz aylarında ceviz,fındık,badem,susam gibi yağlı ürünler kuşların zamansız tüye girmelerini ve yağlanmalarına neden olabilir. Sizin tecrübe ettiğiniz oranlar ile böyle bir sorun olmuyor sanırım.Tekrar elinize sağlık.

Özellikle yaz aylarında ceviz,fındık,badem,susam gibi yağlı ürünler kuşların zamansız tüye girmelerini ve yağlanmalarına neden olabilir. Sizin tecrübe ettiğiniz oranlar ile böyle bir sorun olmuyor sanırım.Tekrar elinize sağlık.

evet sıcak zamanlarda 4 de 1 oranında düşürüyorum yağ içerikli yiyecekleri genel olarak hatta çoğunu koymuyorum bile. Misal; ceviz fındık badem koyacama sadece birini koyuyorum 4 kullanacam a 1 kullanıyorum değişe değişe kullanıyorum

bende koyamam fazla sanırım.bizim iri çiftin tombuluna koyarsak artık ne olur bilmem :D

bende koyamam fazla sanırım.bizim iri çiftin tombuluna koyarsak artık ne olur bilmem :D

yağ fazlalığı varsa yeşillik ağrlıklı yağsız ürünler tercih edin mama da haftada 1 den fazla vermeyin suyuna da limon damlatın haftada 2 kere faydasını görürsünüz

Geri