Karadeniz Pet

Tüy mü döküyor, bitlendi mi???

Duman38

Yeni Üye
Öncelikle bu hobi ile yeni yeni uğraştığım için sürekli soru soruyorum kusuruma bakmayın...

Arkadaşlar beyaz kuşum inanılmaz tüy döküyor. kendi tüylerini hem yoluyor hemde tüyler kendiliğinden dökülüyor. sürekli kendini kaşıyor hemde tüylerine gagasıyla birşeyler yapıyor. tüy dökme döneminde mi yoksa bitlendimi tam çözemedim. (bunu nasıl ayırt edebilirim) kafesın dibi tüy dolu.

birde ben bu dişiyi (sarı lutinoyu) 6 gün önce erkeğin yanına aldım, ama dişi erkeğin yanaşmasına hiç izin vermiyor, erkek yanaşınca gagasını açıyor erkek zorlarsa gagalarını birbirine vuruyorlar. sizce ne olur bunların sonu... ben sabırla eş olmalarını bekliyorum.

Kuş tüyde gibi gözükmüyor , kanatlarını bir kontrol edin bit olup olmadığını bakın. Dişi kuşu 1 hafta 10 gün süre ile ayrı kafeste yan yana olacakları şekilde koyun direk aynı kafese atmayın. Gelen kuşta bit parazit olabilir..

Bence de Mert beyin dediği yapınız.

Disi erkege gore buyuk galiba. Gece kafese beyaz ortu ortun ve isigi kapatin. 10 dk sonra isigi acin. Ortude bit varsa tedaviye baslayin. Ardap biraz pahali ama kalitelidir.

kafesin tababına beyaz kağıt havlu serdim ışığıda kapattım. bi 15 dakika sonra bakayım. peki bit veya pire kağıt havlu üzerinde belli olur mu.??

Son düzenleme:
foto olsa daha iyiy olur .. amma tüyde gibi ... tüydeyse büyük olasılıkla öyle 1 aya düzelir mama ver

biraz önce ışığı açıp baktım, kağıdın üstünde 2 tane dışkıdan başka birşey göremedim. kuşu elime alıp kanatlarını açıp baktım ama yine birşey göremedim. kuşu elime aldığımda bile ufaktan 2-3 adet tüy düştü. inş. tüy değişimindedir. yarın sabah yeni fotoğraf çekip koyarım belki daha net görebilirsiniz.

Tüy değişimindedir.Vitamin varsa mutlaka veriniz

2 gün önce sularına vitamin katmıştım, yarın yenileyeceğim. başka tavsiyeniz varsa hepsine açığım arkadaşlar... cevaplarınız içinde çok teşekkürler...

Kuşunuz tüyde görünüyor ortam sıcak ise banyo da verin rahatlasın

Kuşunuz tüyde görünüyor ortam sıcak ise banyo da verin rahatlasın

hocam kafesleri kalorifer peteğinin hemen yanında sehpa üstünde, yani ortamları sıcak sayılır. banyolukları var ama ona girmiyorlar. üstü açık bi kaba su koymak daha iyi olacak galiba

siz asın birazda yeşillik koyun o dikkatlerini çekecektir bir de peteğe sıfır yaklaştırmayın o da hasta eder tam cam önü

siz asın birazda yeşillik koyun o dikkatlerini çekecektir bir de peteğe sıfır yaklaştırmayın o da hasta eder tam cam önü

petek cam önünde değil hocam, yan duvarda. sehpada onun yanında. aslında bu konuyuda biraz araştırdım ama bulamadım, ortalama oda sıcaklığı ne olması lazım çünkü benim çalışma odası pek ısınmıyor bende bu nedenle kuşları peteğe yakın koyuyorum, sıkıntı olurmu ki.

bu arada banyolarına yeşillik koymayı yarın deneyim...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:47 -->-> Daha önceki mesaj 00:42 --

hocam bu arada diğer konuyu şimdi gördüm, arkadaşın biri sıcaklık artarsa kuş tüye girer demiş. böyle birşey var mı? çünkü kuşlar 1 haftadır peteğin yanında. acaba sıcaklık arttığı için mi bizim kuş tüye girdi?

Evet var Peteğe yakın koyuyorsanız petek kıstığınız da açtığınızda vs sürekli ve hızlı artış düşüşler oluyor bence Peteğe uzak koyun kafesinizi oda da zaten petek var yanıyorsa da hiçbir sıkıntı olmaz

Evet var Peteğe yakın koyuyorsanız petek kıstığınız da açtığınızda vs sürekli ve hızlı artış düşüşler oluyor bence Peteğe uzak koyun kafesinizi oda da zaten petek var yanıyorsa da hiçbir sıkıntı olmaz

eyvallah hocam çok saol bilgiler için...

Geri