Karadeniz Pet

tüy yolma

Aynur AL

Yeni Üye
merhabalar..
benim 15 aylik erkek muhabbet kusum var.. yanliz besliyorum.. muhabbet kusumda bir kac zamandir tuy dökuntusu oldukca fazlalasti.. tuy degisimi sandim ama dun resmen gogus kismindaki tuyleri yoldugunu gordum.. bu aralar durgun eskisi gibi cokta konusmuyor.. tuylerini yolmasin diye devamli aklini dagitmaya calisiyorum ama o ilk firsatta kafese girip asiri derecede kasiniyor silkeleniyor.. uzun kanat ve kuyruk tuyude koptu uzun mesafe ucmakta zorlaniyor.. bitlenmis olabilirmi diyede dusunuyorum ama yolarkende gordum tuylerini..
ne yapmaliyim lutfen birseyler tavsiye edermisin veya avrupa yakasinda kustan anlayan bir veteriner.. ailecek asıri derece baglandik birsey olacak diye cok korkuyoruz..

kafesınde oyuncak falan yoksa oyunak ayna zıl gıbı seyler koyun.ılgısızlıkden olabılır

Eş al yavruları olsun

bende strese girdiginden süpheleniyorum.. bu aralar biraz ilgilenemedim.. bit olmadigina nasil emin olabilirim.. eş almak istemiyorum.. yavrulari olursa onca kusa bakamam alisirim verememde.. kafesi buyuk oyuncakli falan ama ayna yok ayna asayim acaba..

tek ve evde beslenen kuşlarda bit olasılıgı çok düşüktür bit sorunu olmadıgı kanaatindeyim. kuşunuz yalnızlıktan sıkılmış sizinde ilginiz azalmış ve bu durumdan dolayı strese girmiştir.. yapabileceğiniz en iyi şey 6 7 aylık bir dişi almak

evet bende bitten cok fazla suphelenmiyorum ilk aldigimda bitliydi ve deliler gibi kendini biryerlere surtup kasitiyordu.. simdi kasitip kasitip kopartiyo..
acaba eş alsam yuvalik takmasam yavrulamadan yasarlarmi? eş alirsam bize olan ilgisi tamamen biter zaten küs bize..
2 gun evde yanliz birakmak zorunda kaldim ondan sonra boyle oldu.. ama gunlerdir devamli onunla ilgilenmeye calisiyorum o uine ilk firsatta tuy yoluyor..:(
ben önce aci sprey ve aynayi deniyeyim eger yine mutsuzsa es almayi dusuneyim.. insaallah duzelir..

tek ve ilgilenilmiyorsa strese girmiş olabilir eş alın bence

Ayna koymanızı önermem. Buda bir canlı sonuçta. Bencede en iyisi yanına dişi bir kuş alın. kuşun psikolojisi bozulmasın ayna ile :)

Son düzenleme:
Kesinlikle ayna koymayın. Aynadaki karşılığından tepki almadığını anlayınca daha büyük bunalıma girebilir. Hatta intihar a kadar gidebilir allah korusun. Ayna koymayın da ne yaparsanız yapın. İnşallah yakında düzelir :)

simdi pet shoptan geliyorum aynada aldim ama asla koymam bu söylediklerinizden sonra.. aci sprey aldim birde olasi bit varsa diye avimec damlaticam enseye.. bolca ilgilenmeye calisiyorum.. insaallah duzelecek.. en son care es alacagim yoksa..
cok soru sordum ama es yerine arkadas yine erkek birkus alsam 2 erkek kus kavga edermi acaba?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:56 -->-> Daha önceki mesaj 19:41 --

muhabbet kusumun tuy yolma sorunu vardi.. once ensesine bit varsa diye avimec damlattim sonrada 1 kez aci sprey sıktım uzaktan.. hala kasinmaya devam ediyor ara ara cok kasiniyor ama hic tuy kopartmiyor yani iki gundur 1 tane bile tuy dusmedi kafese..
bugun diger gunlere gore daha cok hareketli bizimle bayagi ilgilendi daha cok uctu yanliz kanatlarini arasira havaya kaldiriyor uzun kanat tuyu kopmustu yeri kanamis biraz aciyor olabilir. birde devamli gagasini ve ayaklarini kasitiyor mantar olabilirmi diye suphelendim..
bana gercekten muhabbet kusundan anlayan bir veteriner fatih civarinda tavsiye edermisiniz..

Geri