Karadeniz Pet

Tüyleri kabarık, sürekli uyuyor ve tepki vermiyor.

• Konbuyu başlatan Koe016
  • Başlangıç tarihi
K

Koe016

Guest
Öncelikle herkese merhaba.
Muhabbet kuşum uzun süredir bu vaziyette. Daha doğrusu tüylerinin kabarık olması ve sürekli uyuması. Sadece 1-2 gündür çok tepkisiz. Uzun süredir ishali var, poposuna yapışıyor ve o bölgede ki tüm tüylerini yoldu. Sürekli poposunu temizlemek için elime aldığımdan bağırırdı. Yani her normal olan kuş gibi kaçmak isterdi, elimi hafif ısırırdı. Fakat son 1-2 gündür yine temizlemek için elime alıyorum öylece bakıyor bana. Çok nadir kaçmaya çalışıyor. Düne göre iştahı da kesildi. Hiç yem yediğini su içtiğini görmedim bugün. Zaten kafeste bile zar zor hareket ederken dışarıda hiç uçamıyor. Yere düşüyor sürekli. 2 defa veterinere götürdüm bu süre içerisinde. İlki Vitaform adlı ilaç verip her gün düzenli olarak suyuna pirinç tanesi kadar katmamı söyledi. Dün götürdüğüm veteriner ise yine aynı ilacı verdi ve popo kısmına zeytinyağı sürmemi söyledi. Sürdüm ve biraz azalma oldu gibi dışkı yapışmasın da. Daha yavruyken almıştık ve 3. yaşına yeni girdi.
Söylemek istediğim bir konu daha var, biz çeşme suyu kullanmıyoruz. Bursa' da yaşadığımız için sürekli olarak Uludağ' a gidip 7-8 damacana su getiriyoruz. Doğal olarak bu suya çeşme sularını uygulanan şey uygulanmıyor. Normal dağdan gelen su. Acaba sudan olabilir mi diyerek 1-2 gündür bu suyu kaynatıyorum ve soğuduktan sonra suluğuna ekliyorum. Fakat sudan kaynaklı bir şey olsa en başından olurdu diye düşündüm. Aldığımız günden beri sürekli aynı suyu içti bizimle. Onun dışında Ağustos ayında açık aldığımız yemleri dışarıda kaldığı için kurtlanmıştı. Ailemin ''bir şey olmaz'' demesiyle kurtları temizledikten sonra buzdolabına koydum yemi ve o zamandan beri bu yemi kullandım. Yaklaşık 3-4 gün öncede kapalı pakette yem aldım ve onu vermeye başladım artık.
Kafesinin üzerinde 2-3 kat bez var ve ara ara açtığım ufo yanıyor karşısında. Oda ısısı da iyi. Şuan bu yazıyı yazarken ayağıyla oynuyor, tüylerini düzeltiyor. Şarkı açıyorum ve hastalığından dolayı hafif kısılmış sesi ile ötüp şarkıya eşlik ediyor. Her ne kadar hasta olmasının yanında bu normal davranışları sergilese de Boncuk' um günden güne ölüyor bunu fark edebiliyorum. İnanın güçlükle yazıyorum bu yazıyı, her satırdan sonra dolan gözlerimi siliyorum. Canım çok yanıyor. Onu bu halde görmek inanın çok acıtıyor canımı. Uçmaya çalışıp yere düştüğü zaman canımdan can kopuyor sanki. Şimdi omzuma aldım, kafamı ona yaklaştırdığım zaman oda kafasını yanağıma dayıyor. Gözlerini kapatıp çok şirin bir ses çıkarıyor. Sanki şimdi ölecekmiş gibi, son anlarını benimle geçirmek istiyormuş gibi. Daha fazla yazmaya gücüm kalmadı, lütfen sizden tek istediğim yardım etmeniz. Veterinerlere gittiğim kadar aramadığım veterinerde kalmadı. Biliyorum zamanı geldiyse elimden hiç bir şey gelmez ama daha yaşı ufak, benim gözümde halâ yavru o. Ben bilgisayar oynarken daha çok omzuma konup rahatsız edecek beni, yemek yerken elime konup eşlik edecek daha bana. Birlikte aynı şarkılara eşlik edeceğiz. Odaya girdiğim zaman halsiz ve anlamsız bakışları yerine uçup omzuma konmasını istiyorum. Ben kuşumun ölmesini istemiyorum. Lütfen yardım edin bana.

2 tane veteriner de görmüş kuşu ve aynı tedaviyi önermişler..sen de uyguluyorsan önerilen tedaviyi mutlaka etkisini göstermeli, rahatsızlığı çok ilerlemediyse tabi..bir imkanın varsa kuşunun ve dışkısının resimlerini koyuver siteye, bilen arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır. geçmiş olsun..

Çok üzüldüm gerçekten gözlerim doldu resmen. İmkanınız varsa Uludağ Üniversitesi'nin hayvan hastanesi var Görükle'de oraya gidebilirsin. Alelade veterinerlerden ziyade orası biraz daha profesyoneldir diye düşünüyorum kuşlar konusunda. Ama bu havalarda da kuşu dışarı çıkarma fikri hoş gelmiyor kulağa.

Son düzenleme:
Dışkısı bu şekilde;
XY18a6.jpg

Bugün aradığım bir veterinerde Tetramezatin adlı ilacı ve bebek ishali ilacı önerdi. Sabahtan beri sürekli uyuyor hiç bir şey yiyip içmedi. Ara sıra gözünü açıp bana bakıyor ve tekrar uyuyor. Mandalinayı çok sever normalde, ama gagasını uzatmadı bile. Öylece eriyip gidiyor gözlerimin önünde ve hiç bir şey yapamıyorum. Dediğiniz gibi havalar soğuduğu için artık nasıl götüreceğim bilemiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle kuşunuz yiyemiyorsa elle beslemelisiniz. Lütfen yemesini sağlayın, gerekirse siz yedirin. Eğer biraz enerji toparlayabilirse dal darı verin, kendi yesin. Dal darı ince kabuklu olduğundan diğer darı türlerine göre kabuğu daha kolay kırılır ve daha kolay yenilir. Kurtlanmış yemi atın, zehirlenmiş olabilir. Ya da sindirim sisteminde başka bir bozukluk meydana gelmiş de olabilir. Bir şekilde beslenmesini sağladıktan sonra suyuna Fersan ya da Kühne marka Limon&Sirke (ürünün adı bu, siz sakın sirke ve limon karışımı yapmayın) ürününden 1/5 olacak şekilde 2 gün verin. Korkmayın elma sirkesi gibi ağır bir ürün değildir. İç parazitlerin azalmasına ve iştahının açılmasına yardımcı olur. Çok büyük ihtimalle kullanıldığı sürece ishali de kesecektir. Kuşunuzun nefes alışverişini dinleyin; inleme, hırıltı veya burun tıkanıklığı, kötü kokan nefes gibi sorunlar yoksa ve veterinerler de vitaform'dan başka ilaç öneremiyorlarsa biz öneririz. Siz şimdilik bu söyledklerimi yapmaya gayret edin. Yemesi çok çok önemli. Eğer yerse biraz temiz su içirin, Limon&Sİrke alana kadar suyuna 6-7 damla elma sirkesi damlatabilirsiniz. Gelişmeleri de bildirirseniz daha iyi takip ederiz. Geçmiş olsun.

Suyuna pirinç unu da katın. Bir de söylendiği gibi bir hırıltısı falan var mı belirtin. Varsa neo-terrramycin kullanın. Çok çok üzücü bir durum. İnşaallah iyileşir kuş.

1-2 gün önce akrabamız misafirliğe geldi kendisi veterinermiş. Durumu ona anlattım, kuşun dışkısını, hareketlerini falan her şeyini inceledi ve oda vitaform tozunu önerdi fakat diğer veterinerlerin söylediği ''pirinç tanesi'' yerine yarım çay kaşığı katmamı söyledi. Fakat iştahı olmadığı için suyuna katsam da içmeyecekti. Bu yüzden şırınga yardımı ile ilk önce kendisi verdi kuşa. Biraz zorlandık fakat içirebildik. Ertesi gün sabah ve akşamda ben verdim ve şuan çok şükür biraz düzelme var. İştahı azda olsa yerine geldi. Suyunu içiyor yemini azda olsa yiyor. Kafesten dışarı çıkıp farklı yerlere konuyor, yanıma geliyor ama tüyleri halâ kabarık ve kuyruğu halâ aşağıda. Kanatları yine yere düşüyor ama uçabiliyor. 2-3 gün öncesine kadar kanatları yere düştüğü için, enerjisi kalmadığı için uçamıyordu. Suyuna o ilacı koymaya devam ediyorum. Avidiareyi ya da başka bir şeyi kullanmayın dedi, düzelene kadar vitaformu kullanmamızı söyledi. Fakat dediğim gibi tüyleri halâ kabarık. Şırınga ile vermeyi kestiğim için olabilir mi diye düşündüm ama suyunu içiyor bir fark etmez diye düşünüyorum. Bu arada yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Sizlerin önerisi nedir acaba? Vitaform adlı ilacı vermeye devam edeceğim, bunun dışında başka bir şeyler yapmam gerekli mi?

Düzelme varsa vitaforma devam edin. Avidiare'yi de söylendiği gibi kullanmayın. İki antibiyotik zararlı çünkü. Vitaform ishalini de tedavi eder. Destekleyeici olarak ekinezya, sinir otu ve kekikten kaynatarak değil demleme usulüyle çay yapıp içirin. Aktardan alın bitkileri. Sıcak tutun tabiki. Yem yemesine dikkat edin yemiyorsa sizin beslemeniz gerekebilir.

Herkese merhaba kuşum ile ilgili ben de sorun yasiyorum. Birkac gündür kusmalar yasiyoruz zaman zaman surekli uyuyor. Uyurken sorun yok ama uyandığında kusacak gibi hareket ediyor başıyla . Hic konusmuyor artik 2 gun once bir iki kelime etti simdi arada cok minik ses cikarirsa o kadar. Ilk gunlerde kasiniyordu surekli onun icin bir yakinmizin verdigi ilactan sıktık kanat altlarina kasinti yok simdi ancak buralarda okudugum kadariyla sanirim kursak iltihabi turu bir problem var. Klamoks diye bir antibiyotik var suyuna ondan karistirdim fakat zaten icmiyor pek yemiyor. Bir vitamin aldim ondan da ekledim suya. Elimde yem yediriyorum biraz yiyor o arada bir iki yudum su icirebilirsem o kadar. Sonra kusuyor yine yemleri. Balgam seklinde cikariyor. Simdi hep sessiz kabarik ve durgun. Ucuyor cok nadir bazen yürüyor koltuk üstünde. Anlayamiyorum. Canim cok sıkılıyor kötü dusdüşünmek istemiyorum verdigi çabayı goruyorum ve caresiz kalıyorum. Lutfen bir yolu varsa yardim edin kurtarabilirsek kurtaralim onu da .... lutfenn....:((....

Öncelikle herkese merhaba.
Muhabbet kuşum uzun süredir bu vaziyette. Daha doğrusu tüylerinin kabarık olması ve sürekli uyuması. Sadece 1-2 gündür çok tepkisiz. Uzun süredir ishali var, poposuna yapışıyor ve o bölgede ki tüm tüylerini yoldu. Sürekli poposunu temizlemek için elime aldığımdan bağırırdı. Yani her normal olan kuş gibi kaçmak isterdi, elimi hafif ısırırdı. Fakat son 1-2 gündür yine temizlemek için elime alıyorum öylece bakıyor bana. Çok nadir kaçmaya çalışıyor. Düne göre iştahı da kesildi. Hiç yem yediğini su içtiğini görmedim bugün. Zaten kafeste bile zar zor hareket ederken dışarıda hiç uçamıyor. Yere düşüyor sürekli. 2 defa veterinere götürdüm bu süre içerisinde. İlki Vitaform adlı ilaç verip her gün düzenli olarak suyuna pirinç tanesi kadar katmamı söyledi. Dün götürdüğüm veteriner ise yine aynı ilacı verdi ve popo kısmına zeytinyağı sürmemi söyledi. Sürdüm ve biraz azalma oldu gibi dışkı yapışmasın da. Daha yavruyken almıştık ve 3. yaşına yeni girdi.
Söylemek istediğim bir konu daha var, biz çeşme suyu kullanmıyoruz. Bursa' da yaşadığımız için sürekli olarak Uludağ' a gidip 7-8 damacana su getiriyoruz. Doğal olarak bu suya çeşme sularını uygulanan şey uygulanmıyor. Normal dağdan gelen su. Acaba sudan olabilir mi diyerek 1-2 gündür bu suyu kaynatıyorum ve soğuduktan sonra suluğuna ekliyorum. Fakat sudan kaynaklı bir şey olsa en başından olurdu diye düşündüm. Aldığımız günden beri sürekli aynı suyu içti bizimle. Onun dışında Ağustos ayında açık aldığımız yemleri dışarıda kaldığı için kurtlanmıştı. Ailemin ''bir şey olmaz'' demesiyle kurtları temizledikten sonra buzdolabına koydum yemi ve o zamandan beri bu yemi kullandım. Yaklaşık 3-4 gün öncede kapalı pakette yem aldım ve onu vermeye başladım artık.
Kafesinin üzerinde 2-3 kat bez var ve ara ara açtığım ufo yanıyor karşısında. Oda ısısı da iyi. Şuan bu yazıyı yazarken ayağıyla oynuyor, tüylerini düzeltiyor. Şarkı açıyorum ve hastalığından dolayı hafif kısılmış sesi ile ötüp şarkıya eşlik ediyor. Her ne kadar hasta olmasının yanında bu normal davranışları sergilese de Boncuk' um günden güne ölüyor bunu fark edebiliyorum. İnanın güçlükle yazıyorum bu yazıyı, her satırdan sonra dolan gözlerimi siliyorum. Canım çok yanıyor. Onu bu halde görmek inanın çok acıtıyor canımı. Uçmaya çalışıp yere düştüğü zaman canımdan can kopuyor sanki. Şimdi omzuma aldım, kafamı ona yaklaştırdığım zaman oda kafasını yanağıma dayıyor. Gözlerini kapatıp çok şirin bir ses çıkarıyor. Sanki şimdi ölecekmiş gibi, son anlarını benimle geçirmek istiyormuş gibi. Daha fazla yazmaya gücüm kalmadı, lütfen sizden tek istediğim yardım etmeniz. Veterinerlere gittiğim kadar aramadığım veterinerde kalmadı. Biliyorum zamanı geldiyse elimden hiç bir şey gelmez ama daha yaşı ufak, benim gözümde halâ yavru o. Ben bilgisayar oynarken daha çok omzuma konup rahatsız edecek beni, yemek yerken elime konup eşlik edecek daha bana. Birlikte aynı şarkılara eşlik edeceğiz. Odaya girdiğim zaman halsiz ve anlamsız bakışları yerine uçup omzuma konmasını istiyorum. Ben kuşumun ölmesini istemiyorum. Lütfen yardım edin bana.
Merhaba benim kuşumda da aynı senin ki gibi ama yattığı yere sıfır yükseklikte otururken göğüsünün üstüne yatıyor cinsiyeti erkek ve ağzında tükürüklü yem çıkarıyor kuş kumu yedi fayda etmiyor can çekişiyor çok korkuyorum ölmesinden lütfen bana da yardımcı olunn !

Öncelikli olarak kuşlarınızın temiz peçete üzerinde dışkısını paylaşın ve kusun resmini ve ne kadar süredir bu durumdalar

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri