Karadeniz Pet

Tüylerin kabarması

Saf su mu veriyorsunuz şuan,ilaçların etkisi geçerse midesi düzelir belki. Siz gene sıcak tutun belki canlanır. Benimde neyi olduğuna dair fazla bilgim yok, daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olur inşallah

Gözümün önünde yem yemek için çırpınışına dayanamadım. Elim kolum bağlı oturmak ne kadar zormuş.. Kuşumu aldığım yer bize getirin biz bir çözüm bulacağız dediler bıraktım şu an bana öldü dediler...........İlk aradığımda biz bu hastalık hakkında bir şey bilmiyoruz demişlerdi...... Lütfen konuyu kapatın dayanamıyorum.....

Dediğinizi yaptım veterinere gittim. Fakat bulunduğum yerde 3 tane veteriner bulabildim. Onlar da hastalığın ne olduğunu bile teşhis edemeden antibiyotik vermek istediler. Tabi öncelikle bunları yapmadan video ve fotoğraflarını çektim kuşun her açıdan. Kendilerine gösterdim. Muhabbet kuşları ile hiç bir bilgileri olmadıklarını ve sanki kuşların bir canı yokmuş gibi baştan sallama şeklindeki uslüplarından dolayı geri döndüm. Sonra internette bir çok video izledim ve kuşun hastalığının "kuruma hastalığı" olduğunu farkettim. Bir videoda dikkatimi çeken ilacı almak için eczaneye koyuldum. En son çare olarak bunu yapmak istedim ne yapayım... Eczaneye gidip o ilacı aldım daha sonra eczacının (sağ olsun) sorun nedir ne oldu kuşunuza sorularından sonra her şeyi anlattım. O da başka bir ildeki veteriner arkadaşını aradı. Ve o değerli insan anlattıklarım doğrultusunda her şeyi şıp diye çözdü. Ve bana üç tane ilaç verdirdi.

1. Bemiks Kompoze 2 ml
  2. İespor 1 gr
  3. Prednol-L 20 mg
(bir de enjektör aldım) 12 tl tuttu.

İesporun içindki ampül ile enjeksiyonluk suyu karıştırdım. Bir de Prednol-L ' u ve Bemiks ampülü karıştırıp yarım litre içme suyunun içine karıştırdım ve çalkaladım. Sonra suluğuna koydum bu karışımı. Çok az bir kısmını da enjektör ile kuşa içirdim. Belki suluğundan içmez diye. Bu işlemlerden sonra veteriner arkadaşı son olarak kuşun kalorifer ya da herhangi bir ısıtıcının iki karış ilerisinde ısıtılmasını söyledi. Tabi bu ısıtılma 4-5 gün devam edecek günde 3 kez olmak kaydıyla. Valla kimsenin yapmadığını yaptı gerçekten minnettarım kendilerine. Allah razı olsun.

Bunları niye yazdım. Siteye bir göz attım. Bir çok kişinin belki de bu hastalıktan muzdarip bir sürü kuşu var. Belki ufacık bir faydam dokunabildiyse ne mutlu... Gene de deneyip denememek onlara kalmış. Ben oldukça bilgili bir veteriner arkadaştan öğrendim bunları. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılar...

not: kuşun şişkinliği bir nebze indi.

Bende o yüzden veterinere git dedim kuruma hastalığının belirtilerindede kabarma vardi çünkü ama sen sadece kabarık diyince millet üsütmeden suphelendi

Gözümün önünde yem yemek için çırpınışına dayanamadım. Elim kolum bağlı oturmak ne kadar zormuş.. Kuşumu aldığım yer bize getirin biz bir çözüm bulacağız dediler bıraktım şu an bana öldü dediler...........İlk aradığımda biz bu hastalık hakkında bir şey bilmiyoruz demişlerdi...... Lütfen konuyu kapatın dayanamıyorum.....

Elinizden geleni yaptınız, bu küçük hayvanlara pek fazla bir şey yapılamıyor.

Başınız sağolsun:(

Geri