Karadeniz Pet

Tüylerinin rengi ?

Faruk ÇELEN

Meraklı Üye
Arkadaşlar benim bu Çirkin'imden önce Zıpır'ım vardı. Bir yıl beraber kaldık. Bugün fotolarına bakarken bir şey farkettim. Sizlere danışmak istedim.
[url=http://hizliresim.com/l745pB][/URL]
Soldaki 2 foto Çirkinime ait ve sağdaki 2 fotoda Zıpırıma. Tüylerinin parlaklığı canlılığı rengi arasında bariz bir fark var. Çirkinin tüyleri neden çok soluk, neden çok cansız duruyor. Zıpıra ayrı hiç bir besin takviyesi yapmamıştım sadece yemle beslendi bir yıl. Bu fark neden sizce ?

Son düzenleme:
İki kuşun genetik olarak renk tonları farklı. Sağdaki kuş daha canlı renklere sahip.

Son düzenleme:
Sen şimdi diyosun ki "tamam haki renk genetiğinde var ama yine de solgun görünüyor." dimi. Aldığın yerde bakımsız kaldıysa ondan muhtemelen. Kabuksuz yulaf ver ara ara. Bir de banyosuna elma sirkesi damlat.Bir de mama bildiklerim bunlar :) Banyo verilmesinde yaş sınırı söylüyorlardı geçende, ben o konuda çetrefilliyim.

Sen şimdi diyosun ki "tamam haki renk genetiğinde var ama yine de solgun görünüyor." dimi. Aldığın yerde bakımsız kaldıysa ondan muhtemelen. Kabuksuz yulaf ver ara ara. Bir de banyosuna elma sirkesi damlat.Bir de mama bildiklerim bunlar :) Banyo verilmesinde yaş sınırı söylüyorlardı geçende, ben o konuda çetrefilliyim.
Beni anlayan bi sensin galiba :D Yulaf geçen gün sen dediğinde almıştım ama yemedi yani ayrı veriyorum yemiyor yemine karıştırıyorum seçerek ayırarak normal yemleri yiyor yulaf yemiyor. Banyoluğuda hergün suyunu tazeliyorum taze yeşillik koyuyorum tabanına ama öyle zevkle banyo yaptığını görmedim en fazla gidiyor su içiyor veya içine girip bi tur atıp hemen çıkıyor ıslanmıyor bile tüyleri :) Mamasıda hazır mama ondanda yemiyor yakın zamanda havuç alıp havuç maması yapacağım. He birde şey aklıma geldi yumurta haşlamıştım sarısının yarısını gece yemliğine koydum sabah bitirmiş tamamını. Bunu mama yerine yapsam olurmu acaba bide hergün verilmez sanırım ne sıklıkla veriyim :)

Yulafı yemek belki zor gelmiş olabilir küçük ya. Aklıma yem çimlendirme geldi.Fasülye çimlendirir gibi düşün.Aslında öğrenip denesen fena olmaz da sürekli suyu değişmeli falan biraz uğraştırıcı. Yani yemi suyu koydum hadi çimlensin olmuyor.Çünkü etrafında mantar oluşuyor. Aldığın yulaftan artık yemlerden evde saksı çiçeği varsa dibine at ya da kendine yem saksısı oluştur. Yemler çıkmaya başlayınca çeşitli yöntemlerle deneyerek ver bakalım. Bir de buğday bulursan o da şahane olur. Onu da türlü türlü deneyerek yedirmeyi dene. Çimlendir, çok öldürmeden pişir vs vs.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:48 -->-> Daha önceki mesaj 22:45 --

Yumurtayı yiyorsa şahane bu damarından tutup çeşitlendirmeyi deneyebilirsin. Havuçlu yumurta mamasına haftada bir iki gün derler yumurta içinde aynısını düşünebiliriz sanırım. Çünkü fazla verirsen de tehlike :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:49 -->-> Daha önceki mesaj 22:48 --

Zaten sırılsıklam ıslanmasın banyoda. Şöyle bir iki su değsin yeter. İhtiyacı varsa o kendini ayarlar.

Yulafı yemek belki zor gelmiş olabilir küçük ya. Aklıma yem çimlendirme geldi.Fasülye çimlendirir gibi düşün.Aslında öğrenip denesen fena olmaz da sürekli suyu değişmeli falan biraz uğraştırıcı. Yani yemi suyu koydum hadi çimlensin olmuyor.Çünkü etrafında mantar oluşuyor. Aldığın yulaftan artık yemlerden evde saksı çiçeği varsa dibine at ya da kendine yem saksısı oluştur. Yemler çıkmaya başlayınca çeşitli yöntemlerle deneyerek ver bakalım. Bir de buğday bulursan o da şahane olur. Onu da türlü türlü deneyerek yedirmeyi dene. Çimlendir, çok öldürmeden pişir vs vs.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:48 -->-> Daha önceki mesaj 22:45 --

Yumurtayı yiyorsa şahane bu damarından tutup çeşitlendirmeyi deneyebilirsin. Havuçlu yumurta mamasına haftada bir iki gün derler yumurta içinde aynısını düşünebiliriz sanırım. Çünkü fazla verirsen de tehlike :)
Evde aaksıdan çiçekten çernozyomdan(kara saksı toptağı) bol bir şey yok annem çiçek hastasıdırda :) bu toprakta yulaf çimlendirme nasıl olcak ne yapmam lazım şimdi çok merak ettim :D

Havuç şart değil ama besin olarak önemi küçümsenemez. Kabak, brokoli,kırmızı biber de kullanıyorlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:53 -->-> Daha önceki mesaj 22:51 --

Ya hu nasıl olsun toprağa ekeceksin suladıkça yeşerecek işte :) salon çiçekleri var onların dibine atma ama ne olur ne olmaz. En iyisi kendi saksını yap iş daha sağlam olsun.

Havuç şart değil ama besin olarak önemi küçümsenemez. Kabak, brokoli,kırmızı biber de kullanıyorlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:53 -->-> Daha önceki mesaj 22:51 --

Ya hu nasıl olsun toprağa ekeceksin suladıkça yeşerecek işte :) salon çiçekleri var onların dibine atma ama ne olur ne olmaz. En iyisi kendi saksını yap iş daha sağlam olsun.
Dal darı yulaf ve normal yemden karıştırrıp güzelce sıcak suda yıkıyıp toprağa ekiyim ozaman, hatta hemen saksıyı hazırlıyım yalnız sorun şu ki ne kadar yem çimlendirmeliyim :D

Sıcak suda embriyoları ölür dur yapma :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:01 -->-> Daha önceki mesaj 23:00 --

Çok az çimlendir çünkü kuş ilk sefer yabancılayacağı için reddedebilir. Birer yemek kaşığı dene işte.

Sıcak suda embriyoları ölür dur yapma :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:01 -->-> Daha önceki mesaj 23:00 --

Çok az çimlendir çünkü kuş ilk sefer yabancılayacağı için reddedebilir. Birer yemek kaşığı dene işte.

Ahaha embriyolar ölmesin, sahip çıkalım embriyolara :) :) ozaman ilk olarak suda bekletiyim sabaha kadar sonra nette okuduğum şeyleri yaparım sabahta kendi kumlu saksımı oluştururum şimdi ortalığı batırırım çiçekten kum alırken :D

Hayır suda uzun süre suyunun değiştirmeden bekletme. Demek istediğim tam da buydu. Eğer suda çimlendirme yapılıyorsa ilk etapta saat başı suyu değişiyor. Yarın direk toprağa at uğraşma

Hayır suda uzun süre suyunun değiştirmeden bekletme. Demek istediğim tam da buydu. Eğer suda çimlendirme yapılıyorsa ilk etapta saat başı suyu değişiyor. Yarın direk toprağa at uğraşma
Ozaman dediğin gibi yarın direk toprağa atıyım :D bilmediğim ne kadar çok şey varmış öyle ya şaşırıyorum duydukça :D

Kus sanirim yavru. Ikl Tuye girdikten sonra tuylerin biraz daha renkleri canlanir, netlesir benim kusta oyle olmustu.

Hinunkphkrlrbidis

Geri