Karadeniz Pet

uçarken duvara çarpıyor :(

Berfin Başocak

Meraklı Üye
Size acil bir sey sormam gerek muhabbet kusunu daha dun aldim ama 1 aylik normalde en kucuk 3 aylik almam gerekiyormus yeni ogrendim henuz ucamiyor carpip duruyor elime alip sevmem de onun icin urkutucu oluyor cok korkuyorum bi kac ay kafesten cikaramayacak miyim yoksa ucup carpmasina izin mi vericem gercekten cok korkuyorum ayrica bisey yedigini de gormedim kabuklu yem olmadigi icin anlamiyorum surekli kakasini yapiyo ben simdilik tabana kagit serdim tum gece onunla oynadi ses cikardi oysa ki saat 9 gibi gozleri kapanmisti uyukluyordu ben de rahat etsin diye isigi kapattim bazen cok sessizlesiyor bazen de kafesten ses geliyo kagidi didikliyor simdi baktim kakasini yemesinden endiseleniyorum o zaman saglik problemi yasariz ustune cok dusuyorum ondan dolayi endiseliyim asla geri vermek ya da bi hastalik ciksin istemem zaten bu kadar kucuk aldigim icin vicdan azabi cekiyorum bunlarin sebebiyle ilgili beni bilgilendirirseniz cok sevinirim ayrica kafeste genelde tabanda durur cok hareket etmez dedi satan kisi ama dikey demirlere cikip kayiyor tutunup kanat cirpiyor tunegi asagiya indirince hemen ustune cikti kafesi baya bir tanimaya calisti kendisini yaralar diye korkuyorum bunun disinda bana ne gibi ihtiyaclari olur ona nasil yaklasmam gerek anlatir misiniz ben cok arastirma yapmistim fakat okumak bakmakla ayni olmuyormus acemiyim gercekten benim yanlisim yuzunden birsey olursa cok uzulurum lutfen yardimci olun kac yere yazdim cevap gelmiyor :(

Tam tersine 1 aylık olması iyi olmuş size alışması kolay olur. Ani hareketler yapmadan korkutmadan yaklaşın ona sürekli konuşarak. Ve 10 15 gün kesinlikle kafesten çıkarmayın panik yapıp sağa sola çarpar. Size alıştıktan sonra zaten parmağınıza gelir ve o zaman parmağınızın üstünde kafesten çıkarabilirsiniz. Bu konuda forumlarda pek çok eğitim konusu mevcut detaylı olarak.

İlk birkaç gün yem yememesi su içmemesi normal. Daha doğrusu o siz görmeden yer içer ama sizden çekindiği için yanınızda yemez. Dışkısını yememesi için kafes tabanına ızgara koymalısınız.

Kısacası şuan kuşun davranışları normal. Eğitimle ilgili makaleleri okursanız omzunuzdan ayrılmaz çok iyi arkadaş olursunuz :)

Tam tersine 1 aylık olması iyi olmuş size alışması kolay olur. Ani hareketler yapmadan korkutmadan yaklaşın ona sürekli konuşarak. Ve 10 15 gün kesinlikle kafesten çıkarmayın panik yapıp sağa sola çarpar. Size alıştıktan sonra zaten parmağınıza gelir ve o zaman parmağınızın üstünde kafesten çıkarabilirsiniz. Bu konuda forumlarda pek çok eğitim konusu mevcut detaylı olarak.

İlk birkaç gün yem yememesi su içmemesi normal. Daha doğrusu o siz görmeden yer içer ama sizden çekindiği için yanınızda yemez. Dışkısını yememesi için kafes tabanına ızgara koymalısınız.

Kısacası şuan kuşun davranışları normal. Eğitimle ilgili makaleleri okursanız omzunuzdan ayrılmaz çok iyi arkadaş olursunuz :)
Oğuz emre haklı ama dışarı çıkarman daha iyi olur evi tanıması çok önemli sonuçta çarparak öğrenecek oda:D

Ben de ilk once carparak ogrenir diye dusundum ama carpmak cok kotu seylere de sebep olabilir o riski almak istemiyorum ucmayi cok istiyor kafesin icinde ucmaya calisiyor elimi kafese soktugumda kacmiyor elektrikli supurgenin sesinden bile korkmadi su icerken hic gormedim ve gece kakasi normaldi ama en son baktigimda baya suluydu oysa ki adamin verdiginden farkli hic bir sey vermedim henuz gagasi ve tuyleri kirlenmis biraz kendisi temizler diye dokunmadim muzik dinliyoruz otuyor tek sorunu gece uyuyamadi insallah bu gece uyur ihtiyaci var izgarayi da satan kisi bize cikarmamiz gerektigini soyledi yoksa ben ona guzel bir kafes almistim sadece iki tane buyuk kafes vardi ve bunun iki kenari yatay iki kenari dikey bizimki de inadina dikey tellere cikip kayiyor biraz hareketli ilk gunune gore o yuzden urkuyorum yaralanacak diye su ictigini gormedim ama iciyodur umarim surekli yem kabinin icinde kafasi yemleri biraz yiyor biraz asagiya dokuyor cok tesekkur ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:10 -->-> Daha önceki mesaj 09:07 --

Merdiven almayi dusunuyorum tirmanmayi sevdigi icin bir de satan kisi bize daha kucuk oldugu icin 2 hafta bunu kullanin diyerek kanarya yemi verdi ben arastirdigim markalardan istedim ama para tuzagi falan dedi ben pek ikna olmadim acikcasi 2 hafta sonunda mi yem alayim yoksa daha sonra mi ayrica 4 ayliga kadar mi yavru yemi aliyoruz yemden baska neler verebilirim yumurta vericektim ishal durumu korkuttu beni

Daldarı da alabilirsin kolay kırarlar.Bence yemi de al azar azar verirsin ki yem kırabiliyorsa artık normal yeme de başlayabilir diye biliyorum. Bu arada tabana kağıt serdiysen parçalayıp yiyebilir o sesler ondandır belki de.Izgara olmadan kağıt serme bence. Ayağına gagasına takılmayacak ince bir bez olabilir ya da seriyorsanda mürekkepsiz kağıtlardan koy. Küçükken ızgarayı çıkarmak gerekiyor mu bilmiyorum. Biraz daha alışmadan çıkarma en iyisi yani uçması içinde zorlama, çarpıp tramva yaşamasını istemeyiz. Çok su içmiyorlar zaten. Sen yemi suyu kolay ulaşabileceği bir yere koy ve çokça ilgilen, tam zamanında almışsın dert etme. Dışkısını düzenli takip et, kafes vs temizliğine özen göster yeter. Biraz da kendi haline bırakırsan zamanla senin kaygılarında geçecektir inşallah :) Tecrübeliler de fikirlerini paylaşırlar diye umuyorum.

Cok tesekkur ederim zaten beyaz a4 kagidi sermistim evet onlari kopariyordu kaldirdim zaten simdi izgarasini geri taktim ayagi falan takilir diye odum kopuyor simdilik rahat gibi uyukluyor en buyuk endisem evdekiler benden baska kimse zaten ilgilenmez ve annem temizlik hastasi allahtan biliyor ne kadar ustune dustugumu de cesaret edemiyor kafesini oynatmaya yine de ben evde olmasam kim bilir ne olur bir turlu uyuyamadi biraz gozunu kapatip hemen geri aciyor az once cok rahatti kafasini kanatlarina gommustu simdi yine etrafla ugrasiyor tabana kus kumu almayi dusunuyorum kucuk diye sakincasi olmaz umarim dal dari da petshoplarda bulabilirsem alicam kesinlikle aklimda o ya cok kucuk ya her an bisey olucak diye odum kopuyor butun gece uyumadigindan ben de uyumadim bekledim oyle basinda zamanla alisirim artik :)

Bence salmalisin. Farkedeceksin ki daha once carptigi yere bir daha carpmiyo.bir kaç ay cikarmayinca ilk ciktiginda yine ayni sorunu yaşayacaksin.o yuzden salmani tavsiye ediyorum .Şarkisi bile var çarpa çarpa kendisi ögrensin

Bir de aldigimiz yer kus kumuna gerek yok dedi kabini verdi yumurta haslayip koyun buraya dedi ben baska bir yerde kuslar iyi beslenmezlerse cok kum yerlermis diye okumustum ve benim dayimin 4 yasindaki kusu bugune kadar hic kum kullanmamislar kizip ben kum almistim simdi boyle bir sey duyunca kafam cok karisti

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:18 -->-> Daha önceki mesaj 10:15 --

Ben carpmasini gormeye dayanamiyorum ya kafasini cok hizli carparsa cok tehlikeli ama hic ucurmadan da bilemem yine de 1 hafta kadar beklemek istiyorum sabredebilirsem

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:21 -->-> Daha önceki mesaj 10:18 --

İnat etti dikey tellere tirmanmaya ugrasiyor anca kayip dusuyor cok pisman oldum aptallik edip baska yerden kafes almadigima yatay tellere de cikmiyor yazik o cirpindikca ben uzuluyorum

:) bırak kaysın, bence çarpa çarpa öğrenmesin.Bence hem senin tedirginliğin hemde kuşun yabancılığı geçene kadar dursun kafeste. Ben 10-15 gün demiyorum ama 3 gün falan sonra kafesini düşmeyeceği bir yere koyup kapısını açar kendisinin çıkmasını beklerdim şahsen.Tüneği en aşağı çek onun üstüne çıksın.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:32 -->-> Daha önceki mesaj 10:30 --

Kuş kumu hakkında küçük kuşlara dair bir fikrim yok, kağıttan daha iyi bir seçenek gibi.

Kapisini acsam zaten hemen cikar cok hareketli masallah tunegi asagi cek derken anlamadim ama tunegi zaten asagiya indirdim birini hemen kosup cikti ustune kafesin icinde oradan oraya ucuyor belki bunun da yarari olur daha iyi ucmasina

hemen çıkar etrafı batırır sen de peşinde :D İşte ara ara açarsın kapısını kendi çıkar oynar. Kafesin dışına da tünek(temiz ağaç dalı) ayarla ona çıkar.Aynen anladığın gibi tünekleri birbirine paralel yerden koy. Başka tüneğin varsa yukarıya da koy. İstediği gibi oynasın. Bir de evham yapmayı bırak hassas oldukları kadar zeki ve meraklı canlılar. Problemlerini kendi de aşar her zaman sen yanında olamazsın. Evdekilere tembih edersin değişiklik yapmazlar. Bir de mümkünse yalnız olmasındansa aile ortamınızda daha mutlu olur diye düşünüyorum.

Bizim aile ortaminda isler biraz karisik tabii ki sesten insanlarin cok olmasindan daha cok hoslanir ama dedigim gibi simdilik mumkun degil onu arada bir yapabilirim zaten babamin amcasi marangoz odanin icine tunekler yaptirmayi dusunuyorum biraz daha buyuyunce oyun bahcesi de yapicam insallah cok sagol valla icimi rahatlattin

Güzel fikir. Odayı ona tahsis etmek gibi bir durum. :D Sen içini rahat tut burayı da biraz takip edersen çok şey görür öğrenirsin o da endişelerini dindirir. Güle güle besle, mutlu huzurlu hobiler. :)

Su an resim yukleyemiyorum ama yem kabinin tutundugu yerine oynarken girmis zaten orda oynamayi cok seviyor sesini de cikarmadi sıkısmıs ben gormesem ters bi sekilde orda kalicakti korka korka cikardim ilk once yem kablarini cikardim birini kafesin tabanina koydum digerini tekrar yerine taktim bi seferden sonra tekrar eder mi ben evde yokken yapmasindan cok korkuyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:36 -->-> Daha önceki mesaj 11:34 --

Kafasini kaldirmis kafesine gagasiyla tutunmus uyuyor bir sey mi oldu acaba boyle durmasi normal mi

Bulunduğu yere tünek tak yüksekte olmayı seviyorlar. Çok endişeliysen yemi yere küçük bir tabağın içinde koy giderken annen de evdeyse sürekli arada gözlesin.

Annem evde degil ama oyle yapmistim ve ordan da yedi yerini degistirmek icin kafesi actim kacti odada dolabin ustundeki sepete kondu hic bir yere carpmadi sadece konacak yeri zor buldu sorunumuza da kendi kendine cozum getirmis oldu carpmadi bir yere cok sukur

Ortama alıştıkça zorlanmayacaktır. Arkadaşların dediği gibi ortamı tanıması gerek. E ortamı da çıkıp dolaşarak tanıtacak. Çıktığı yerden de önce kendinin inmesini bekle bit süre sonra son indirmek için bir şeyler uzat. Öyle öyle alışacak inşallah. :)

Geri