Karadeniz Pet

uçarken zorlanıyor ve ses çıkarıyor ?

/kimya/

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar dişi kuşum çok fazla uçamıyor erkeğin 3-4 kere turladığı yeri 1 kez zor turluyor kimi zaman yere düşüyor. ve şimdilerde uçarken zorlanıyor onu anlıyorum ama birde değişik bir ses çıkarıyor ötmek falan değil sanki acı çekiyor gibi.
bir kaç aydır kuluçkada sebebini buna bağlamıyorum çünkü hiç kuluçka geçirmeden öncede çok uçmazdı ve 1-2 turda yere düşerdi ve düştüğü yerden uçma tenezzülünde de bulunmaz karga gibi cak cak öterdi. sanki bir yere sıkışmış gibi. anca erkek yanına gidince uçardı. bu uçamama ve uçarken ses çıkarma sebebi ne olabilir ki ?

bir de şuan yumurta olma ihtimali var eğer varsa uçması sakıncalı mı ?
normalde zaten hiç çıkmıyor kafesin kapısı açık erkek çıkıyor uçuyor falan ama onun pek umrunda olmaz. şimdi erkeğin peşinden oda çıktı ve uçamadı diyebilirim.

Kulucka hazirliginda ise kafesinden cikarip ucurmaniz iyi degil...

Kulucka hazirliginda ise kafesinden cikarip ucurmaniz iyi degil...

kesin olarak yuva hazırlığında olup olmadığını bilmiyorum ama olması muhtemel. peki neden uçarken zorlanıyor ve ses çıkarıyor ki acaba ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:52 -->-> Daha önceki mesaj 17:50 --

bu konu hakkında fikirlere ihtiyacım var.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:54 -->-> Daha önceki mesaj 20:52 --

uçarken hatta uçamazken ses çıkarma sebebini kimse bilmiyor mu ki.

Son düzenleme:
yaglanmış olabılır astım olabılır kanat tüylerınde sorun olabılır

teşekkürler murat bey. bu sebeplerden inşallah ilkidir.
kanatlarında görebildiğim bir sıkıntı yok. astım belirtilerine baktım ama hırıltılı nefes alıp vermiyor. ötmesi azalır yazıyordu. evet pek ötmüyor. mesela erkek ve yavruları durdukları yerde bıcır bıcır sesler çıkarıyor ama dişi de o ses yok anca erkeği çağırmak ya da kızdığını belirtmek için karga gibi ötmesi dışında pek ötmez. çok nadir ıslık çalar gibi güzel şekilde öter ki diğer kuşların ötüşüne benzemediği için bir kere ötüyor tam ötüyor derim hep. bu belirtilerle astım olma ihtimali var mı ki ?

bir de dönem dönem ağzını açıp kapatması vardı sürekli yapmıyor sıcakladığı zamanlar yaptığını düşünüyordum:confused:

Benim ucma sorunu yasayan bir kusum da oyle ucarken ses cikarirdi. Sanirim ucmakta zorlandigi icin cikiyordur o ses. Endiselenecek bir sey olodugunu sanmiyorum. Sizin yavrular epey buyumustur dimi? kac yavrunuz var su anda?

Benim ucma sorunu yasayan bir kusum da oyle ucarken ses cikarirdi. Sanirim ucmakta zorlandigi icin cikiyordur o ses. Endiselenecek bir sey olodugunu sanmiyorum. Sizin yavrular epey buyumustur dimi? kac yavrunuz var su anda?

peki bu uçma sorununun sebebi neydi ki acaba ? öyle gözle görülür bir rahatsızlığı yok uçarken düştü düşecek gibi oluyor ve ses çıkarıyor. bu gece murat beyin dediği gibi hırıltı olup olmadığını dinleyeceğim bakalım.

evet baya büyüdüler ama gelişimleri abilerine göre oldukça yavaş :rolleyes:

Geri