Karadeniz Pet

Uçtuktan Sonra Nefes Nefese Kalıyor

• Konbuyu başlatan AhmetMurat
  • Başlangıç tarihi
A

AhmetMurat

Guest
Kuşu dün ilk defa saldım uçması için biraz. Eve geleli yaklaşık 10 gün oldu. Hala çok korkak ama biraz daha alıştı gibi sanki. Arada bi ötüyor ama bize değil hareketli tempolu müzikler açıyorum onlara ötüyor. Kıskanmıyor değilim valla. :) İlk başlarda sesi duyulmuyordu ama artık baya gür çıkıyor bende sesini kaydettim. Şimdi kendi ötüşünü dinlettiğim zamanda ötüyor. Konu biraz saptı ama yazıyorken sorayım istedim. Acaba yanına bi dişi kuş alsam bu fıstığı mutlu eder mi sizce? Başka kuş sesleri dinlettim onlara tepki vermiyor sadece kendi sesine tepki veriyor.

Asıl konuya dönecek olursam da, dün kafesi temizlerken az uçsun diye saldım odaya. İlk konacak yer bulamadı bi defa duvara çarptı ama sonra dolabın üstüne kondu. Nefes nefese kaldı aynı anda. Neredeyse odanın diğer ucundan duyuluyordu nefes alış verişi. Sonra rahatlasın diye kendi sesini dinlettim yine. Sakinleşti falan. Barış olsun diye aramızda diye ballı yemlerinden uzattım korktu hemen tekrar uçuştu yine nefes nefese kaldı.

Nasıl düzeltebilirim bu durumu? Her gün uçması için alıştırma yapsak düzelir mi? Uçmayı sevmiyor hiç. Kafesinde de oturuyor saatlerce. Alışık olmadığı için mi böyle nefes nefese kalıyor yoksa başka bi rahatsızlığımı vardır sizce?

Bence alışık olmadığı için nefes nefese kalıyor. Uçmadığı için evi de tanımıyor oraya buraya çarpıyorsa nefes nefese kalması normal

Gayet doğal. Ortama alışkın değil. İşte bu yüzden en az 20 gün kafeste kalmalı. Kalmalı ki ortama alışsın. Aksi taktirde kuş yaralanabilir. Hatta ölebilir. 10 gün daha koy kafesine. Bu süreçte kafes içinde ele gelmeye alıştırmaya çalış.

Geri