Karadeniz Pet

Ultraviole lamba kullanımı

proxymus

Yeni Üye
Herkese merhabalar arkadaşlar öncelikle kendimi tanıtmak isterim adım Serdar. Ben evimde hobi amaçlı show kuşları beslemeye başladım ancak kuşları şu an evin bir odasında beslemeye çalışıyorum şu an bir çiftim var kısa zamanda maksimum dört çifte çıkmayı planlıyorum dolayısıyla çiftler arttığında kuşları evimde kiler olarak ayrılmış yaklaşık 3 metrekatelik odaya taşımayı planlıyorum. Ancak havalandırma ,aydınlatma süreleri, ısınma kafeslerin yerleri vs birçok şeyi planladım. Ancak kuşların gün ışığından yani uv ışınlarından mahrum kalması kuşların sağlıkları, gelişimleri ve en önemlisi yüksek kaliteli kanlar elde etmeyi ne yazikki engelliyor. Bu mahrumiyeti bertaraf etmek mümkün. Ama çok önemli bir detay var oda bu uv lambaların kuşlar için özel uretilenlerinden olması gerekiyor. Ne yazikki ülkemizde bu lambaların satışı yok em azından ben bulamadım. Burada satılanlar surungenler için üretilen modeller bunlarda kuşlarda katarakt benzeri.göz rahatsızlıklarına yol açıyormuş. Papağan forumlarinda bu konu tartisilmis . Kuşlar direkt gün ışığına maruz kalmalilar arada cam varsa yine uygun olmuyor çünkü camlar üç ışınlarının tamamını filtre ediyor. Benim sorum şu surungenler için üretilen uv lambalarını günde bir iki saat belirli aralıklarla yakarak kuşlara sunsak bu eksikigi giderebilirmiyiz yada bir ölçüde bertaraf edebilirmiyiz. Bu konuda bilgisi ve ilgisi olan ve olmayan arkadaşlarin konuya katılımını rica ediyorum. Bana göre bu konu ciddi anlamda tartışılması ve üzerinde durulması gereken bir konu. Ülkemizde çok başarılı ve isim yapmış bir çok üretici var ancak yurtdisindaki dünya çapında un yapmış çok fazla ureticimiz olduğunu zannetmiyorum. Ureticilirin ve hobicilerin tamamının kapalı ortamda üretim yaptığını ve kuşların arada cam olmadan güneş ışığına maruz kalmadığını düşünürsek bu herkesteki ortak bir eksiklik. Sürçü lisan ettimse affola konunun ciddiye alınıp tartışılması dileğimle saygılar sunarım.

Son düzenleme:
Yurt dışından alışveriş sitelerine bir bak istersen.. Karaköydeki elektrikçiler çarşısında sorabilirsin.
Aklıma başka bir şey gelmiyor. Bu kadar ince düşünmemiştik..
Araştırman sonuç verirse bizi de bilgilendirirsen seviniriz.

Kuşlarda Önemsenmeyen UV.Lambalarının Önemi :
Güneş sadece biz insanlar üzerinde değil ,tüm canlılar üzerinde etkisi olan ve gereklilik arzeden bir ihtiyaçtır.
Kuşlarımızın güneş ışınlarına herhengi bir engel olmadan doğrudan ihtiyaçları vardır.
Güneş ışınlarının faydaları tam olarak bilinse her üretici özellikle profesyonel kuş üreticileri üretimlerini bahçe salmalarında yapmak için hiçbir zorluktan kaçınmazlardı.
Güneş ışınları kuşların immün yani hastalıklara karşın doğal savunma mekanizmaları için gereklidir.
Güneş ışınları sayesinde güçlenen immün sitemi patojenlere yani hastalık yapıcı mikroplara karşı daha güçlü olur.
Güneş ışınları kuşların eş seçiminde etken rol oynar.
Doğada kuşlar olgun besinlere ulaşmaları güneş ışınları sayesinde gerçekleşir.
Güneş ışınları kuşların iskelet sistemleri üzerinde olumlu etki eder.
Güneş ışınları kuşlarda sağlıklı yumurta oluşumunda etkilidir.
Kuşlarda güneş ışınlarının en önemli etkilerinden biri de üreme hormonları üzerindeki olumlu etkisidir.
Bu yazdıklarım Güneş ışınlarının kuşlar üzerindeki olumlu etkileri bakımından sadece birkaç tanesidir.
Kuşlar da sağlıkları açısından ;yumurta yapımı,tüy yapımı ve kalitesi ,D vitamini sentezlenmesi gibi olaylar güneş ışınlarının önemini anlamamız ve gözardı etmememiz açısından oldukça ettiğimiz yavru ölüm sebeplerinden biri ve en önemli sebeplerden bir tanesi de kapalı ortamlarda beslediğimiz ve üretmeye çalıştığımız bu kuşların güneş ışınlarından tamamen yoksun kalmalarındandır.
Balkonlarda dahi beslediğimiz kuşlar şayet camlı ise tamamen açık değil ise ,kuşlarımız arada hiçbir engel olmadan güneşlenemiyorlarsa ,bu kuşlar güneş ışınlarından mahrum demektir.
Sadece 2 seçeneğimiz var :
1-bahçe salması
2-UV özellikli sadece ve sadece kuşlar için imal edilmiş lambalar kullanmak.
Bu lambaların CRI renk sunum içeriği 90-95 aralığında olmalı.
UV.Lambalarının K.kelvin sıcaklığı 5500-5800 aralığında olmalıdır.
Günde birkaç saat kullanımları yeterlidir.
Lambalar kuşların en yüksek tüneğinden 35-45 santim yükseklikte olmalıdır.
UV.lambaları kullanımında dikkat edilmediği ve özelliklerine göre kullanılmadığı takdirde kuşlarda ağır cilt yanıklarına ve göz hastalılarına sebebiyet verilebileceği asla unutulmamalıdır.
UV.lambaları ile kafesler arasında engel olmamalıdır.
UV.lambaları tür ve markalarına göre 6 ay ila 1 yıl süre ile değiştirilmelidir.
Farklı bir forumdan edindiğim bir yazı meselenin önemini çok detaylı olmasada anlatan bir bilgi
Mutasyon şaka forumundan batuhan isimli kullanicidan alıntıdır.

Çok güzel ve araştırılması gereken bir yazı. Bende yabancı sitelere bakiim. Çevirebileceğim yararlı bir bilgi olursa paylaşırım.

Ilginiz için teşekkürler bende çok önemli bur mesele olduğunu glfark ettiğim için paylaşmak istedim. Bende araştırmaya devam ediyorum yurt dışından bir çok sitede lambalarını satışı var karakoyede bakacağım inşallah muspet bir sonuç alabiliriz. Desteklerinizi merak ve sabırsızlıkla bekliyorum.

Ilginiz için teşekkürler bende çok önemli bur mesele olduğunu glfark ettiğim için paylaşmak istedim. Bende araştırmaya devam ediyorum yurt dışından bir çok sitede lambalarını satışı var karakoyede bakacağım inşallah muspet bir sonuç alabiliriz. Desteklerinizi merak ve sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir forumda GEMLER ELEKTRİK SAN. TİC. A.Ş. firmasında satış sorumlusu olarak çalışan ABDULLAH GÜREL şöyle bildirmiş; firmamızın yeni ithal ettiği arcadia marka her türlü florasan ve normal duylu (e27) kuş ampulleri stokta mevcuttur bilginize tel:02324596672 abdullahgurel@gemler.com.tr

Son düzenleme:
Benim Kaplumbağalarda kullanıyorum uv ve uvb lambayi ama kuşlar için yararlımi hic bilmiyorum. Camdan gecince kaplumbağalar icin bi yarari olmuyo uv ve uvb lambaların ama kuşlar icin olduğunu ilk kez öğreniyorum. Ama mutlaka faydali biseydir diye umuyorum.
Kaplumbağalar icin hayati önem tasiyo uvb lambalar, d vitamini sentezliyo kabuk gelişimini sağlıyo. Kuşlar icinde faydali olabileceğini düşünüyorum yeni bilgiler edinirsen merak etmeye basladim konuyu :)

Anladığım/araştırdığım kadarıyla bu lambalar box üretimi yapanlar için pek kullanışlı değil. Çünkü bu lambalar açılı olarak değil kafesin tam üzerinde kullanılıyor. Açılı olduğunda kuşların gözlerine zarar verebiliyormuş. Bu nedenle tek tel kafeslerde olumlu sonuç veriyor. Katlı tel kafeslerde de ışık alt katlara geçmeyeceğinden etkisi nasıl olur bilemiyorum.

Evet box kafesler ne yazikki uygun degil. Şunu soylemek istiyorum millet olarak en büyük eksikligimiz bir işi tam anlamıyla yani layıkıyla nasıl yaparım kısmına çok fazla odaklanamıyoruz. Ben yaklaşık üç aydır araştırma halindeyim . Devamlı makaleler okuyup üreticilerinin tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyorum ne kadar az yanlışla bu ise baslarsam o kadar az engelle karşılaşır ve bu işi o kadar iyi yaparım diyorum. Kaldı ki benim edinecegim en fazla dört çift kuş ve yüzde yüz hobi amaçlı. Gördüğüm kadarıyla bu işi meslek edinmeye kalkisip yatırım yapan arkadaşlar bir dükkan tutup boxlari ve ciftleri edinmekle işin bittiğini zannediyor. Burada işinin ehli ustadlari tabiki tenzih etmek isterim. Hangi ise girerseniz girin bir on hazırlık değerlendirme yani FIZIBILITE şarttır. Başarının anahtarı bir ise ne kadar iyi basladiginizla doğru orantılıdır. Bu arada izmirdeki o firmayı bu gün arayıp görüşeceğim . Hafta içi lambalarin elimde olmasını ümit ediyorum . Bu gün iyonizerimi temin edeceğim. Cama çift yönlü bir pervane ve kureseL zamasaatide temin edeceğim ekipmanlar arasında bakalım yavaş yavaş şekilleniyor. Alüminyum profil ve çelik telleri kullanarak bir salma inşa etmeyi planlıyorum. Hijyen açısından bu malzemelerin uygun olduğunu düşünüyorum. Zira boya istememeleri ve paslanmamalari en önemli kriter. Tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Sanırım çok gevezelik yaptım saygılar herkese

Son düzenleme:
Evet box kafesler ne yazikki uygun degil. Şunu soylemek istiyorum millet olarak en büyük eksikligimiz bir işi tam anlamıyla yani layıkıyla nasıl yaparım kısmına çok fazla odaklanamıyoruz. Ben yaklaşık üç aydır araştırma halindeyim . Devamlı makaleler okuyup üreticilerinin tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyorum ne kadar az yanlışla bu ise baslarsam o kadar az engelle karşılaşır ve bu işi o kadar iyi yaparım diyorum. Kaldı ki benim edinecegim en fazla dört çift kuş ve yüzde yüz hobi amaçlı. Gördüğüm kadarıyla bu işi meslek edinmeye kalkisip yatırım yapan arkadaşlar bir dükkan tutup boxlari ve ciftleri edinmekle işin bittiğini zannediyor. Burada işinin ehli ustadlari tabiki tenzih etmek isterim. Hangi ise girerseniz girin bir on hazırlık değerlendirme yani FIZIBILITE şarttır. Başarının anahtarı bir ise ne kadar iyi basladiginizla doğru orantılıdır. Bu arada izmirdeki o firmayı bu gün arayıp görüşeceğim . Hafta içi lambalarin elimde olmasını ümit ediyorum . Bu gün iyonizerimi temin edeceğim. Cama çift yönlü bir pervane ve kureseL zamasaatide temin edeceğim ekipmanlar arasında bakalım yavaş yavaş şekilleniyor. Alüminyum profil ve çelik telleri kullanarak bir salma inşa etmeyi planlıyorum. Hijyen açısından bu malzemelerin uygun olduğunu düşünüyorum. Zira boya istememeleri ve paslanmamalari en önemli kriter. Tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Sanırım çok gevezelik yaptım���� saygılar herkese

Hocam son durum nedir bilgi verebilir misiniz?

Ben kullanıyorum. Önce amazon'dan siprariş ettim, direk kuşlar için yapılmış yurtdışında en çok kullanılan marka.

Amazon.com : Zoo Med Avian Sun 5.0 UVB Bulb : Pet Habitat Heat Lamps : Pet Supplies

3 gunde evime geldi. Normalde 1-2 hafta alıyor gelmesi. Ancak volt 120 olduğu için sorun oldu. Forumlarda takın birşey olmaz ama omru yarı yarıya azalır yazıyordu. Takmamın 20 dakikasında patladı. Durumu amazona anlatınca parayı iade etti. Bu arada yabancı muhabbet kuşu forumunda konu açmıştım. Veteriner bir çocuk bunu tavsiye etti..

http://www.amazon.com/gp/product/B003FVT4RG?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o01_s00

Full spectrum,5500 k ve cri değeri yuzde 91 uzeri. Gerçi bunu kullanmak için de gittim 120 volt lamba sipariş ettim. O lambayı çalıştırmak için voltaj donusturucu kullanıyorum.

Bizde fazla yaygın değil bu lambaların kullanımı ama yurtdışı forumlarda pek çok insan evi guneş almasına rağmen günde 3-4 saat kullanıyor bu ışıkları. Veterinerler de tavsiye ediyor orada. Zaten lambayı yakınca kuşta canlanma görüyorsunuz. Kafes içinde çılgın atmaya başlıyor benim ki..

Ben bunları yaparken amazon Ingiltere'ye de baktım. Arcadialar çok uygun bizim için. 120 volt derdi de yok ama Türkiye'ye gönderim yapmıyordu. Türkiye'de satılmaya başlamış olması güzel.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatayım. Arcadia kuş lambalarına Türkiye'de ulaşabileceğimiz herhangi bir yer var mıdır acaba? Temin eden, kullanan forumdaşlarımız var mı?

Bu sefer de ben hortlatayım konuyu.

Sanırım kafalar epey karışmış uv ışık konusunda. Soru cevap gibi kısa kısa tanımlayalım önce.

Neden uv ışık?
Çünkü güneşe çıkartman gerekli. Güneş gören bir kuşun uv lambaya ihtiyacı yok.

Faydaları nelerdir?

Dişi kuhabbet kuşları sağlıklı erkekleri kendine seçer. Uv ışın almış ya da güneş görmüş erkek muhabbet kuşu, neon gibi parıl parıl parlar dişinin gözünde.
İskelet gelişimini destekler.
D vitamini destekler.

Zararları nelerdir?

Bilinçsiz kesinlikle kullanılmaması gereken bir ürün uv lambalar. Fazla kullanılması ciltte kurumaya neden olup sağlıklı kuşu hasta eder. Siz bütün gün güneşin alnında duruyor musunuz?

Ürün seçimi nasıl olmalı?

Öncelikle sürüngenlere ait olan ve özellikle korona sonrası çıkan sterilize ürünleri kesinlikle kuşlar için uygun değildir.

Her uv ışını ya da uv lambası aynı değildir. Kabaca 3 çeşit uv ışını var. Uv a, uv b, uv c ışınları. Şimdi teknik spectlere girmeyeyim. Kısaca en soğuk olan uv a, orta sıcak olan uv b, en sıcak olan uv c'dir. Sürüngenler ve virüs yok edici lambalar uv c taraflarında ışın yayar. Durduk yere kuşu yakmayın yani. Ciddi sorunlara yol açar.

Bize ne lazım peki?

Uv a ve uv b arası spektrumda ışın veren ürünler lazım. Şu an ben de Türkiye'de bu dalgaboylarında ışın veren led arıyorum. Muhtemelen vardır birilerinin deposunda kesin.

Kuşlarda Önemsenmeyen UV.Lambalarının Önemi :
Güneş sadece biz insanlar üzerinde değil ,tüm canlılar üzerinde etkisi olan ve gereklilik arzeden bir ihtiyaçtır.
Kuşlarımızın güneş ışınlarına herhengi bir engel olmadan doğrudan ihtiyaçları vardır.
Güneş ışınlarının faydaları tam olarak bilinse her üretici özellikle profesyonel kuş üreticileri üretimlerini bahçe salmalarında yapmak için hiçbir zorluktan kaçınmazlardı.
Güneş ışınları kuşların immün yani hastalıklara karşın doğal savunma mekanizmaları için gereklidir.
Güneş ışınları sayesinde güçlenen immün sitemi patojenlere yani hastalık yapıcı mikroplara karşı daha güçlü olur.
Güneş ışınları kuşların eş seçiminde etken rol oynar.
Doğada kuşlar olgun besinlere ulaşmaları güneş ışınları sayesinde gerçekleşir.
Güneş ışınları kuşların iskelet sistemleri üzerinde olumlu etki eder.
Güneş ışınları kuşlarda sağlıklı yumurta oluşumunda etkilidir.
Kuşlarda güneş ışınlarının en önemli etkilerinden biri de üreme hormonları üzerindeki olumlu etkisidir.
Bu yazdıklarım Güneş ışınlarının kuşlar üzerindeki olumlu etkileri bakımından sadece birkaç tanesidir.
Kuşlar da sağlıkları açısından ;yumurta yapımı,tüy yapımı ve kalitesi ,D vitamini sentezlenmesi gibi olaylar güneş ışınlarının önemini anlamamız ve gözardı etmememiz açısından oldukça ettiğimiz yavru ölüm sebeplerinden biri ve en önemli sebeplerden bir tanesi de kapalı ortamlarda beslediğimiz ve üretmeye çalıştığımız bu kuşların güneş ışınlarından tamamen yoksun kalmalarındandır.
Balkonlarda dahi beslediğimiz kuşlar şayet camlı ise tamamen açık değil ise ,kuşlarımız arada hiçbir engel olmadan güneşlenemiyorlarsa ,bu kuşlar güneş ışınlarından mahrum demektir.
Sadece 2 seçeneğimiz var :
1-bahçe salması
2-UV özellikli sadece ve sadece kuşlar için imal edilmiş lambalar kullanmak.
Bu lambaların CRI renk sunum içeriği 90-95 aralığında olmalı.
UV.Lambalarının K.kelvin sıcaklığı 5500-5800 aralığında olmalıdır.
Günde birkaç saat kullanımları yeterlidir.
Lambalar kuşların en yüksek tüneğinden 35-45 santim yükseklikte olmalıdır.
UV.lambaları kullanımında dikkat edilmediği ve özelliklerine göre kullanılmadığı takdirde kuşlarda ağır cilt yanıklarına ve göz hastalılarına sebebiyet verilebileceği asla unutulmamalıdır.
UV.lambaları ile kafesler arasında engel olmamalıdır.
UV.lambaları tür ve markalarına göre 6 ay ila 1 yıl süre ile değiştirilmelidir.
Farklı bir forumdan edindiğim bir yazı meselenin önemini çok detaylı olmasada anlatan bir bilgi
Mutasyon şaka forumundan batuhan isimli kullanicidan alıntıdır.
merhaba veterinerimin tavsiyesi üzerine lambayı kullanmam gerekiyor temin edebildiniz mi?