Karadeniz Pet

ünüversite

yusufkral

Onursal Üye
slm büyüklerim ben lise 4 e gectim fakat ünüversite hakında hiç bir düşüncem yok eşit agırlıkcıyım ama sözele daha yatkınım lise olarak anadolu lisesinde okuyorum ünüversite olarak hiç bir fikrim yok biraz tavsiyeler vere biliriminiz örnegin nasıl belirlemeliyim hanği ünüversite veya hangi bölümü kararsızım kafam karışık :)

:) İnş doğru bir seçim yaparsın değişik bir konu olmuş :)

slm büyüklerim ben lise 4 e gectim fakat ünüversite hakında hiç bir düşüncem yok eşit agırlıkcıyım ama sözele daha yatkınım lise olarak anadolu lisesinde okuyorum ünüversite olarak hiç bir fikrim yok biraz tavsiyeler vere biliriminiz örnegin nasıl belirlemeliyim hanği ünüversite veya hangi bölümü kararsızım kafam karışık :)

Çok genel bi soru bu :) dersler nasıl

dersler sayısallar kötü matematik vs ama sözel tarih edebiyat tazı cok iyi

Kardeşim senin sorduğun şey aslında üniversite sınavında ki puanına ve kaç binde olduğuna bağlı olarak cevap verilebilecek bir şey. Böyle vereceğimiz cevaplar çok gelişi-güzel olur ve tatminde etmez seni. Eğer ki sözel derslerden üniversite sınavında full çekerim diyorsan az bir şey sayısal yaparak da ortanın üstü seviye üniversitelerde eşit ağırlık ve sözel puanıyla öğrenci alan bölümleri kazanabilirsin. ancak ben sözelde de full çekemem diyorsan muhakkak orta seviyelerde sayısal puanı yapman lazım mâlesef eğitim sistemimiz böyle. Senin neye yetenekli ve ilgili olduğunla değil sana verileni ne kadar iyi yapabildiğine bakılıyor. Ancak benden sana tavsiye şehir dışında iyi bir bölüm kazanabiliyorsan sakın ola şehir dışı diye gitmemezlik yapma. İmkanlar dahilinde elinden geleni yap sonra pişman olma. İnşallah vatana millete hayırlı olacağın bir bölümü kazanır ve okursun. :)

Kısa birşey söylemek istiyorum, seçeceğin bölümü ileride yapabileceğin bir meslek olarak düşün ve seç. Sadece seçtim bu olurum düşüncesiyle değil ileriyi düşünerek bu meslek benim tarzım mı severek yaparmıyım diyerek ve araştırma yaparak seç.Örneğin öğretmenlikmi istiyorsun kendini sınıfta ders anlatarak hayal et. Seçtiğin mesleklerde kazanacağın para mutlaka 2. planda olsun.

Ben sayısalcıydım vaktinde. O yüzden sana üniversite ve bölüm tavsyesi versem de sağlıklı olmaz. Ama şimdiden üniversiteye odaklanmaya gerek yok. Sözel puanıyla girebileceğin ve ilgi alanında olan bölümleri çıkart. Bunların ne kadar gelecek vaad ettiklerini araştır. Sonrasında bu bölümler hangi üniversitelerde daha iyidir araştırılır zaten tercih vaktinde. Sen şimdilik sözelini daha da kuvvetlendirmeye ve sayısaldan tamamen kopmamaya çalış. Diğerleri nasıl olsa hallolur vakitle. Zihnin açık, kalemin keskin olsun:)

güzel yorumlarınız için teşekürler

Geri