Karadeniz Pet

üreme!!!

• Konbuyu başlatan Emrah PARLAKYILDIZ
  • Başlangıç tarihi
kaan kardeşim

12 saat içinde yemediklerini geri al,ben kendi karışımımı söyleyim 2 çift için.

*1 adet yumurtanın %75'i(beyazıda ve sarısıda)
*mısır unu 3 çay kaşığı
*pirinç unu(nişastası) 2 çay kaşığı
*irmik 3 çay kaşığı
*ortalama bir havucun 3/1'i
*kurutulmuş ekmek içi 5 çay kaşığı
*4 adet bebe bisküvüsü

--yumurta,havuç,bebe büskivüsü rendelencek ve karışım kaşıkla karıştırılcak ıslak olmuycak tel tel dökülcek yani lapa olmuycak.

Bu mama en ideali ;) Sen kendin kuru üzüm verebilirsin bu mamayı 2 günde bir yaparsan iyi olur ama yavrular yumurtadan çıkınca hergün yapmalısın.

yok kuş yumurtadan kalkmadı, kuşları aldığımda 4. yumurtayı yeni yumurtlamıştı, yani ilk yumurtayı yumurtlamasından 6-7 gün geçmiş olabilir, bende de son yumurtanın 21. gününe kadar yattı, ertesi gün yumurtalara çok ilgi göstermez oldu, yumurtaları kırdım, döllenmemişti, (petshop sahibi kuşun yumurtasını başka bir çiftle de değiştirmiş olabilir, pek güvenemedim)

aynen öyle yapmıştır satabilmek için.2 ay izle kuşları damızlık olmayabilir ve her çiftleşen kuş yumurtlamaz.Ankaradaysan önerebilceğim damızlık satan ustalar mevcut.

Üreme için ortam,çevre şartları nasıl olmalıdır ? Sorunuzun cevabına göre bir sorum daha olacak...

benim sorum şu kuşlarım dün çiftleşme belirtileri gösterdiler erkek kur yapınca dişi hemen kuyruğunu yukarı kaldırıp beklıo ama bu kadar ileri gittiklerini görmedim belki gitmişlerdir ama şahit olmadım buna da şükür kuşlarım eğer çiftleşirse yuvaya şu anda hiç ilgi göstermiyorlar o zamanmı gösterirler
nijeri ayrı veriyorum bir zararı olurmu yuvalık dışında bir yere yumurtlarlarsa ne yapmalıyım yuva yokmuş gibi davranıolar havalar birazdaha ısınırsalar çiftleşir diye tahmin ediyorum ne yapmalıyım bilemedim salmada lar yuvayı da ona taktım
son sorum benim dişi zayıf ama bu zayıflık çeviklik anlamında bununbir zararı olurmu yavru geldiğinden beri böle çirozdu acaba yumurtaları olursa ya bajkamazsa diye korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim

benim kuşlarım kızışmış durumdalar ancak dişi çiftleşme pozisyonuna geçtiğinde erkek ne yapacağını bilmiyomuş gibi donup kalıyo

kardeş yardımcı olursan mutlu olurum erkek bu arada dişen 2 aylık daha büyük

benim sorum şu kuşlarım dün çiftleşme belirtileri gösterdiler erkek kur yapınca dişi hemen kuyruğunu yukarı kaldırıp beklıo ama bu kadar ileri gittiklerini görmedim belki gitmişlerdir ama şahit olmadım buna da şükür kuşlarım eğer çiftleşirse yuvaya şu anda hiç ilgi göstermiyorlar o zamanmı gösterirler
nijeri ayrı veriyorum bir zararı olurmu yuvalık dışında bir yere yumurtlarlarsa ne yapmalıyım yuva yokmuş gibi davranıolar havalar birazdaha ısınırsalar çiftleşir diye tahmin ediyorum ne yapmalıyım bilemedim salmada lar yuvayı da ona taktım
son sorum benim dişi zayıf ama bu zayıflık çeviklik anlamında bununbir zararı olurmu yavru geldiğinden beri böle çirozdu acaba yumurtaları olursa ya bajkamazsa diye korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim

Dişinin kuyruk kaldırması çiftleşme isteğini gösterir bu çok olumlu bir gelişmedir.Görmediğiniz bir zamanda çiftleşmiş olabilirler.Nijere gelincede ayrı vermeni tavsiye etmem çünkü fazlası kuşu yağlandırır ve çiftleşmelerini engeller,çiftleşseler bile yumurtaların döllenmediğinden boş çıkmas olasılığı çok yüksek.nijeri yemliğe 2 çay kaşığı karıştırmanı ve mama vermeni öneririm.Dişi kuşun bukadar istekliyken erkek hayır diyemeyecektir.Yuvalık konusunda da acele etme dişi kuş nereyi benımserse nereyi güvenli bulursa oraya yumurtlar buda %95 yavruluk olacaktır.Yavruluğun sağlam ve sallanmadıgından emın olun.

benim kuşlarım kızışmış durumdalar ancak dişi çiftleşme pozisyonuna geçtiğinde erkek ne yapacağını bilmiyomuş gibi donup kalıyo

Semih kardeşim kuşların yaşı nedir bilemiyorum ama ilk deneyimleriyse tabiki bir şaşkınlık olacaktır ama şunu unutma yaratılışlarında ne yapması gerektiği vardır.biraz sabır göster ve rahatsız etme olurmu.MAMA eksik etme ;)

Üreme için ortam,çevre şartları nasıl olmalıdır ? Sorunuzun cevabına göre bir sorum daha olacak...

ortam:Sessiz,güvenli,ani ses ani hareket bulunmayan,hava akımı olmayan ama güneş gören bir ortam olmalı,temizlik işlemi rutin devam eden kafes olmalı,tünekler çiftleşme için istenilen ölçülerde ve sabit olmalı,bunun dışında herkeze söylediğim gibi MAMA yı eksik etmeyeceksin.

slm ankara aslanı benim çift çekoslavak erkek ve yerli 10 12 gün önce ilk yumurtayı yapmışlar şimdi 4 tane yumurta var ve kuluçka devam ediyor sorum şu.
bunların çiftleşmelerine şahit olmadık yumurtlama çiftleşmeden de olur mu?yumurtaların boş mu dolumu olduğunu nasıl anlarız erkek alışkın bir kuş dişi çok yabani fit yağlı değil değerli yorumlarınızı bekliyorum ...

Ben bu mama olayını denedim gidip yem yiyorlar mamaya dokunmuyorlar bile 2 kez yaptım yemediler bende bir daha yapmadım arada marul havuç falan veriyorum yeme ek olarak yem şu içinde renkli şeylerin olduğu karışık yemden...

teşekkürler çiftleşme sorununuda yuvalık sorununuda aştık :D bakalım

Beyaz olan dişi kuşumda sizce yumurta var mı? Kanatlar düşmüş gibi?
m701x.jpg

Selam benim erkek çek 9 aylık dişi ise yerli 14 aylık falan erkek çok kızgın sürekli dişinin peşini birakmiyor ancak dişi sürekli gagaliyor erkeği kovalıyor erkek hic susmuyo sürekli otuyo sizce dişiyi degistirmelimiyim dişinin cereside kahverengi ne yapmalıyım yardımcı.olabilirmisiniz erkeğe acıyorum bazen çok hareketli hic yerinde durmuyor.

benim iki çift kusum var bir çifti ben hazır aldım eş ler yani alalı 10 gun oldu ama tık yok yer degısımı den dedım ama emin olmak için sizede sormak istedim?
birde kuslarımı balkonda tutuyorum sakıncası varmıdır? balkon pimapen tabii kapalı yani

benim iki çift kusum var bir çifti ben hazır aldım eş ler yani alalı 10 gun oldu ama tık yok yer degısımı den dedım ama emin olmak için sizede sormak istedim?
birde kuslarımı balkonda tutuyorum sakıncası varmıdır? balkon pimapen tabii kapalı yani

sabırlı olun bence yuvalıgı takıp gerkenleri yapın kenevir tohumu mama vermek gibi vs 2 ay kadar bekleyin