Karadeniz Pet

Üreticiliğe başlayacak meraklı birinden sorular

• Konbuyu başlatan Ceren Çağlayan
  • Başlangıç tarihi
C

Ceren Çağlayan

Guest
Şimdilik yeni aldığım iki tane yavru muhabbet kuşum var. Zamanla çoğaltmayı düşünüyorum ve en sonunda çiftleştirmek ve daha büyük bir sürü kurmak istiyorum.
Kapalı terasımızdan büyük bir bahçe açılıyor. Yeni kuşlar edinmeden önce her şeyin hazır olmasını istiyorum. Şimdi elimde olan kafesimin ölçüleri; en 80, yükseklik 50.

Kurmak istediğim bahçe kafesinin daha büyük olmasını istiyorum. Kuşların küçücük kafeslerde sıkıştırılmasına karşıyım.
Bahçede kurmak istediğim kafesin büyüklüğü şu şekilde olmalı
2999701311_8cf435d9d1_o.jpg

Çatı ve kapalı bir alanı da olmalı.
Aradım ama satın alabileceğim bu büyüklükte bir kafes bulamadım. Sanırım kendim yapmam gerekiyor. Fakat bu konularda çok beceriksiz ve bilgisizim. Bana bu konuda önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Mesela kafes için tellere ihtiyacım olacak, nereden temin edebilirim. Tahtaları ve çatıyı... Büyük bir kapısı olsun istiyorum, içine insan girebilecek kadar.

Ayrıca yetiştirmek istediğim tür rainbow. Yavru rainbow satan satıcılarla da görüşmek isterim.

Şimdiden teşekkürler

Marangoza gidip ölçü verip yada bu tür aklından geçen resimleri göstermen yeterli.

Merhabalar öncelikle hayırlı olsun diyorum ve şu sözlerime başlamak istiyorum; Gidin bir marangoz ile anlaşın, marangozun çok olduğu bir yere gidin ki fiyatı yüksek çıkartmasınlar. Daha sonra örnek resimleri gösterin. Adamlar aynısı gibi yapsınlar, bir de bu tür birşey için bulunduğunuz şehir önemli. Biliyorsunuz muhabbet kuşları fazla sıcağa ve soğuk'a gelemiyorlar.

cıta vb. seyleri marangozdan, telleri ise hırdavatcıdan alabilirsin. ama bahcede bakman yaz için iyi olucaktır. kısın kuslara yazık edersiniz.

Merhaba,

Teşekkür ederim yanıtlarınız için. Bulunduğum yerde bunu yapabilecek marangoz yok. Büyük firmalar yapabilir ve onlar da çok tuzlu olur. İhtiyaç olan her şeyi temin edebilirsek kendimiz de yapabiliriz diye düşünüyorum ama daha neye ihtiyacımız olduğunu da bilmiyorum.
Bir sitede şunu görmüştüm; Selbst gebaut: Voliere, Zimmervoliere aus Holz

Almanca bilmediğimden anlamadım yazılanları. Birçok yerde gördüm ve sanırım mümkün de.

Bursa'da iseniz elimden geldigince yardımcı olmaya calısırım. Ama kendiniz de cok rahat yapabilirsiniz. Cekic kullanabiliyorsanız hertürlü yapabilirsiniz :D

Bu arada yerinizde olsam bahçe yerine, evinizin bir odasına yapın derim.

Oda da sıkıntı yapabiliyor fazla sayıda kus kendimden biliyorum :D
Terasda ayrı bir oda yapılması bence en güzeli ;)

Terasımız ve kuşlar için ayırabileceğimiz bir odamız var, ama bahçe de çok önemli. Bahçemizin düzenine de çok iyi uyabilir böyle bir kafes. Hem kuşlar daha fazla doğal ortamlarındaymış gibi olabilirler.

Ev için böyle bir kafes düşünüyorum;
ak-82910_z1.jpg

Hava koşullarına göre dışarda ya da evde olurlar.

Ceren hanım sürekli yer degişimi kuslarda problem oluyor. ondan dolayı sabit kalmaları tercihimizdir. yer degişimi strese sokabiliyor kusları. Stresden dolayı hasta olabilir ve ölebilirler bile...

Ceren hanım sürekli yer degişimi kuslarda problem oluyor. ondan dolayı sabit kalmaları tercihimizdir. yer degişimi strese sokabiliyor kusları. Stresden dolayı hasta olabilir ve ölebilirler bile...

Evet sanırım bunu da göz önünde bulundurmam gerekirdi. Ama bahçede kafes hayalimden de vazgeçemiyorum şimdi. :(

Oda da sıkıntı yapabiliyor fazla sayıda kus kendimden biliyorum :D
Terasda ayrı bir oda yapılması bence en güzeli ;)

Onur bak Allah kısmet ederse seneye Mayıs ayında nasıl yuva yapıyorum bahçeye pirket, çimento falan siparişi verecem kışın fiyat uygun olur :)

Onur bak Allah kısmet ederse seneye Mayıs ayında nasıl yuva yapıyorum bahçeye pirket, çimento falan siparişi verecem kışın fiyat uygun olur :)

Valla dostum ben kararttım gözümü bu nisan ayında aldım herseyi terasa ayrı bir oda yaptırdım. hatta yaptım da diyebilirim :D suan cok güzel gidiyolar salmada ama kafes sistemine gecebilirim yakın zamanda o ayrı mesele :D

Evet sanırım bunu da göz önünde bulundurmam gerekirdi. Ama bahçede kafes hayalimden de vazgeçemiyorum şimdi. :(

Yazın bahce cok güzel olur ona birsey diyemem fakat yer degişimi stres yapar kuslarda bunu da göz önünde bulundurursanız cok iyi olur.

Yazın bahce cok güzel olur ona birsey diyemem fakat yer degişimi stres yapar kuslarda bunu da göz önünde bulundurursanız cok iyi olur.

Almanyadaki üreticiler kışın ne yapıyor acaba, genelde bahçede kafesleri oluyor onların. Almanya çok soğuk bir ülke.

Pirket ve çimentoyla nasıl bir şey düşünüyosunuz?

Normal kümes gibi bir yer yapacağım fakat kafamda güzel birşey var. Arkadaşa Photoshop ile çizdirecem ilk önce :) Daha sonra ameleliğe dökecem :)

Valla dostum ben kararttım gözümü bu nisan ayında aldım herseyi terasa ayrı bir oda yaptırdım. hatta yaptım da diyebilirim :D suan cok güzel gidiyolar salmada ama kafes sistemine gecebilirim yakın zamanda o ayrı mesele :D

İnşallah haydi hayırlısı bakalım kardeşim.

Geri