petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Üreticiliğe başlayacak meraklı birinden sorular

Konusu 'Üreticiler Platformu' forumundadır ve Ceren Çağlayan tarafından 29 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Ceren Çağlayan
    Gizli

Şimdilik yeni aldığım iki tane yavru muhabbet kuşum var. Zamanla çoğaltmayı düşünüyorum ve en sonunda çiftleştirmek ve daha büyük bir sürü kurmak istiyorum.
    Kapalı terasımızdan büyük bir bahçe açılıyor. Yeni kuşlar edinmeden önce her şeyin hazır olmasını istiyorum. Şimdi elimde olan kafesimin ölçüleri; en 80, yükseklik 50.

Kurmak istediğim bahçe kafesinin daha büyük olmasını istiyorum. Kuşların küçücük kafeslerde sıkıştırılmasına karşıyım.
    Bahçede kurmak istediğim kafesin büyüklüğü şu şekilde olmalı [​IMG]
    Çatı ve kapalı bir alanı da olmalı.
    Aradım ama satın alabileceğim bu büyüklükte bir kafes bulamadım. Sanırım kendim yapmam gerekiyor. Fakat bu konularda çok beceriksiz ve bilgisizim. Bana bu konuda önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Mesela kafes için tellere ihtiyacım olacak, nereden temin edebilirim. Tahtaları ve çatıyı... Büyük bir kapısı olsun istiyorum, içine insan girebilecek kadar.

Ayrıca yetiştirmek istediğim tür rainbow. Yavru rainbow satan satıcılarla da görüşmek isterim.

Şimdiden teşekkürler

2. Ezel ALBAYRAK

Ezel ALBAYRAK Active Member

Beğenileri:
    0
    Marangoza gidip ölçü verip yada bu tür aklından geçen resimleri göstermen yeterli.

3. Tevfik AKTUNÇ
    Gizli

Merhabalar öncelikle hayırlı olsun diyorum ve şu sözlerime başlamak istiyorum; Gidin bir marangoz ile anlaşın, marangozun çok olduğu bir yere gidin ki fiyatı yüksek çıkartmasınlar. Daha sonra örnek resimleri gösterin. Adamlar aynısı gibi yapsınlar, bir de bu tür birşey için bulunduğunuz şehir önemli. Biliyorsunuz muhabbet kuşları fazla sıcağa ve soğuk'a gelemiyorlar.

4. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    cıta vb. seyleri marangozdan, telleri ise hırdavatcıdan alabilirsin. ama bahcede bakman yaz için iyi olucaktır. kısın kuslara yazık edersiniz.

5. Ceren Çağlayan
    Gizli

Merhaba,

Teşekkür ederim yanıtlarınız için. Bulunduğum yerde bunu yapabilecek marangoz yok. Büyük firmalar yapabilir ve onlar da çok tuzlu olur. İhtiyaç olan her şeyi temin edebilirsek kendimiz de yapabiliriz diye düşünüyorum ama daha neye ihtiyacımız olduğunu da bilmiyorum.
    Bir sitede şunu görmüştüm; Selbst gebaut: Voliere, Zimmervoliere aus Holz

Almanca bilmediğimden anlamadım yazılanları. Birçok yerde gördüm ve sanırım mümkün de.

6. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Bursa'da iseniz elimden geldigince yardımcı olmaya calısırım. Ama kendiniz de cok rahat yapabilirsiniz. Cekic kullanabiliyorsanız hertürlü yapabilirsiniz :D

7. Tevfik AKTUNÇ
    Gizli

Bu arada yerinizde olsam bahçe yerine, evinizin bir odasına yapın derim.

8. Ceren Çağlayan
    Gizli

Ev için böyle bir kafes düşünüyorum; [​IMG]

Hava koşullarına göre dışarda ya da evde olurlar.

9. Ceren Çağlayan
    Gizli

Teşekkürler, heralde kullanabilirim.

Yaptığımda burada paylaşacağım.

10. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Oda da sıkıntı yapabiliyor fazla sayıda kus kendimden biliyorum :D
    Terasda ayrı bir oda yapılması bence en güzeli ;)

11. Ceren Çağlayan
    Gizli

Terasımız ve kuşlar için ayırabileceğimiz bir odamız var, ama bahçe de çok önemli. Bahçemizin düzenine de çok iyi uyabilir böyle bir kafes. Hem kuşlar daha fazla doğal ortamlarındaymış gibi olabilirler.

12. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Ceren hanım sürekli yer degişimi kuslarda problem oluyor. ondan dolayı sabit kalmaları tercihimizdir. yer degişimi strese sokabiliyor kusları. Stresden dolayı hasta olabilir ve ölebilirler bile...

13. Ceren Çağlayan
    Gizli

Evet sanırım bunu da göz önünde bulundurmam gerekirdi. Ama bahçede kafes hayalimden de vazgeçemiyorum şimdi. :(

14. Tevfik AKTUNÇ
    Gizli

Onur bak Allah kısmet ederse seneye Mayıs ayında nasıl yuva yapıyorum bahçeye pirket, çimento falan siparişi verecem kışın fiyat uygun olur :)

15. Ceren Çağlayan
    Gizli

Pirket ve çimentoyla nasıl bir şey düşünüyosunuz?

16. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Valla dostum ben kararttım gözümü bu nisan ayında aldım herseyi terasa ayrı bir oda yaptırdım. hatta yaptım da diyebilirim :D suan cok güzel gidiyolar salmada ama kafes sistemine gecebilirim yakın zamanda o ayrı mesele :D

17. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Yazın bahce cok güzel olur ona birsey diyemem fakat yer degişimi stres yapar kuslarda bunu da göz önünde bulundurursanız cok iyi olur.

18. Ceren Çağlayan
    Gizli

Almanyadaki üreticiler kışın ne yapıyor acaba, genelde bahçede kafesleri oluyor onların. Almanya çok soğuk bir ülke.

19. Tevfik AKTUNÇ
    Gizli

Normal kümes gibi bir yer yapacağım fakat kafamda güzel birşey var. Arkadaşa Photoshop ile çizdirecem ilk önce :) Daha sonra ameleliğe dökecem :)

İnşallah haydi hayırlısı bakalım kardeşim.

20. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    O konu hakkında birsey söyleyemicem :(

Sayfayı Paylaş