Karadeniz Pet

üretim çifligi hakkinda sorularim

KadirBaLTa

Yeni Üye
Merhaba iyi günler muhabbetkusu sakinleri ben bir daire tuttum 3 oda bir salon bu dairede bilindigi üzere muhabbet kusu üretim hanesi yapmak istiyorum yanliz benim merak ettiklerim bunlar

1- Ortam isisi nekadar olmalidir
2-hangi irk beslemeliyim gelir açisindan
3-ilk etapta kaç adet çift le başlamaliyim
4-damizlık kus satan kocaelide nerden bulabilirim

Merhaba iyi günler muhabbetkusu sakinleri ben bir daire tuttum 3 oda bir salon bu dairede bilindigi üzere muhabbet kusu üretim hanesi yapmak istiyorum yanliz benim merak ettiklerim bunlar

1- Ortam isisi nekadar olmalidir
2-hangi irk beslemeliyim gelir açisindan
3-ilk etapta kaç adet çift le başlamaliyim
4-damizlık kus satan kocaelide nerden bulabilirim

ortam ısısı 20 derece civarı olsa yeterli.ani ısı kaybı ve yükselmesi olmadığı sürece 12-15 derecelerde üretim için sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum.ırk olarak jumbo ve show jumbolar daha değerli ve pahalı.daha önce üretim tecrübeniz yoksa.3-4 çiftle başlamanız gerekiyor.hatta bu tecrübe dönemini yerli ve çek kuşlarla atlatıp jumboya geçiş yapabilirsiniz.

not:üretici değilim araştırarak öğrendiğim bilgilerdir.usta üretici arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Bencede ilk defa bu işi yapacaksanız çok paranız gidebilir destek alın derim.

İlk başta çek yerli kuşlar

Daha sonra show jumbo

bir kişi bana 10 çift damizlik mubiş i 550 tl ye verebilecegini söyledi ozaman bunlar show yada jumbo degiller.. yavrunun tanesini 15 tl ye alacagini söyledi

1) 10 12 dereceye kadar yavru alabilirsiniz, ama ısı ne kadar artarsa veriminiz artar ve damızlıklarınızın yıpranma olasılığı o kadar düşer, 20 24 derece arası ideal ısılar,
2) Hitap ettiğiniz pazar önemli bu konuda, en hızlı sürümü olan yerli ve çeklerdir, fiyatları daha makul olduğundan dolayı, en kötü petshoplara bile satarsınız, show beslerseniz fiyatları pahalı alıcısı azdır, ama atıyorum 10 yerli kaliteli bir show parası etmeye bilir,
3) Sizin bu konuda ki tecrübenize, zamanınıza bağlı bu konu, düşüncelerinize fikirlerinize, sabrınıza
4) Kocaeli de tanıdığım birileri yok maalesef , Kolay kolay damızlık kuş satmazlar satsalar da pahalı olur, benim kişisel görüşüm damızlık altları alıp onları kendiniz eş yaptırmanız, ama buda zaman ister. Yada şansınıza biri kümes kapatıyordur, Tüm kümesi uygun fiyata alabilirsiniz

Sorması ayıp, fol yok yumurta yokken daireyi niye tuttunuz ? :)

Bu işlerde tecrübe gerekir .tek kuşla bile uģraşilmiyor

1) 10 12 dereceye kadar yavru alabilirsiniz, ama ısı ne kadar artarsa veriminiz artar ve damızlıklarınızın yıpranma olasılığı o kadar düşer, 20 24 derece arası ideal ısılar,
2) Hitap ettiğiniz pazar önemli bu konuda, en hızlı sürümü olan yerli ve çeklerdir, fiyatları daha makul olduğundan dolayı, en kötü petshoplara bile satarsınız, show beslerseniz fiyatları pahalı alıcısı azdır, ama atıyorum 10 yerli kaliteli bir show parası etmeye bilir,
3) Sizin bu konuda ki tecrübenize, zamanınıza bağlı bu konu, düşüncelerinize fikirlerinize, sabrınıza
4) Kocaeli de tanıdığım birileri yok maalesef , Kolay kolay damızlık kuş satmazlar satsalar da pahalı olur, benim kişisel görüşüm damızlık altları alıp onları kendiniz eş yaptırmanız, ama buda zaman ister. Yada şansınıza biri kümes kapatıyordur, Tüm kümesi uygun fiyata alabilirsiniz

Sorması ayıp, fol yok yumurta yokken daireyi niye tuttunuz ? :)

arkadasimin dairesi idi daire boşta duruyordu bende degerlendirelim dedim kraladim kiradan yana bir sıkıntım yok yanlız ısıtma olayiyla ilgili sıkıntım var

Allah yardımcın olsun, Benimde planım var ama dükkan yağlı radyatör düşünüyorum.

Hangi ilde yaşıyorsunuz ?

Şöle anlatıyım kendi tecrübem 1,80 yüksekliğinde, 1,80 eninde 3,60 boyunda kaç metre kare olur siz hesaplayın işte, bir kümes yaptım suntadan, evin altında ki apartmanın garajına koydum, garajın en düşük 4 derece oldu ısısı; kümesin içinde şu ufak üflemeli ısıtıcılardan koydum bir tane 1. kademede yakıyorum, 1 saatte 15 dk yanıyor sadece, akşam saatlerinde 1,5 saatte 15 dk yanıyor kümesin sıcaklığı 17-18-19 derecede seyrediyor, 50 -60 tl elektirik parası geliyor extra antepte nasıl olur yerin büyüklüğü nedir yalıtım nasıl onu bilemeyeceğim. mesela levent abi bildiğime göre hiç soba yakmıyor, oda apartmanın zemininde besliyor, ama odası yalıtımlı,

Aynı durumu bende düşünüyorum ama ilk etapta kendi damızlıklarımı üreterek başlamayı düşünüyorum. Bunun içinde evimin içine tekerlekli 140 x 130 x 60 boyutlarında salma tipi kümes yaparak ilk etapta biraz damızlık üretmeyi ve üretim aşamalarını deneyimlemek kendi yöntemimi geliştirmeyi düşünüyorum. Isıtma konusu evde zaten kalorifer tüm kış boyunca yanıyo benim burada sıkıntım yok :) Ama boş daire için düşündüğün zaman ilk etapta aylık olarak almayı planladığın yavru sayısının getirisi (pazarlama konusunda bir sıkıntın olmadığını düşünerek) maliyetlerinin üzerinde olması gerekiyor ki hiç olmazsa en başında kendi kendini çevirebiliyor olması gerekiyor. Böylece devam edebilesin. o maliyeti kaldırabilmek için minimum 50 çifte ihtiyacın var ve bu kadar kuş size yeterince gürültü yaparak komşulardan bol miktarda şikayet gelmesine sebep olur :) Bundan kurtulabilmek için ses yalıtımı yaptırmayı düşüneceksiniz ve yapacağınız ses yalıtımı aynı zamanda ısı yalıtım özelliğide görecektir ve ısı maliyetleri otomatikman minimum düzeye düşer diye düşünüyorum. Eğer ki gerçekten yapmayı düşünüyorsanız bana sorarsanız daire de üretim yapmayı planladığınız için söylüyorum ilk yapmanız gereken ses yalıtımıdır. Böylelikle en başından aylık giderleri minimum düzeyde tutmaya başlarsınız.

Kocaeli derincede yasiyorum aksam detayli cevaplar vericem suanda isteyim

Şöle anlatıyım kendi tecrübem 1,80 yüksekliğinde, 1,80 eninde 3,60 boyunda kaç metre kare olur siz hesaplayın işte, bir kümes yaptım suntadan, evin altında ki apartmanın garajına koydum, garajın en düşük 4 derece oldu ısısı; kümesin içinde şu ufak üflemeli ısıtıcılardan koydum bir tane 1. kademede yakıyorum, 1 saatte 15 dk yanıyor sadece, akşam saatlerinde 1,5 saatte 15 dk yanıyor kümesin sıcaklığı 17-18-19 derecede seyrediyor, 50 -60 tl elektirik parası geliyor extra antepte nasıl olur yerin büyüklüğü nedir yalıtım nasıl onu bilemeyeceğim. mesela levent abi bildiğime göre hiç soba yakmıyor, oda apartmanın zemininde besliyor, ama odası yalıtımlı,

Tşkler Ali ismail bey açıklamanız için

abi salmanin bi resmini çekme imkanin varsa koyarmisin

Geri