petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

üretim çifligi hakkinda sorularim

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve KadirBaLTa tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. KadirBaLTa

KadirBaLTa New Member

Beğenileri:
    0
    Merhaba iyi günler muhabbetkusu sakinleri ben bir daire tuttum 3 oda bir salon bu dairede bilindigi üzere muhabbet kusu üretim hanesi yapmak istiyorum yanliz benim merak ettiklerim bunlar

1- Ortam isisi nekadar olmalidir
    2-hangi irk beslemeliyim gelir açisindan
    3-ilk etapta kaç adet çift le başlamaliyim
    4-damizlık kus satan kocaelide nerden bulabilirim

2. bysmtnc

bysmtnc New Member

Beğenileri:
    0

ortam ısısı 20 derece civarı olsa yeterli.ani ısı kaybı ve yükselmesi olmadığı sürece 12-15 derecelerde üretim için sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum.ırk olarak jumbo ve show jumbolar daha değerli ve pahalı.daha önce üretim tecrübeniz yoksa.3-4 çiftle başlamanız gerekiyor.hatta bu tecrübe dönemini yerli ve çek kuşlarla atlatıp jumboya geçiş yapabilirsiniz.

not:üretici değilim araştırarak öğrendiğim bilgilerdir.usta üretici arkadaşlar yardımcı olacaktır.

3. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Bencede ilk defa bu işi yapacaksanız çok paranız gidebilir destek alın derim.

İlk başta çek yerli kuşlar

Daha sonra show jumbo

4. KadirBaLTa

KadirBaLTa New Member

Beğenileri:
    0
    bir kişi bana 10 çift damizlik mubiş i 550 tl ye verebilecegini söyledi ozaman bunlar show yada jumbo degiller.. yavrunun tanesini 15 tl ye alacagini söyledi

5. AliismailERTAŞ

AliismailERTAŞ Active Member

Beğenileri:
    0
    1) 10 12 dereceye kadar yavru alabilirsiniz, ama ısı ne kadar artarsa veriminiz artar ve damızlıklarınızın yıpranma olasılığı o kadar düşer, 20 24 derece arası ideal ısılar,
    2) Hitap ettiğiniz pazar önemli bu konuda, en hızlı sürümü olan yerli ve çeklerdir, fiyatları daha makul olduğundan dolayı, en kötü petshoplara bile satarsınız, show beslerseniz fiyatları pahalı alıcısı azdır, ama atıyorum 10 yerli kaliteli bir show parası etmeye bilir,
    3) Sizin bu konuda ki tecrübenize, zamanınıza bağlı bu konu, düşüncelerinize fikirlerinize, sabrınıza
    4) Kocaeli de tanıdığım birileri yok maalesef , Kolay kolay damızlık kuş satmazlar satsalar da pahalı olur, benim kişisel görüşüm damızlık altları alıp onları kendiniz eş yaptırmanız, ama buda zaman ister. Yada şansınıza biri kümes kapatıyordur, Tüm kümesi uygun fiyata alabilirsiniz

Sorması ayıp, fol yok yumurta yokken daireyi niye tuttunuz ? :)

6. R.MANTARCI

R.MANTARCI New Member

Beğenileri:
    0
    Bu işlerde tecrübe gerekir .tek kuşla bile uģraşilmiyor

7. KadirBaLTa

KadirBaLTa New Member

Beğenileri:
    0
    arkadasimin dairesi idi daire boşta duruyordu bende degerlendirelim dedim kraladim kiradan yana bir sıkıntım yok yanlız ısıtma olayiyla ilgili sıkıntım var

8. Cihan UYĞUR

Cihan UYĞUR Active Member

Beğenileri:
    16
    Allah yardımcın olsun, Benimde planım var ama dükkan yağlı radyatör düşünüyorum.

9. AliismailERTAŞ

Beğenileri:
    0
    Hangi ilde yaşıyorsunuz ?

10. Cihan UYĞUR

Beğenileri:
    16
    Ali ismail bey merhaba.bende geçenler bulunduğum il gaziantep demiştim,küçük bir dükkan için yağlı radyatör mü gerekli?

11. AliismailERTAŞ

Beğenileri:
    0
    Şöle anlatıyım kendi tecrübem 1,80 yüksekliğinde, 1,80 eninde 3,60 boyunda kaç metre kare olur siz hesaplayın işte, bir kümes yaptım suntadan, evin altında ki apartmanın garajına koydum, garajın en düşük 4 derece oldu ısısı; kümesin içinde şu ufak üflemeli ısıtıcılardan koydum bir tane 1. kademede yakıyorum, 1 saatte 15 dk yanıyor sadece, akşam saatlerinde 1,5 saatte 15 dk yanıyor kümesin sıcaklığı 17-18-19 derecede seyrediyor, 50 -60 tl elektirik parası geliyor extra antepte nasıl olur yerin büyüklüğü nedir yalıtım nasıl onu bilemeyeceğim. mesela levent abi bildiğime göre hiç soba yakmıyor, oda apartmanın zemininde besliyor, ama odası yalıtımlı,

12. ercihann

ercihann New Member

Beğenileri:
    0
    Aynı durumu bende düşünüyorum ama ilk etapta kendi damızlıklarımı üreterek başlamayı düşünüyorum. Bunun içinde evimin içine tekerlekli 140 x 130 x 60 boyutlarında salma tipi kümes yaparak ilk etapta biraz damızlık üretmeyi ve üretim aşamalarını deneyimlemek kendi yöntemimi geliştirmeyi düşünüyorum. Isıtma konusu evde zaten kalorifer tüm kış boyunca yanıyo benim burada sıkıntım yok :) Ama boş daire için düşündüğün zaman ilk etapta aylık olarak almayı planladığın yavru sayısının getirisi (pazarlama konusunda bir sıkıntın olmadığını düşünerek) maliyetlerinin üzerinde olması gerekiyor ki hiç olmazsa en başında kendi kendini çevirebiliyor olması gerekiyor. Böylece devam edebilesin. o maliyeti kaldırabilmek için minimum 50 çifte ihtiyacın var ve bu kadar kuş size yeterince gürültü yaparak komşulardan bol miktarda şikayet gelmesine sebep olur :) Bundan kurtulabilmek için ses yalıtımı yaptırmayı düşüneceksiniz ve yapacağınız ses yalıtımı aynı zamanda ısı yalıtım özelliğide görecektir ve ısı maliyetleri otomatikman minimum düzeye düşer diye düşünüyorum. Eğer ki gerçekten yapmayı düşünüyorsanız bana sorarsanız daire de üretim yapmayı planladığınız için söylüyorum ilk yapmanız gereken ses yalıtımıdır. Böylelikle en başından aylık giderleri minimum düzeyde tutmaya başlarsınız.

13. KadirBaLTa

KadirBaLTa New Member

Beğenileri:
    0
    Kocaeli derincede yasiyorum aksam detayli cevaplar vericem suanda isteyim

14. Cihan UYĞUR

Beğenileri:
    16
    Tşkler Ali ismail bey açıklamanız için

15. KadirBaLTa

KadirBaLTa New Member