Karadeniz Pet

Üretim Hakkında :) ^^SERKAN ERKAN^^

Serkan ERKAN

Onursal Üye
Arkadaşlar geçen sene kısa süreli yerli üretim yaptığım zamanlarda bir arkadaşa 2 çift yavrularımdan eş yapıp vermiştim. 1 seneyi aşkındır ondaydı ve her şeyi yapmasına rağmen kuşları üretemediğini ve artık sıkıldığını , hevesinin kalmadığını belirterek petshop'a vereceğini söyledi. Bayağı uğraştım biraz daha bekle sabret dedim ama o yinede ısrarla sıkıldığını ve beslemek istemediğini söyledi.Sonuç olarak hobisinden vazgeçmemesine ikna edemedim.Bende kuşlarıma kıyamadım ve gittim aldım evime hobi odama getirdim.

Şuan 20 gün oldu bana geleli ve çiftlerin 1 tanesinin ilk yumurtası geldi biraz önce temizlerken farkettim :) Diğeri de yuva kazıyor :)

Şimdi ben buna şans mı demeliyim yoksa iyi bakım , düzenli beslenme , doğru kafes düzeni ve haftalık mama vitamin takviyesine bağlı mı demeliyim !!

Arkadaşlar bunları anlatmamın sebebi , hiçbir zaman kuşlarınızı yavrulamıyor diye pes edip hevesinizden vazgeçmeyin. Hatayı biraz kendinizde arayın. Kuşlarınıza belirli periyotta ve düzende uygulamalarınızı yaparsanız mutlaka olumlu sonuca ulaşırsınız.

Kısaca anlatmam gerekirse yeni gelen kuşlarınıza ilk önce üretim amaçlı ise kafes düzeninizi direk yuvalığa paralel tek tünek ile bağlantı yapınız.

VİTAMİN VE MAMA takviyelerinizi düzenli uygulayınız. ( Gece 3 te bile işten dönsem ilk önce kuşlarımın yemini ve mamasını kontrol ederim)

Kaliteli , tozsuz yem kullanınız ve günlük tazeleyiniz.

Temizliğinizi mutlaka en az haftada 1 kez genel olarak yapınız. ( Normali 5 gündür )

Kafesiniz sabit duracak yerde tutunuz ve çok rahatsız etmeyiniz.

Üretim amaçlı verdiğiniz mamalarınızda mümkünse K.boynuzu tozu , breedmax ve bira mayasını mutlaka bulundurunuz.

Şu mevsimde mandalina ve portakal kabuklarını değerlendirebilirsiniz . Kalorifer ya da soba kenarlarında kabukları kurutarak blendırdan geçirin ve toz haline getirdikten sonra mamalarına ilave ettiğinizde daha da iştahla yiyeceklerdir.

Sonuç olarak eğerki üretim istiyorsanız bu dediklerimi uyguladığınız sürece % 90 başarıya ulaşırsınız.

En başta belirttiğim örnekte olduğu gibi , asla üretemiyorum denilen kuşlar bana geldi ve yaklaşık 20 günde ilk yumurtalarını verdiler.

DEMEK Kİ İYİ BİR BAKIMLA YAVRU ALMAK ÇOK KOLAY :)

İsteyen herkeze Allah nasip eder inşallah .. O duyguyu herkezin tatması dileğimle.

Saygılarımla.

:) abi bunalımlardayım zaten boğaz köprüsünden aşağı atlatacaksınız

Levent abi Ali abiye bişey söylemeye gerek yok , o herşeyi biliyor ve yakında bomba gibi geliyor :)

Abi ayıp ettin ne çarşafı sen iste nevresim takımı alayım :)

[MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] senin metrobüsün yolcuları boşaldı mı abi

Resimleri bekliyoruz Levent Abi..

serkan abi sendende resim bekliyoruz anlattığın çiftle ilgili hem kafes düzenini resimle görmüş oluruz

Şuan ışıkları kapalı olduğu için rahatsız etmeyim, ama yarın söz resim eklerim ..

Hatta eklemişken yavru tepeli yavrularımında resimlerini eklerim :) Yeni yumurtadan çıkanları :)

Elinize sağlık
çok güzel anlatmış sınız

Eline sağlık kardeşim bu arada maşaallah kuşlarına aynen öncelik iyi bir bakım ve sabır

Saolasın Yusuf kardeşim.

52400166123052197743.jpg

Maşallah ufaklıklara.. Herşey 10 numara görünüyor.

Allah nazarlardan saklasın.

konu gayet güzel bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlar için ellerinize sağlık :)
Levent abinin kuşlarında maşallahları var :)