Karadeniz Pet

uretım yapabılmek

• Konbuyu başlatan tuncay
  • Başlangıç tarihi
T

tuncay

Guest
merhaba değerli arkadaslar ben de muhabbet kusu uretımı yapmak ıstıyorum ve bu ıse nasıl ve nerden baslayacagım bılmıyorum benı bu konularda bılgılendırırsenız sevınırım hepınıze bol kazanclı ve saglıklı uretım yapmalar sımdıden hepınıze tesekkur ederım ,

Tuncay bey forumumuza hoşgeldini

Sorularınız ve cevaplarımız bölümünü incelemenizi öneririm kafanıza takılan mevzuu olursa yardmcı oluruz...

iyi forumlar...

Tuncay bey bence üret,m yapmak istiyorsanız 1 çift 1 aylık dişi erkek alın büyütün alın yavrularını :) en azından anlaşamama gibi sorun olmaz..Tabii hobi amaçlı diyorsanız..Büyük üretimhane kurmak istiyorsanız iş değişir..

çook çok iyi fizibilite yapman lazım hocam muhabbet üretimi ne güvercine ne h.bülbülüne ne kanaryaya hiçbirine benzemiyor .d beklentilerin olmazsa sıkıntıya grme derim

Tuncay bey bende yeni üretimhane kurmaya çalışıyorum 6 takım var şimdilik biraz sermaye olması lazım iki seçeneğin var ya yavru alıp 5-6 ay bakıp üretime başlarsın yada direk takım alıp başlayacaksın maliyet olur biraz ama ilk önce kafeslerini ayarla derim :)

önce sabit bir yer. Ortamın ısısını falan ayarlayın, güneş görsün

Üretime başlamak için öncelikle benim önerim 1, 2 aylık iki adet dişi erkek alınması. Hem birbirlerine alışacaklardır, hemde eş olmaları konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Eğer ki büyük bir üretimhane düşünüyorsanız güzel damızlık alarak ufak ufak başlayabilirsiniz. Tabii bunun için biraz da paranın konuşması gerekiyor :) Birde büyük bir üretimhane için bence önce bir çift alarak evde beslemenizi öneriyorum. Bununla birlikte sürekli araştırmalar yaparak forumdan yararlanarak ilk yavrularınızı almanız sizin biraz bu işte olgunlaşmanızı sağlayacaktır. Bilmeden 10 çift damızlık alırsanız eğer pek kaliteli bir üretim olmayacaktır diye düşünüyorum :) seçim sizin :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
her şeyin en güzeli ufaktan başlamaktır.. nasılki önce bi bakkal açarsın sonra bi bakmışsın zamanla koskoca market oluvermiş :) onun gibi birşey.. zaman herşeyin tanığıdır.önce 1 çift kuş alın zamanla görürsünüzki elinizde 10 çift olmuş :)

Tecrübelerim ve diğer abilerimden gördüklerimle şunları söylemek isterim;
İlk 10 çiftten daha doğrusu ilk zamanlarınızda 1 yıl gibi bir süre gelir gelmesini beklemeyin.Kuşlar çift olacak döngü oturacak vs vs eminim gideri daha çok olacaktır.Yani elde 10 lira varsa 10lirayı kuşlara verip yavru beklemek mantıklı olmaz çünkü giderleride olacak sonra döngü oturunca kara geçebilirsiniz
Hobi-Üretim ikilemi arasına iyi bakın hobi amaçlıda para kazandırır,üretim amaçlıda ama eğer gelir bekliyorsanız büyük bir üretimhane kurmanız gerekli
Kuşları sadece eşe atmakla bitmeyecek kuş eşlemeyi iyi formda kuşları almayı öğrenmelisiniz.Salmanızı ona göre ayarlamalısınız vb :)

herşeyden önce onlara ayırabilceğin zamanın varmı tekmi yapmayı düşünyosun.arkadaşlar diğer konulardan bahsetmiş .biz bile sıkıntı çekiyoruz 50takım kuşa bakmakta,iki kişi olduğumuz halde düşün yanii.

Bende hobby amaçlı üretim düşünüyorum. Büyük bir salma kafese 20 tane değişik ırklardan yavru kuş koyup onları büyüterek eşleştirmek istiyorum. Acaba tek ırk mı yapmak mantıklı yoksa karışık mı?

Büyük salma olayına bence girme , en güzeli kafes sistemidir. Cins konusuna gelince bence tek tür ile ilerle ve başlangıç olacak Çekoslavak türü ile başlayabilirsin. Hem güzel ırktır hemde yavrulamaları daha kolaydır .

Büyük salma olayına bence girme , en güzeli kafes sistemidir. Cins konusuna gelince bence tek tür ile ilerle ve başlangıç olacak Çekoslavak türü ile başlayabilirsin. Hem güzel ırktır hemde yavrulamaları daha kolaydır .

Hazır çift almıycam yavru topluycam onları büyüteceğim. Kafes sisteminde koloniyi alıştırmam daha zor olmaz mı?

Tam damızlık boy almanızı önermem , en sağlıklı eş oluşturma sistemi 5 - 6 aylık genç yavru takımlar alırsanız çok daha başarılı üretim elde edersiniz.

bende bir zamanlar damızlık bir erkek muhabbet kuşum vardı hemde nasıl damızlık kuşun işi gücü çiftleşmek,yanında bir dişi olsun yetiyordu o anlaşmış anlaşmamış fark etmiyordu bir nevi tecavüz ediyordu..hatta kendi yavrularını bile 5-6 aylık olunca bir baktım onlara bile çökmüştü..onu satmış o zaman kurtuldum sanmıştım,ondan sonrada bir daha böyle damızlık bir kuşa rastlamadım..

Bnde ewın balkonuna düşünüyorum 10 15 çift hem hobi becerebilirsem yavru alırım satarım:) denemekte fayda var para ihtiyacındam değil farklı bir duygu bu hayva sevğisi:)

bende üretip yapmak amacıyla yetiştiriciliğe başlamak istiyorum
ama ürettikten sonra pazar nasıl olacak bilmiyorum..
çıkan yavruları nereye veriyorsunuz.. verdiğiniz fiyatlar ortalama nedir...