Karadeniz Pet

üretim yapan ustalar ? ayni anne ve babadan üretim yapailir mi ?

aziz bey

Yeni Üye
aynı anne bababan çıkan kuslari ciftlestirmek olumlu sonuclanir mi. yaklasik 8 yavrum var. cok iyi baktim birbirine es tutturmayi düşünüyorum. daha önce böyle bir tecrübesi olan Arkdaslar yardimci olurmsnz. şimdiden teşekkür ederim

Tecrubem yok ama genetik bozuklugu oldugunu soyleyen bir cok tandiigm kudan yavru alan arkadaslarim var yani akraba evliligi gibi oluyormus o yuzden tavsiye edilen bisey degil takas et daha iyi bosver riske atma

Tecrubem yok ama genetik bozuklugu oldugunu soyleyen bir cok tandiigm kudan yavru alan arkadaslarim var yani akraba evliligi gibi oluyormus o yuzden tavsiye edilen bisey degil takas et daha iyi bosver riske atma

takas yapmak problem degil. bu derece bakimli kus bulmak zor. o yüzden soruyorum dostum

takas yapmak problem degil. bu derece bakimli kus bulmak zor. o yüzden soruyorum dostum

Forumda bir çok üretici arkadaşımız var.
Onlardan tertemiz, sağlıklı, bakımlı kuşlar temin edebilirsiniz.
Akraba evliliklerinde şöyle bir ihtimal var.
Siz iki kuşu birbirine eş yaptınız.
Ama anne/babadan yalnızca birinde bir hastalığın taşıyıcılığı var.
Bu durumda yavrular hasta olmazlar ama taşıyıcı olabilirler (kesin taşıyıcı olurlar demiyorum, olabilirler).
Ve siz eğer taşıyıcı iki kardeşi eşlerseniz yavruları çok büyük ihtimalle hasta olacaktır.
İnsanlarda akraba evliliği de aynı şekilde...
O yüzden gen çeşitliliğini daraltmamak için akraba evliliği tavsiye edilmez...

Forumda bir çok üretici arkadaşımız var.
Onlardan tertemiz, sağlıklı, bakımlı kuşlar temin edebilirsiniz.
Akraba evliliklerinde şöyle bir ihtimal var.
Siz iki kuşu birbirine eş yaptınız.
Ama anne/babadan yalnızca birinde bir hastalığın taşıyıcılığı var.
Bu durumda yavrular hasta olmazlar ama taşıyıcı olabilirler (kesin taşıyıcı olurlar demiyorum, olabilirler).
Ve siz eğer taşıyıcı iki kardeşi eşlerseniz yavruları çok büyük ihtimalle hasta olacaktır.
İnsanlarda akraba evliliği de aynı şekilde...
O yüzden gen çeşitliliğini daraltmamak için akraba evliliği tavsiye edilmez...
peki kardes teşekkür ederim. sonuc olarak ayni kandan es tutturmak olmuyor yani

peki kardes teşekkür ederim. sonuc olarak ayni kandan es tutturmak olmuyor yani

Rica ederim.
Olmasına olur ama dediğim gibi anne veya babadan birinde bir hastalığın taşıyıcılığı varsa, yavruların yavrularının hasta olma ihtimali çok yüksektir.
Bu bir ihtimal, eşlersiniz, anne babada bir hastalığın taşıyıcılığı yoktur, sağlıklı yavrular da alabilirsiniz.
Ama bu riske girmeye gerek yok bence, en iyisi dışarıdan kuşlarla eşlemektir.
Sağlıklı kuşlar dilerim ;)

Rica ederim.
Olmasına olur ama dediğim gibi anne veya babadan birinde bir hastalığın taşıyıcılığı varsa, yavruların yavrularının hasta olma ihtimali çok yüksektir.
Bu bir ihtimal, eşlersiniz, anne babada bir hastalığın taşıyıcılığı yoktur, sağlıklı yavrular da alabilirsiniz.
Ama bu riske girmeye gerek yok bence, en iyisi dışarıdan kuşlarla eşlemektir.
Sağlıklı kuşlar dilerim ;)
ustadim anne ve babasi 1 1.5 yildr bnde yaklasik 7 8 kulucklri oldu . maşallah cok sagliklilar cikardklri yavrular da cok saglikli. hatta 2 tane damızlık ayirdim. ama toplu uretime girecgm. son kuluckam 6 yavrulu. sizce ne yapmli

Es olurlar ama sakat yavru riski artar

Eş yapmaya kesin kararlı iseniz en azından aynı kuluçkadan olmayan yavruları eşleyin.

anne babanın birkaç soy gerisini biliyorsanız deneyin ama eğer bilmiyorsanız, forumdaki pek ok üretici arkadaşla iletişime geçerek takas yoluyla damızlıklar elde edebilirsiniz.

Ben asla kardeşleri eş yapmıyorum. Sakat veya verimsiz olma ihtimali bence yapılmaması için yeter sebeptir. Diğer kuş besleyenlerden beğenerek almanızı öneririm. Zira hepimiz birbirimizle kan değiştirmek zorundayız.

Problemsiz üretimler.

ustadim anne ve babasi 1 1.5 yildr bnde yaklasik 7 8 kulucklri oldu . maşallah cok sagliklilar cikardklri yavrular da cok saglikli. hatta 2 tane damızlık ayirdim. ama toplu uretime girecgm. son kuluckam 6 yavrulu. sizce ne yapmli

Aziz hocam akdeniz anemisi diye bir hastalık var.
Eskiden çok bilinmezmiş, artık her evlenen çifte test yapıyorlar.
Özellikle akdeniz taraflarında yaşayan çoğu kişide bu hastalığın taşıyıcılığı mevcut.
Taşıyıcı bireylerin zaman zaman yorgunluk dışında şikayetleri yok, hatta bu hastalığı taşıdığını bilmeden yaşayıp gidenler var.
Ama bu hastalığın taşıyıcısı bir birey başka bir taşıyıcı ile evlenirse çocuklarını 1/4 ihtimal sağlıklı, 2/4 ihtimal taşıyıcı ve 1/4 ihtimal de hasta oluyor.
Hastalık çok ağır seyrediyor, hasta bireyin ayda bir kan değiştirmesi gerekiyor, buna rağmen maksimum 15-16 yaşına kadar yaşayabiliyor.

Şimdi bu hastalığın taşıyıcısı olan bir birey düşünelim.
Bu birey sağlıklı bir bireyle evlensin.
Diyelim ki üç çocukları olsun ve bu üç çocuktan ikisi taşıyıcı olsun.
Bu iki taşıyıcı çocuk da sağlıklı bireylerle evlensin ve onların da taşıyıcı birer çocukları olsun.
Şimdi bu iki çocuğun, yani hala/dayı veya teyze/amca çocuklarının evlendiğini düşünün.
Halihazırda taşıyıcı olan bu iki kişinin %25 oranla hasta çocukları olacaktır.
Yani dede veya ninelerinde olan taşıyıcı hastalık torunda hastalık olarak ortaya çıkacaktır.
Oysa bu hala/dayı veya teyze/amca çocukları birbirleriyle değil de dışarıdan biriyle evlenmiş olsalardı, büyük ihtimal sağlıklı bireylerle evleneceklerdi.
Belki dışarıdan yine taşıyıcı bir bireyle evlenebilirler ama bu çok daha düşük bir ihtimaldir.

Benim yeşil baba, mavi anne çiftimden lutino (tamamen sarı) bir yavrum oldu.
Yani baba da anne de lutino kanının taşıyıcısıymış ama bunu dışarıdan anlamak mümkün değil.
Aynı bir hastalığın taşıyıcılığı gibi...

Bana sorarsanız kuşlarınızı dışarıdan kuşlarla eşleyin.
Hem daha değişik renkler elde edersiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:47 -->-> Daha önceki mesaj 19:46 --

Biraz uzun olmuş ama daha açıklayıcı olmuştur umarım :)

Aziz hocam akdeniz anemisi diye bir hastalık var.
Eskiden çok bilinmezmiş, artık her evlenen çifte test yapıyorlar.
Özellikle akdeniz taraflarında yaşayan çoğu kişide bu hastalığın taşıyıcılığı mevcut.
Taşıyıcı bireylerin zaman zaman yorgunluk dışında şikayetleri yok, hatta bu hastalığı taşıdığını bilmeden yaşayıp gidenler var.
Ama bu hastalığın taşıyıcısı bir birey başka bir taşıyıcı ile evlenirse çocuklarını 1/4 ihtimal sağlıklı, 2/4 ihtimal taşıyıcı ve 1/4 ihtimal de hasta oluyor.
Hastalık çok ağır seyrediyor, hasta bireyin ayda bir kan değiştirmesi gerekiyor, buna rağmen maksimum 15-16 yaşına kadar yaşayabiliyor.

Şimdi bu hastalığın taşıyıcısı olan bir birey düşünelim.
Bu birey sağlıklı bir bireyle evlensin.
Diyelim ki üç çocukları olsun ve bu üç çocuktan ikisi taşıyıcı olsun.
Bu iki taşıyıcı çocuk da sağlıklı bireylerle evlensin ve onların da taşıyıcı birer çocukları olsun.
Şimdi bu iki çocuğun, yani hala/dayı veya teyze/amca çocuklarının evlendiğini düşünün.
Halihazırda taşıyıcı olan bu iki kişinin %25 oranla hasta çocukları olacaktır.
Yani dede veya ninelerinde olan taşıyıcı hastalık torunda hastalık olarak ortaya çıkacaktır.
Oysa bu hala/dayı veya teyze/amca çocukları birbirleriyle değil de dışarıdan biriyle evlenmiş olsalardı, büyük ihtimal sağlıklı bireylerle evleneceklerdi.
Belki dışarıdan yine taşıyıcı bir bireyle evlenebilirler ama bu çok daha düşük bir ihtimaldir.

Benim yeşil baba, mavi anne çiftimden lutino (tamamen sarı) bir yavrum oldu.
Yani baba da anne de lutino kanının taşıyıcısıymış ama bunu dışarıdan anlamak mümkün değil.
Aynı bir hastalığın taşıyıcılığı gibi...

Bana sorarsanız kuşlarınızı dışarıdan kuşlarla eşleyin.
Hem daha değişik renkler elde edersiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:47 -->-> Daha önceki mesaj 19:46 --

Biraz uzun olmuş ama daha açıklayıcı olmuştur umarım :)

ustam yordum seni de. kuslara duskunlugune ve yardim severligine cok tesekkur ederim yuregine saglik ne yplm takas ypcz artk :)

Ben asla kardeşleri eş yapmıyorum. Sakat veya verimsiz olma ihtimali bence yapılmaması için yeter sebeptir. Diğer kuş besleyenlerden beğenerek almanızı öneririm. Zira hepimiz birbirimizle kan değiştirmek zorundayız.

Problemsiz üretimler.

uyarinizi dikkate alacagim ustad teşekkür ederim

herkes birşeyler yazmış fakat eklemeleri gereken birkaç sey kalmış zaten bunun dogru bırsey olmadıgını belırtmısler.aynı kanları eş yapıp üretim yapan kümesler yok deil var.kimi zaman sorunsuz yavru alınabılıyor kımızamanda sorunlar cıkabılıyor bunun bır garantısı yok.kardeşlerı yada yavrularıyla anne babaları eş yaparsanızda boyutu küçültmüş olursunuz.kuşlarınız yerli boyutlarda ise dahada ufak boyutlara kadar küçülürler pakistan denilen kuşların çoğu bu şekılde olusan aynı kana mensup kuşlardır.pakıstan bır ırk deıldır yanlış eşlemeler sonucu çıkan ufacık kuşlardır.
bunu onaylamıyorum bırcok arkadas gıbı ama tabi gerisi size kalmış bişey keyıflı hobıler

herkes birşeyler yazmış fakat eklemeleri gereken birkaç sey kalmış zaten bunun dogru bırsey olmadıgını belırtmısler.aynı kanları eş yapıp üretim yapan kümesler yok deil var.kimi zaman sorunsuz yavru alınabılıyor kımızamanda sorunlar cıkabılıyor bunun bır garantısı yok.kardeşlerı yada yavrularıyla anne babaları eş yaparsanızda boyutu küçültmüş olursunuz.kuşlarınız yerli boyutlarda ise dahada ufak boyutlara kadar küçülürler pakistan denilen kuşların çoğu bu şekılde olusan aynı kana mensup kuşlardır.pakıstan bır ırk deıldır yanlış eşlemeler sonucu çıkan ufacık kuşlardır.
bunu onaylamıyorum bırcok arkadas gıbı ama tabi gerisi size kalmış bişey keyıflı hobıler
teşekkür ederim guzel bilgileriniz icin ustadim

Geri