Karadeniz Pet

üretimhanedeki ölümler

Ölen kuşların damaklarına bakar mısınız peynirimsi lezyonlar veya yara benzeri Anormallikler var mı ? Kadavra incelenmesi aslında önemlidir.

Ölen kuşların damaklarına bakar mısınız peynirimsi lezyonlar veya yara benzeri Anormallikler var mı ? Kadavra incelenmesi aslında önemlidir.
Bahsettiginiz terimleri anlayamadım abi. Ama bu iki kuşta göğüs sivriliği kesinlikle yok. Kilosu gayet yerinde ve formu yüksek kuşlardı. Ama sarı olanda ishal vardı dün. Bugün sonuç bu. Yalnız dün 2 adet hasta kuşumu daha ayırdım. Hatta ishal fotograflarini paylastim. Dün akşam sulugun birine bol elma sirkesi, diger suluga bol vilmectin damlattım. Bugün dışkıları katılaşmıs gibiydi. Fotograf cekmeyi unuttum. Yarın gonderecegim

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşlarda sanki iyileşme farkettim. Ama elma sirkesi bo olan suyu içmişler. Diger suluk ellenmemiş belliydi.

Bol derken ne kadar bol ? Ayrıca Vilmectin suya katılmaz yağ bazlı olduğu için suda çözünmez ( Yani suda eşit oranda dağılmaz ) onun için Enseye damlatılarak uygulanır. Ölümlerin refleksiyle ilaçları dozunu aşarak vermeyin kaş yapayım derken göz çıkarmayın.

Bol derken ne kadar bol ? Ayrıca Vilmectin suya katılmaz yağ bazlı olduğu için suda çözünmez ( Yani suda eşit oranda dağılmaz ) onun için Enseye damlatılarak uygulanır. Ölümlerin refleksiyle ilaçları dozunu aşarak vermeyin kaş yapayım derken göz çıkarmayın.
13-14 damla falan attım elma sirkesi. Vilmectin 5 damla falan. Onu kullanmam artık. Dediginiz gibiyse.. bu akşam vilmectin koymadım zaten

Elma sirkesiyle ilgili de şunu söyleyebilirim ki Bazı hastalıkları baskılar ama iyileştrmez. Dolayısıyla elma sirkesi ilaç olarak kullanılmaz. Muhabbet kuşlarında ilaç tedavisi yapılırken Şurup formundaki ilaçlar suya katılmamalıdır. Çünkü Muhabbet kuşları hem az su içerler Hem de bir çok ilaç kısa sürede dibe çöktüğü için yeterli dozda ilaç verilmemiş olur. Suya katmak yerine Sabah akşam yani 12 saatte bir ağza bir damla damlatılmalıdır.

Yarın ilk işiniz Trufuculan şuruptan kümesteki her kuşun ağzına bir damla damlatıp içtiğinden emin olmak. Ve ense derisine bir damla vilmectin damlatmak olsun. Ayrıca her yarım suluğa 8 damla sirke , tercihen de beyaz sirke katın. mamalarına da multivitamin ve probiyotik katın. Triflucan 12 saatte bir olmak üzere 7 gün sürecek.

Elle besleme mamanız varsa ishal olduğu belli olan kuşları elle besleyin. İlaç uygulamalarını önce en sağlıklı görünen kuştan başlayın.

Elle besleme mamanız varsa ishal olduğu belli olan kuşları elle besleyin. İlaç uygulamalarını önce en sağlıklı görünen kuştan başlayın.
Tedaviye dediginiz gibi basladim dün akşam. Şuan ölü yok. Abi bisey merak ettim. Bu ishal problemi yemden kaynaklı olabilirmi.? Yem cuvalini inceledim. Kelebeklenme gördüm. Bide icinde seffaf renkte kucuk canlılar geziniyordu.

Selçuk abi ne diyosun bu yem konusu hakkında varmı bi fikrin abi

Yemi 80-100 derece ısınmış fırında 40 dakika kadar beklet. Fırının içinde soğusun tepsiye 1 cm kalınlığında ser daha kalın olmasın. Sonra yem savurmada ısınıp soğuyan yemi savur. İçinde ne var ne yoksa ölecek.

Ben bir hekim olarak bu üzücü durum karşısında bunca süredir neden veteriner desteği almadığınızı çok merak ettim cidden. Dışkıdan basit bir kültürle hangi mikrop olduğu kolayca anlaşılabilirdi ve deneme yanılma yolu ile değil, hedefe yönelik doğru tedavi yaklaşımıyla kuşlarınızı kaybetmeyebilirdiniz.

ARKADAŞLAR SONUÇ TAMAMEN YEMLERİN BOZULMASIYLA ALAKALI BİR DURUMMUŞ. MALESEF ÇOK AMA ÇOK GEÇ FARKETTİK. ÇOK KAYBIMIZ OLDU. YEMİMİZİ DEĞİŞTİRDİK. KUŞLARIMIZI 1 HAFTA AĞIZLARINA 1 ER DAMLA TRUFLICAN İLE İYİLEŞTİRDİK. ELMA SİRKELERİ HEP VARDI. BİRAZDA MAMA VE VİTAMİN İLE TAKVİYE YAPTIK TOPARLANDILAR. HERŞEY NORMALE DÖNDÜ. BEN YEMLERİN BAYATLADIĞINI DÜŞÜNEMEDİM FARKEDEMEDİM. BİRAZ ACEMİLİK DİYELİM. ÇOK ŞÜKÜR ATLATTIK. HERKESE TECRÜBE OLSUN. HERŞEY İÇİN SAĞOLUN. UMARIM BU TARZ ÜZÜCÜ OLAYLARLA KİMSE KARŞILAŞMAZ.

Düzelmelerine sevindim.. ama dezenfekteyi ihmal etmeyin. Yine nüksedebilir hastalık.. geçmiş olsun.