Karadeniz Pet

üretimhanemdeki sıkıntılar.

• Konbuyu başlatan metin yeşilyurt
  • Başlangıç tarihi
M

metin yeşilyurt

Guest
Muhabbet kuşu üretim konusunda az çok tecrübem olmasına rağmen(5 yıldır muhabbet besliyorum 1 yıldır ufak üretimhanem var) işin içinden çıkamadığım konular var yardımcı olursanız çok sevinirim.

1.Muhabbet kuşu yavrusu, yavruluktan kafese çıktıktan 3 gün sonra kendi annesi yavruyu neden öldürür.(1 kuşum gitti)

2.Aldığım üretimhanede ki yavrulukların giriş kısmı kafes tabanından 25 cm yüksek yavrular gelişip ilk defa kafese çıkmak istediğinde bi anda kendini uçurumda buluyor ve bu sebeble 2 yavru ayağını incitti. buna nasıl önlem alabilirim.

3.Üretimhanedeki kuşların bazıları ishal oluyor kahve ve vitamin vermeme rağmen bi çözüm alamadım. çözüm alamadığım gibi ishal olan kuş suluktaki suyu komple kafes tabanına döküyor. böyle oluncada oluşan kokuyu tahmin edebilirsiniz. Bu hastalığı nasıl atlatabilirim.(marul ve yeşillik vermiyorum.)

4.9 tane yumurtası olan kuşumun tam 18. günde bütün yumurtaları yuvalıktan atması ve bazı yumurtaları gagasıyla kırmasına anlam veremedim.

1-Dişi tekrar yumurtlayacaksa veya zamanında yavruyu ayırmadıysanız dişi yuvayı korumak amacıyla ve erkeği kıskandığı için yavruları öldürebilir.

2-Burada önemli olan yuvanın iç yüksekliği ve yuva giriş kısmı, yükseklik 20-22 cm olan yuvalarda yavrular tam olgunlaşmadan yuvadan atlamaz, bu sayede yavrular zarar görmez, bir de yuva giriş deliğinin yuva tavanının 2-3 cm altında olması gerekir, daha aşağıda olursa yavrular yine yuvadan erken atlar...

3-Geniş ağızlı suluk değil de kanarya suluğu kullanın, kuşlar banyo yapmaya çalışırken suyu döküyor olabilirler, ishal için avidare vb. ishal ilacı kullanın...

4-Yuvaları çok kontrol etmeyin, kıskançlıktan olabileceği gibi kuşun kanından da kaynaklanabilir, mesela bende bir çiftin erkeği ilk yavru yumurtadan çıktıktan sonra dişinin yuvaya girmesini engelleyerek yavrunun ölmesine neden oluyor, kaç tane dişi değiştirdiysem sonuç aynı...

Geri