Karadeniz Pet

Üstad lar bir bakın veteriner çözüm bulamadi

Erol çatar

Yeni Üye
Kuşum paylaştığım videoda gördüğünüz gibi öksürüğe boğulur veteriner götürdüm uzun süre önce bir çare bulamadi . Bu kuşun problemi nedir lütfen yardımcı olun

https://youtu.be/aVygAHNgso8

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:59 -->-> Daha önceki mesaj 18:23 --

Beyler hiç tecrübesi olan yokmu bu hastalık konusunda

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:40 -->-> Daha önceki mesaj 18:59 --

Arkadaşlar hiçmi böyle bişey gormediniz

Erol bu durum benim de birkaç kuşumda var ancak sürekli değil. Haftada ya da ayda bir oluyor. Kısa sürüyor ve geçiyor. Sendeki durum nedir?
Yemi değiştir önce. Suyunu da damacanadan koy ve her gün tazele. Bakalım nasıl değişecek?

Tamam levent abi lakin bu durumdan nette bayagi muzdarip insan var haftada bir iki oluyor

Kuşunuzun genel durumu nasıl hareketlimi yem yemesi iyimi evde umurunca hemen yoruluyor mu

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu sorunun bır cok sebebı var
bu kuşun üst solunum problemi var gibi.yinede kümes ortamını ve kuşu birebir görmeden kesın bır sey soylemek zor.olabilecek sebeplerden aklıma gelenlerı altta sıralayım
sayıca az olan kümeslerde basit bir vaka.kuşa banyo vermeyin spreyle yıkamayın hatta geniş agızlı suluk yerine gaga suluk kullanın kısacası kusun su ıle temasını engelleyın.
diğer bir sorun ufacık odalara haddınden fazla kuş doldurmakta bu tip solunum problemlerıne yol acar.kümes ıcındeki oksıjen seviyesıne çok özen gösterin
taban kumu zeolit vs havalandırma sistemi olmayan bir kümeste bu tıp sorunlar yaratır
kullanılan yemın kalıtesız aşırı tozlu olması yıne başka bır sebeptır
kumesi havalandırmak ıcın camı pencereyı acıp kusun hava akımında kalmasına engel olun
yuvalık ve tavaların temızlıgını sıklastırınkı yıne kumes ıcı amonyak ve korbondıoksıtın artmasına engel olun
hangı ılacı kullanayım dıye merak etmeden önce bu yukarıda saydıklarımın hepsıne engel olmazsanız en kalıtelı en pahalı ılacı kullansanızda hastalık kısa surede yıneleyecektır
kullanacagınız ılaclardan bazıları ornımıx,dac respratory red mix,tavilin kesınlıkle bu 3 ılacta olayı kokunden cözer fakat orjınalını bulacagınızı pek tamın etmedıgımden eczaneden monodoks alabılırsınız alternatıf olarak.
baska bır sebep ıse kusun sındırım sistemi sorunudur.kursaktakı sıvılar kusma tam anlamıyla olmasa bile kusun agzına kadar gelır.arkası kesılmeksızın gelen sıvıları kus tekrar yutsada sureklı yutkunma mesafesındekı sıvıların artısında kusun soluk borusuna kacıp bu seslerı cıkarmasına sebep olur
bu yarım kusmada kuvvetle ıtımal mantardan süphelınebılır
aklıma gelen sebepler bunlar tez zamanda duzelır ınsalla kusunuz gecmıs olsun

Son düzenleme:
Hocam genel durumu çok iyi yemleri istanbuldan mybest den verselelaga alıyorum probiyotik den tutun da aklınıza gelebilir bütün katkılar var. Bana bu haftada bir bazende hergün oluyor . Solunum yolu sıkıntısı vardır Die neoteramicin ve iyi bir vitamin verdim verdim 4 gün aralıksız. Düzelmedi. Kursak mantarı için hangi ilaç kullanılıyor hiç bilmiyorum . Forumda yine bir abimiz bir konu açmıştı Kursak mantarı ile ilgili ama bulamadım konutu . Suları günlük değişir . Oda 20m2 ve 4 kafes var sadece hobi amaçlı bakıyorum ve çok değerli kuşlar benim için arkadaşım onlar . Veterinerlerin ilgisizligi yüzünden çok çekdim. Artık Son çarem burası .hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ilginiz için .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:28 -->-> Daha önceki mesaj 13:18 --

2. Video yu çekdim levent Abi. Berkay bey in söylediği ikinci ihtimal gibi gözüküyor . Ağzına sıvı geliyor sürekli bundan kaynaklanıyor kursak mantarı ise hangi ilacı kullanmaliyim.

Son düzenleme:
mantar için mikostatin surup kullanabılırsınız aynı zamanda göztaşı ıle tum kumesı dezenfekte edebılırsın
kumeslerde cok dıkkat edılmelı mantarlara bırcok hobıcının eksik bıldıgı uzere mantar sadece kusun gagası ve ayaklarında cıkan rahatsızlık degıldır yaklasık 200 cesıt mantar vardır ve bırcogu kuslarımız ıcın olumculdur.bunları engellemek adına yapacagımız kumes ıcı temızlıgı dezenfektanlar ve mantarlara karsı bırebır göz tası ıle desteklersek bu tıp sorunların olusumuna engel olmus oluruz
yıne çok dıkkat edılmesı gereken ıc parazıt sorunu.benim yemımın markası su bısey olmaz dıye bırsey soz konusu degıldır yedıgı en kalıtelı yemden bıle ıc parazıt sorunu yasayabılır kuslarınız bunun ıcın mantar iç parazit e-coli salmonella solunum sındırım bakterıyel enfeksıyonlara e saymadıgım pek cok raatsızlıga karsı perıyodık aralıklarda kuslarına kür uygulamazsanız saglıklı bır uretım yapmanız tamemen sanstan ıbaret olacaktır.kuslarımızın saglıyla olan bırcok konuyu yanlıs bılıyoruz okuyup arastrmıyoruz özellıkle form içi ezberci cok yazdıgım cogu seyı burdan okuyup yarım yamalak anlayıp ınsanları yonlendırmek ısteyene defalarca rastladım ezbercıye ufak bır örnekti yada googledan muhabbet kusu ırkları yazıp ordan ezberledıgı seylerle daha yavru almayı basaramamıs yenı hobıcıler bana urettıgım kusun ırkını kendınce ögretmeye calıstılar.bunların sebeplerı eksık bılgı e okumamak.bu canların sorumlulugunu alıyorsak eger a dan z ye herseyını bilmek zorundayız.bu bilgılerde kulaktan yarım yamalak dolma bılgıler olmamalı.yada iki kusa ıkı aydır bakan ınsanların bılgılerı olmamalı.neyse konuya donmek gerekırse
kusma tesısınden emınsenız eger kusmanında bırcok sebebı olabılır
bircok bakteriyel hastalık kusların kusmasına neden olur
yıne iç parazitler buna sebeptır
yapılan cimlendırmenın yeterı kadar dezenfekte olmaması
dengesız beslenme örnegın fazla prinç unu fazla bugday ve bugday ürünlerı ve evde yapılan kuru mamaları aşırı tuketme
kuş kumu eksıklıgı
bunların önlemını almalısınız
ıc parazıt ıcın sıtraks ve andazol surubu kombıne kullanabılırsınız
bunlar dısındada kuşta tümor olabılır yanı soyledıklerımın hepsı olasılık dogruyu test sonucları soyleyecektır

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkür ederim öncelikle yardımlarınız cok faydalı oldu bizim için . benim mesleğim mühendislik . Çok araştırırim özellikle ingilizce ve Almanca forumm sitelerinde bir çok kez aradım bu konuyu ama adamlar da bizdeki gibi veterinerler yok kuşlar için ana bilim dalı var sadece o işle ilgili insanlar var ve bu tür sorunları veteriner yardımı ile cozebiliyorlar bizim veterinerler inek doğurmayı bilir.insanlarimizda maalesef kulaktan dolma bilgiler yahut deneme yanılma yolu ile çözüm üretiyor . Çaresiz kalmamak için herseyin en iyisini almaya çalışıyorum ama bu çözüm getirmedi. Salma kafes dizayn ettim verdim bir arkadasa cnc de islicek mdf malzeme olsun istedim. Bugünde bir dostum almamami bit yapacağını söyledi. İnanın o kadar caresizis ki kuş konusunda kim ne dese doğruluk payı varmıdır diye araştırıyorum malesef sağlam kaynagimiz olmadığı için herseye balıklama girebiliyoruz. Ben ustaların çözüm onerinilerini sizinkilerde dahil sürekli arşivleme islemine başladım sanırım zamanı gelince çok işime yarayacak.

Toz Filanda Kaçmiş Olabilir Burnuna Yada Grip Gibi Bişey

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:29 -->-> Daha önceki mesaj 08:28 --

Veterinerlerin Çoğu Anlamıyor Aslında Sistem Yanliş Her Hayvan İçin Bir Veteriner Olsa Nokta Atışı Yaparlarda Adam Dünyadaki Tüm Hayvanlara Bakıyor Haliyle Tam Kestiremiyor Ne Olduğunu

Hocam çok teşekkür ederim öncelikle yardımlarınız cok faydalı oldu bizim için . benim mesleğim mühendislik . Çok araştırırim özellikle ingilizce ve Almanca forumm sitelerinde bir çok kez aradım bu konuyu ama adamlar da bizdeki gibi veterinerler yok kuşlar için ana bilim dalı var sadece o işle ilgili insanlar var ve bu tür sorunları veteriner yardımı ile cozebiliyorlar bizim veterinerler inek doğurmayı bilir.insanlarimizda maalesef kulaktan dolma bilgiler yahut deneme yanılma yolu ile çözüm üretiyor . Çaresiz kalmamak için herseyin en iyisini almaya çalışıyorum ama bu çözüm getirmedi. Salma kafes dizayn ettim verdim bir arkadasa cnc de islicek mdf malzeme olsun istedim. Bugünde bir dostum almamami bit yapacağını söyledi. İnanın o kadar caresizis ki kuş konusunda kim ne dese doğruluk payı varmıdır diye araştırıyorum malesef sağlam kaynagimiz olmadığı için herseye balıklama girebiliyoruz. Ben ustaların çözüm onerinilerini sizinkilerde dahil sürekli arşivleme islemine başladım sanırım zamanı gelince çok işime yarayacak.

rica ederim yardımcı olabıldıysem ne mutlu
mdf konusundada asırı yanılgılar var.netice ıtıbarı ıle mdfde ıcınde kımyasallar barındıran fındık kabugu yogunluklu bır malzeme.
buna bakılırsa eger bır cok uretıcının kullandıgı yuvalıklarda mdf :)
yuvalık olunca bit yapmıyorda kafes oluncamı bıt yapıyor :)
gereklı temızlık bakımları yapılmazsa eger pvc tel compakt kafesler dahıl herbırınde bit sorunu yasanılır.hatta pvc kafeslerde profıllerın ıclerı bos oldugundan dolayı bıtlerın buraya rahatca öbek öbek yerleseceklerı cok genıs alanlar sunar.
gereklı temızlık ve parazitlere karsı önlemler alınırsa hıcbır kafes parazit olusturmaz ;)

Son düzenleme:
Geri