Karadeniz Pet

ustalardan cvp (dişi kuluçkada ,erkek ve sürekli delik yumurta)

Gülşen ÖZDEMİR

Paylaşımcı Üye
Merhaba.üretici arkadaşlar, biraz uzun bi yazı 1 çiftimle dvmlı yavru alıyorum ufak tefek sorunlarım var ilgilenmenizi rica ediyorum bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum:
1 çift yavrulu muhabbetim var ilk kuluçkaları hariç diğer tüm kuluçkalarında hiç tam yavru alamadım.
yuvalığım plastik folluklu değil çam bir yuvalık talaşı eksik etmiyorum bir sonraki kuluçka onuda değiştiricem.
yuvalığı çıkarmama fırsat kalmıyor yavrular büyümeden yeni yumurtaları geliyor.kavga vs gürültüleri yok devamlı kurlaşıyorlar bu bilgiler dahilinde şunları sorucam;
şuan kuluçkada 7 yumurtadan ilk 4ü bozuldu daha önceki kuluçkalarda 8 den 2 si çıktı kesinlikle boş değil yumurtalar damarlanıyor bi süre sonra bi delik açılıyor içi kuruyor yada çürüyüp bozuluyor.
dişiyi dışarıda hiç görmüyorum çok nadir sürekli yatıyo yumurtalar dağınık olabiliyo bazen yuvalıktan dolayı ama topluyor.
arada yuvadan kanat sesleri geliyor yuvada çiftleşiyorlar bazen.yumurtaya yatarkende geliyor kanat sesi ama ses yok erkek kuşun dişiyi rahatsız ettiğini düşünüyorum.dişi karşı çıkmıyo kavgaları yok kimi dişiler yavru yada yumurta varken çiftleşmek isteyen erkeği dövüyor.yada erkek yumurtaları kırıyor bunlarda öyle bi sorun yok.sorun olmasa bile erkeğin dişiyi rahatsız etmesinden dolayı yumurtalar deliniyor yada erkek kaldırdığı için bozuluyor ihtimali geliyor aklıma.
erkek kuşum biraz fazla azgın dişiside çok sakin onları kendi hallerine bırakarak yavru almaya çalışıyorum ama her seferinde bi sürü yumurtam telef oluyor çok üzülüyorum hayvanada yazık 1-2 yumurta için kendini paralıyor.şuan kalan son 3 yumurta onlarda en son yumurtladıkları hepsi canlı bi aksilik olmazsa çıkarıp büyütene kadar bekliycem.
bir başka sorumda erkeğe 1 dişi daha almayı düşünüyorum fazlasıyla hazır bir erkek çokta iyi yavru besliyor ama dişiyide bırakmıyor. dişilerden 1i yavrularken diğerini dinlendirmeyi düşünüyorum erkek devamlı yavru bakıcak bu şekilde ,ayırmayı düşünsem bu seferde dişi tek kalıcak daha önce hiç tek bakmadı.ikiside 1.5 yaşında
üretici arkadaşlar tecrübelerini ve neyi nasıl yapsam şeklinde fikirlerini söylerlerse memnun kalıcam gerçekten 5-6 kuluçkam telef oldu.yumurtaların neden delindiği hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle hobi amaçlı yapıyorsanız erkeği iki dişi de denemeyin çok yorulur yavru bakan dişi de hirpalanir belki de yavru kaybiniz olur. Yumurtalarda yuva zeminiyle alakali olarak deliniyor olabilir erkek dişi aynı anda yuvada olup ciftlesiyorsa bundan dolayida kuşlarınıza kalamar kemiği vermeyi de ihmal etmeyin yumurta kabuğu da güçlü olmuyor olabilir

Öncelikle hobi amaçlı yapıyorsanız erkeği iki dişi de denemeyin çok yorulur yavru bakan dişi de hirpalanir belki de yavru kaybiniz olur. Yumurtalarda yuva zeminiyle alakali olarak deliniyor olabilir erkek dişi aynı anda yuvada olup ciftlesiyorsa bundan dolayida kuşlarınıza kalamar kemiği vermeyi de ihmal etmeyin yumurta kabuğu da güçlü olmuyor olabilir

teşekkür ederim Tüm ihtimaller doğrultusunda deneyerek öğrenmeye çalışıyorum hobi amaçlı şuanlık 1 çiftim var.yavrular çıktıktan sonra sürekli yumurta maması yapıyorum. kalamar kemiği deil de gaga taşı veriyorum kalamarı yemiyorlar.yuvayıda bu kuluçka bitince değiştiricem birde o şekilde bakıcam .kabukları biraz ince oluyor alçı kemirmeyi seviyorlar 3 günde yarıya iniyordu ondan almıyorum artık zararlı diye.ikiside yuvada erkek çok girip çıkıyor bundan deliniyor diye düşünüyorum bende yuvaya atlayınca tıkır tıkır sallanıyor yumurtalar.

Son düzenleme:
kuşlarınız devlet büyüklerinin çağrılarını hiçe sayıp 3-5 yavru yerine,çağdaş yaşam biçimini benimseyip bakabilecekleri kadar 1-2 yavru yapıyor :) şaka bir tarafa kuşlarım 7 yumurtanın 7 sinide çıkarttı,yavrulara bakarken görseniz hallerine acırdınız 24 saat yavruları doyurmaya çalıştılar,dişi kuş gözle görülür şekilde zayıf düştü,yavrulardan 3 ü öldü,kalan 4 yavruya şimdi çok rahat bakıyorlar,dişi kuşta topladı kendini,maaşallah en büyük yavru 19 günlük oldu,benim kuşların yavru bakma kapasitesi 4,bir sonraki kuluçkada 4 ün üzerindeki yumurtaları başka bir kuşun altına kaydırmayı düşünüyorum.

yumurtalar kuluçka esnasında deliniyorsa erkeğin yuvaya gırerek ciftleşmesınden kaynaklanıyorsa yada yumurtaları erkek kuş kızgınlıgından dolayı deliyorsa erkeği degıstırmek yada kuluçka suresınce dısıyı tek bırakmaktan başka bır çözümü olmaz dişi çok yorulacak tek basına ama ona sızde yardımcı olup yavruları besleyebılırsınız.
eger embrıyolar yumurta ıcınde gelısemeden ölmesıyse sorun anaçlara selenyum +e vıtamını takvıyesı ve bununla bırlıkte probıyotık takvıyesı yapın.

Son düzenleme:
kuşlarınız devlet büyüklerinin çağrılarını hiçe sayıp 3-5 yavru yerine,çağdaş yaşam biçimini benimseyip bakabilecekleri kadar 1-2 yavru yapıyor :) şaka bir tarafa kuşlarım 7 yumurtanın 7 sinide çıkarttı,yavrulara bakarken görseniz hallerine acırdınız 24 saat yavruları doyurmaya çalıştılar,dişi kuş gözle görülür şekilde zayıf düştü,yavrulardan 3 ü öldü,kalan 4 yavruya şimdi çok rahat bakıyorlar,dişi kuşta topladı kendini,maaşallah en büyük yavru 19 günlük oldu,benim kuşların yavru bakma kapasitesi 4,bir sonraki kuluçkada 4 ün üzerindeki yumurtaları başka bir kuşun altına kaydırmayı düşünüyorum.

:) benzetmenize tşk ederim bütçeleri yetmiyor demekki büyütmeye.benim baba hem yavrula rhem anneyi besliyor dişinin kursak patlıycak erkeğe acıyorum bende bazen elime alıp yokluyorum 1 tane yem yok kursakta

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:09 -->-> Daha önceki mesaj 18:57 --

yumurtalar kuluçka esnasında deliniyorsa erkeğin yuvaya gırerek ciftleşmesınden kaynaklanıyorsa yada yumurtaları erkek kuş kızgınlıgından dolayı deliyorsa erkeği degıstırmek yada kuluçka suresınce dısıyı tek bırakmaktan başka bır çözümü olmaz dişi çok yorulacak tek basına ama ona sızde yardımcı olup yavruları besleyebılırsınız.
eger embrıyolar yumurta ıcınde gelısemeden ölmesıyse sorun anaçlara selenyum +e vıtamını takvıyesı ve bununla bırlıkte probıyotık takvıyesı yapın.

böyle denilince benim kafam karışıyor o zaman ilk kuluçkada 5 te 5 gelmesinin nedeni aşırı kızgın değildi dişiyi rahatsız etmiyordu hayvan rahat yatıp baktı yavrulara doğrumu.sonradan kızgınlaştıkça rahat vermemeye başladı sonuç böyle oluyo şuan 3 dolu yumurtam var erkeği ayırayımmı dişi yorulmaz hergün gün aşırı mama veriyorum yuvaya dal darı bırakıyorum.ama aklıma şüphe düşüyo yumurtadan kalkıp beslermi yavruları yoksa erkeğimi bekler hiç tek bakmadı. gayet sağlıklı dişi şuan 2. kuluçka olmasına rağmen tüyleri çok güzel dediğiniz takviyeleri yapmayıda düşünüyorum.

Son düzenleme:
:) benzetmenize tşk ederim bütçeleri yetmiyor demekki büyütmeye.benim baba hem yavrula rhem anneyi besliyor dişinin kursak patlıycak erkeğe acıyorum bende bazen elime alıp yokluyorum 1 tane yem yok kursakta

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:09 -->-> Daha önceki mesaj 18:57 --

böyle denilince benim kafam karışıyor o zaman ilk kuluçkada 5 te 5 gelmesinin nedeni aşırı kızgın değildi dişiyi rahatsız etmiyordu hayvan rahat yatıp baktı yavrulara doğrumu.sonradan kızgınlaştıkça rahat vermemeye başladı sonuç böyle oluyo şuan 3 dolu yumurtam var erkeği ayırayımmı dişi yorulmaz hergün gün aşırı mama veriyorum yuvaya dal darı bırakıyorum.ama aklıma şüphe düşüyo yumurtadan kalkıp beslermi yavruları yoksa erkeğimi bekler hiç tek bakmadı. gayet sağlıklı dişi şuan 2. kuluçka olmasına rağmen tüyleri çok güzel dediğiniz takviyeleri yapmayıda düşünüyorum.
kimi erkek kuş yumurtaları delmeyı kırmayı huy halıne getırebılıyor.dişi son yumurtasını yapana kadar yuvadan dıskı su yem ve cıftlesmek ıcın cıkar.her cıktıgındada erkek dısıyle cıftlesmek ıster.dişi son yumurtayı yapmasıyla bırlıkte artık cıftlesmez.yumurtalarına yatar.çok kızgın yada bu durumu huy halıne getrmıs bı erkek dısının ılgısı azalınca yuvaya gırıp yumurtaları kırar bu sekılde tekrar cıftlesebılecektır.yumurtaların kırılmasına sebep bu ıse erkek kusu dedıgım gıbı ayırmanızda yada degıstrmeyı deneyın.
sebep bu deıl yumurta kabuklarının yeterınce sert olmayısı ıse kalsıym takvıyesı gerekır.yuvaya astıgınız kalamar kemıgı gaga tası vs. d vıtamını olmadıgından bagırsaklarda emılemez ve bu sekılde kus kalsıyum ıhtıyacını karsılayamaz.bunun ıcın kalsıyum+d vıtamınını önerırım.
sebep bunlardan hıcbırı deılde embrıyolar yanı yumurta ıcındekı yavrular gelısemeden yumurta ıcı olum gerceklesır ıse burası önemli kulucka oncesı selenyum+ e vıtamını ve bununla bırlıkte probıyotık takvıyesı bu yavruların olme oranını mınumuma dusurecektır.kulucka basladıktan sonra kesınlıkle selenyum ve e vıtamını kullanmayınız kusları asırı derecede kızıstıracagı ıcın yumurtaları kırabılırler hatta yavruları oldurebılırler tekrar yuva yapmak için.

kimi erkek kuş yumurtaları delmeyı kırmayı huy halıne getırebılıyor.dişi son yumurtasını yapana kadar yuvadan dıskı su yem ve cıftlesmek ıcın cıkar.her cıktıgındada erkek dısıyle cıftlesmek ıster.dişi son yumurtayı yapmasıyla bırlıkte artık cıftlesmez.yumurtalarına yatar.çok kızgın yada bu durumu huy halıne getrmıs bı erkek dısının ılgısı azalınca yuvaya gırıp yumurtaları kırar bu sekılde tekrar cıftlesebılecektır.yumurtaların kırılmasına sebep bu ıse erkek kusu dedıgım gıbı ayırmanızda yada degıstrmeyı deneyın.
sebep bu deıl yumurta kabuklarının yeterınce sert olmayısı ıse kalsıym takvıyesı gerekır.yuvaya astıgınız kalamar kemıgı gaga tası vs. d vıtamını olmadıgından bagırsaklarda emılemez ve bu sekılde kus kalsıyum ıhtıyacını karsılayamaz.bunun ıcın kalsıyum+d vıtamınını önerırım.
sebep bunlardan hıcbırı deılde embrıyolar yanı yumurta ıcındekı yavrular gelısemeden yumurta ıcı olum gerceklesır ıse burası önemli kulucka oncesı selenyum+ e vıtamını ve bununla bırlıkte probıyotık takvıyesı bu yavruların olme oranını mınumuma dusurecektır.kulucka basladıktan sonra kesınlıkle selenyum ve e vıtamını kullanmayınız kusları asırı derecede kızıstıracagı ıcın yumurtaları kırabılırler hatta yavruları oldurebılırler tekrar yuva yapmak için.

teşekkür ederim Berkay bey gün içinde göremiyorum maalesef ne yaptıklarını bi pazarları takip ediyorum herşey normal görünüyo kuluçkaya başladığı an yumurta yapımı sonlanana kadar her sabah kalkıp lambayı yakınca çiftleşiyorlar yumurta bitince görmiyorum çiftleştiklerini erkeğin çiftleşme isteğinin bu konuda ağır bastığını düşünüyorum çünkü dün bi video çekmiştim eğer bakarsanız videonun sonuna doğru 1.5 aylık kendi yavrusuna olmuycak şeyler yapmaya kalkıyor çok azgın die düşündüm.
https://www.youtube.com/watch?v=3Q6HFsis_Tc

teşekkür ederim Berkay bey gün içinde göremiyorum maalesef ne yaptıklarını bi pazarları takip ediyorum herşey normal görünüyo kuluçkaya başladığı an yumurta yapımı sonlanana kadar her sabah kalkıp lambayı yakınca çiftleşiyorlar yumurta bitince görmiyorum çiftleştiklerini erkeğin çiftleşme isteğinin bu konuda ağır bastığını düşünüyorum çünkü dün bi video çekmiştim eğer bakarsanız videonun sonuna doğru 1.5 aylık kendi yavrusuna olmuycak şeyler yapmaya kalkıyor çok azgın die düşündüm.
https://www.youtube.com/watch?v=3Q6HFsis_Tc
rica ederim.ayırın erkegı buyuk ıhtımal sorun cozulecektır.yumurtaları kıran buyuk ıhtımalle erkek gıbı gelıyo bana.

rica ederim.ayırın erkegı buyuk ıhtımal sorun cozulecektır.yumurtaları kıran buyuk ıhtımalle erkek gıbı gelıyo bana.

kırılma yok minicik delik açılıyo talaşı dişi attığı için tahtada dönüyo yumurtalar.tmm tşk ederim deniycem
birde bu yuvalıklardan hangisini alayım biri çam diğeri kontraplak gibi duruyo.

http://yuvalik.com/urun/alman-modeli-plastik-folluklu-yuvalık/
http://yuvalik.com/urun/plastik-folluklu-çam-yuvalık/

Son düzenleme:
ikiside güzel,çam olan biraz ağırdır,kafesiniz küçük değilse ağır yuvalığı taşıyabilirse doğal masif çam yuvalığı alın,kafesiniz küçük ise kontroplak olan Alman tipi yuvalığı alabilirsiniz.

ikiside güzel,çam olan biraz ağırdır,kafesiniz küçük değilse ağır yuvalığı taşıyabilirse doğal masif çam yuvalığı alın,kafesiniz küçük ise kontroplak olan alman tipi yuvalığı alabilirsiniz.

çiftli salma kafesim ağır bende çamı düşünüyorum ama diğerininde altı düz süpürge gibi bişeyle içi temizlenebilir çam yuvalığın kapak kısmında tahta var yuvalığı çevirip dökmek lazım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:58 -->-> Daha önceki mesaj 21:23 --

Maalesef sorun erkegimde 30 dk oturup izledim sapittigi vakte denk geldim yuvaya girip cikip kaldiriyor hayvani az bi kanat sesi geliyo yuvadan cikiyo arkasina disi kalkiyor
Bu sekilde yumurta tutsa bile ya soguyo ya zarar goruyo .
Erkegi ayiriyorum ilk defa deniycem ayirma islemini erkegi tekrar ne zaman koymaliyim [MENTION=4069]Berkay[/MENTION] ERDİNC

Son düzenleme:
Anlattığınız duruma benzer bir durum bende de mevcut yavrular çıkıyor,erkek tekrar çiftleşmek istiyor,geçen bir yavruyu ezmişler:( erkek çok Hırçın oluyor bu dönemde bende erkeği ayırdım 4 yumurta dan sadece 1 yavru kaldı 1 yumurta da boş tekrar bu çifti kuluçka olarak düşünmüyorum

anlattığınız duruma benzer bir durum bende de mevcut yavrular çıkıyor,erkek tekrar çiftleşmek istiyor,geçen bir yavruyu ezmişler:( erkek çok hırçın oluyor bu dönemde bende erkeği ayırdım 4 yumurta dan sadece 1 yavru kaldı 1 yumurta da boş tekrar bu çifti kuluçka olarak düşünmüyorum

benim 7 yumurtadan 1 i çıktı bi önceki kuluçkada ,bu kuluçkadada 7 den 3 kaldı .bu akşam ayırıcam erkeği böyle yapan bi erkek değildi değiştirmekte istemiyorum çiftleri ikiside üretimhaneden alma kuşum. bi tane daha dişi almayı düşünüyorum ona ,yada dişiyi yumurtayı tamamladıktan sonra tek bırakıcam mecburen kendi idare edecek.bu akşam ayırıcam yumurtalara zarar vermiyor ama dediğim gibi dişiyi dışarı çağırıyo kaldırıyo ya soğuyor yada deliniyor.bi kaç çiftim olsa hiç üzülmem ,tek çift olunca ayırmaya kıyamıyorum .erkekten bolca yavru alınabilir.kızgınlığının geçmesi için bonyoluk taksam geçermi havalar soğuk diye takmıyorum ama kaloriferli ev oda ısısında kuruyacaktır.yıkanmayıda çok seviyor.aylardır takmadım banyoluk

Son düzenleme:
Ben kışın banyoluk kullanmıyorum onun yerine fıs fıs şişelerin içine su koyun hatta birazda elma sirkesi damlatın hafta da bir iki üzerlerine sıkın daha iyi olur,sıkıntılı bir durum gerçekten

Ben kışın banyoluk kullanmıyorum onun yerine fıs fıs şişelerin içine su koyun hatta birazda elma sirkesi damlatın hafta da bir iki üzerlerine sıkın daha iyi olur,sıkıntılı bir durum gerçekten

dün verdim banyoluk güzelce yıkanmış durumu gayet iyi duruyor üstünü örttüm birde kafes üstüne sıcak su torbası koydum ortam ılık olmuştur. ev içerisi zaten sıcak yavru alıcaz diye onuda hasta etmeye niyetim yok :) çok dikkat ediyorum kızgınlığı geçsin bebişlerimde çıkıcak inş.

Geri