petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

UVB IŞIĞI KONUNLANDIRMA

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Islamgmssmn tarafından 24 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    SELAM arkadaşlar UVB ışığı aldım ama nasıl kafese taksam karar veremedim birebir kuşlarla temasda olsa bir sorun olurmu 25-30 santim olmalı diyorlar uzaklık daha yakın olsa kuşlar dokunabilse ışığa bir sorun olurmu acil cevaplarınız bekliyorum.Zira kuşlarım gün ışığı pek alamıyorlar

2. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    268
    Bildiğim kadarıyla uv lamba tepede olmalı yani açılı değil ışınlar dik gelmeli kafese. Kafesin içi uygun olmaz bence.

3. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    Salma kafes tavanına yatay bir şekilde baglayabilirim?

4. emrah

emrah Member

Beğenileri:
    2
    Tam olarak ne için aldınız acaba?Hastalandıklarında ısıtmaya mı yarıyor? Bir kaç foto atar mısınız?

5. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    Selamlar uvb ışığı kuşlar yeterli güneş ışığı alamadıklarında yararlı oluyor.Güneşin ışınları (uvb) kuşların tüy dökümünden tutundan dna'sınankadar etkin eden bir ışın güneş insanlara yararlı olduğu gibi hayvanlarada yararlı.Beslenme,yumurtlama,tüy dökümü,eş ayırt etme vb.... Olayların daha çabuk ve stressiz geçmesinde büyük bir etken olarak görev yapar.20160926_224415_HDR-min.jpg

cengiz bunu beğendi.
  6. cengiz

cengiz Active Member

Beğenileri:
    211
    Birsey sormak istiyorum o ısı veriyorumu ortamı ısıtıyormu. Ben salma Üretimi yapıyorum malüm kış kapıda ama benim salmalar seninkinin 4-5 katı büyüklüğünde sıcaklık bakımından faydası olurmu. Son bir haftadır akşamları iş yeri kapanınca Nasıl ısıtırım diye arayış içine girdim.

7. Yavuz OYMAK

Yavuz OYMAK Active Member

Beğenileri:
    104
    uv lambaların tek faydasının, D vitamini alımı olduğu söyleniyor,Ben kullanmış bir çok abimden duyduğum kadarıyla bir faydasının olmadığı görüşündeler, Onun yerine sabah ve akşam güneşinde 1 saat kuşların görmesinin daha faydalı olduğunu söylerler, insanda hayat boyu alabildiği D vitaminin %65 ini güneş ışığından alır.

Islamgmssmn bunu beğendi.
  8. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    Evet ısıda gayet önemli elimi tuttuğumda gayet sıcak oluyor normal ampul daha çok ısıtıyor uvb ışığına başka nedenden gerek duymuyorsan normal ampul al kafeslere yerleştir akşam çıkarken yakarsın ısıtır diye düşünüyorum bizim abiler güvercinler için kullanıyordu bu yöntemi yuvada sıcak oluyodu nerden baksan 1metre lik falan yuva kare kutu düşün.

9. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    Hava değişimi bence iyi değil zaten çalışıyorum onları güneşe çıkartamam ilk taktığım gün hareketleri bayağı değişti bu 3 gün daha çok oynuyolar ama diğer etkenler belli değil bunu zaman göstericek izlenimlerimi paylaşırım.

10. cengiz

cengiz Active Member

Beğenileri:
    211
    Anladım ama normal ampüle temas olduğunda zarar görmezlermi. İste o dündürüyor beni iyi bir sistem kurmam gerek. Teşekkürler bilgi için.

11. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    Eskilerden yuvarlak tabanlı top gibi lambalar vardı dışı beyaz cam balkon kapı önlerine takarlardı onun ufaklarındn araştırırsan birşeyler yapabilirsin eminimki teşekkürler

12. Yavuz OYMAK

Yavuz OYMAK Active Member

Beğenileri:
    104
    karpuzdan bahsediyorsunuz sanırım.

Islamgmssmn bunu beğendi.
  13. emrah

emrah Member

Beğenileri:
    2
    Lambaların ısı vereni demek eski model olanları demektir, gerekli ısı için ise watt yüksek olanı alacaksın, okadar ışıkta kuşu rahatsız etmez mi?Başka türlü ısınma yöntemi yok mu?En sağlamı sobalı ev, soba yanan odada besleyeceksin misgibi olur.:D Ya da kalorifer yanına koyacaksın kafesi,kalorifere gelen kısma bir örtü çeker ve zemine buharlaşması için su koyarsanda bir alternatif ısıtma sağlar ama kuşa zarar verir mi bilemiyorum..

14. Islamgmssmn

Islamgmssmn New Member

Beğenileri:
    4
    Kuş dayanamaz kolorifere uzun zaman kuşun yeri sabit hava değişimi olmaması gerekir kuşa ışık birşey yapmaz diye düşünüyorum yapsa çok kuş ölürdü...

15. emrah

emrah Member

Beğenileri:
    2
    Aslında banada öyle geliyor, biraz tartışalım bu durumu diye yazdım.Kalorifere dayamamak lazım tabiki, 1-2 m uzağına konumlandırırsak zarar verecek kadar ısı gitmez, kafesin tabanına su koyarsakta en azından biraz nemlenir kuşun aldığı hava..Başka ne gibi yöntemler olabilir?
    Lamba kuşu öldürmeyebilir ama sürekli yüksek bir ışıkta rahatsız etmiyor mu etmez mi?

Sayfayı Paylaş