petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Uzun gaga, Kesilmeli mi?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve CoolSnow tarafından 3 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. CoolSnow

CoolSnow New Member

Beğenileri:
    0
    Kuşum Şimşek, albino bir muhabbet kuşu. 9 yaşında, şuana kadar gagasını hiç kesmedim. Yem yemesinde bir sıkıntı yok ancak elma vs. yiyemiyor yada yemek istemiyor, anlayamadım, gagası uzun olduğu için gagasını açamıyor olabilir mi? Ayrıca kafesinde gagataşı, kum, ve kalamar kemiği eksik olmaz. yinede onlara nadiren dokunuyor.
    RESİMLER
    IMG_20160903_140419.jpgIMG_20160903_140409.jpgIMG_20160903_140404.jpg
    Buda diğer kuşum Şaşkın, 3 yaşında ve gördüğünüz albino'nun kızı, babası ise bir jumboydu ne yazık ki yumurtaları yemesi yüzünden Şimşek tarafından biz evde yok iken öldürüldü. ölmesinden bir gün sonra bu gördüğünüz kuş şaşkın yumurtadan çıktı.
    IMG_20160903_140630.jpgIMG_20160903_140634.jpg
    Şaşkının gagası ise normal gözüküyor.

Şimdi bir veterinere gitmem gerekir mi? Yoksa evde yapabilir miyim? Bunun için bir kesim tekniği filan var mı?
    gagasına baktım alt kısımlarda sanırım kılcal damarlar yok. oraları kesebilirim diye düşünüyorum. ancak yinede kendisinin düzeltebileceğini düşünüyorum. Ama gaga taşını pamuk gibi öğütüyor. Gagasına bir faydasını göremedim. Artık iyice sertleşmiş.
    Bu yüzden gagayı kesmek yerine zımparalanabilnir mi?

2. grand ahmet

Beğenileri:
    11
    Yem yemesini zorlaştı mı veya yem yerken kırmadan düşürüyor mu eğer rahatsa kuş bi zararı olmaz bence ama eğer kesilecek ise tavsiyem siz işe karışmayın kesimi kolaydır evet ama kanaması durumunda intihap mikrop felan uğraşmayın veterinere petshopa güvendiğin bir yere götür hijyen ortamında kessinler maddi bir şey almıyorlar bildiğim akdarıyla eski kuşumu 3 haftada bi götürürdüm para felan vermeden gelirdim adam dua et bana derdi :D sadece bir tavsiye

3. CoolSnow

CoolSnow New Member

Beğenileri:
    0
    Yem yemesi zorlaştı. Az önce bir veteriner bulup aradım. Görmeden bilemem dedi. Götürmeyi düşünüyorum da adam bana 70 tl dedi. Normal mi bu fiyat? Sinir oldum.
    kuşun gagasını aşındırabileceği bir şey olsa sanırım kendi halleder. ama taş hiç bir işe yaramıyor.

4. grand ahmet

Beğenileri:
    11
    Erkenden olsa halledebilirdi belki ama bu satten sonra birşey yapacağını sanmıyorum zorlaştıysa bi güvenilir tanıdık petshop veya işini bilen birine gidin tabii kuşun sigortası yok :D fiyatlar uçuk olur ben veterinere hiç gitmedim petshopta abimiz var her gittiğimde tırnak makasını yıkıyor kesiyor Bana dua et diyor

5. Nil

Nil New Member

Beğenileri:
    10
    Insanlarin firsatciligindan nefret ediyorum, insanında, hayvaninda doktorunda biraz vicdan ve merhamet olmalı..

6. timesinfinity

timesinfinity Active Member

Beğenileri:
    49
    Hiç gaga kesmedim ama tek bildiğim gagada da tırnaklarda olduğu gibi damar olduğu.Eğer gagaya baktığınızda damarlı kısımları görebiliosanız damarın uzağından tırnak makası ile kesebilirsiniz.O veteriner kendisini kaybetmiş,sallayın onu.Başka bir veteriner ya da kuş konusunda bilgili birini bulun kendiniz yapmaya çekiniosanız .Yalnız yem kırsa da bi süre sonra kıramayabilir,o gaga fazla uzamış,müdahale edilmeli .

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet kuşu gagasinda damar var mi