Karadeniz Pet

Uzun Kuluçka Döneminden Sonra Anne'yi Kaybettim :(

sekerse_tehlike

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar ; 2013 Aralık itibari ile Birgün Eğitmek için Petshoptan Çekoslavak kırması anneyi satın aldım. Petshopcunun Erkek diye kakalaması ve tecrübesiz olmamızdan dolayı dişi olduğunu bilmiyorduk aldıktan 6 ay sonra anladım hareketlerinden ve ilk defa bu siteye üye olmamı sağlayan yavrucak olmuştu o zaman kendisi. Dişi olduğunu burdaki arkadaşlar sayesinde kesinleştirdim aradan 1 sene geçip kızışınca mecbur eş aradım başka bir tanıdık kuşcuya gidip Karma kafese attık 1 saat içinde bir eş seçti kendine.

O gün arabayı alamamıştım ki hoş her zaman alırım , Metro ile döndüm eve sonrasında metrodan otobüs ile devam ettim tabi kafeste bi ton kavga gürültü cırıltıları insanların aptal aptal suratıma bakmaları dalga geçmeleri cabası. Aldırmadım ters bakışlarla dikkatlerini dağıtabildiğim kadar dağıttım öyle böyle 1.5 saatte eve geldim henüz alışık değillerdi. Evet kafeste kendisi seçmişti eşini ama Bu Annemiz biraz hırçın ve yerinde duramadığından dövüyordu. Anneyi satın aldğım petshoptan küçük en ucuzundan kafes aldım,aynı zamanda burdaki önerilere göre hareket ettim bu yaptıklarımı.Kafesleri ayırdım 10-20 gün karşılıklı durdular bahar gelince havalar ısınınca balkona aldım çoğu kez baş başa kalıyorlardı.Normalde bilirsiniz dişiyi erkek kafesine atmak lazım sonuç almak için.Ben yuvalığı mecburen dişinin kafesine koymak zorunda kaldım.Çok küçüktü öbürü yuvalıkta büyük geliyordu falan neyse.taktım yuvalığı sabrettim bekledim ağaç tünekler aldım mineralleri eksik etmedim çok alışmışlardı artık birbirlerine her nekadar Annemiz Babayı dövsede.

yaklaşık 1.5 ay sonra yumurtlama oldu ilk ikisini kırdı napcağımı bilmiyordum bişi mi yaptımda kırıyor diyordum ama hayır fazla yavru cıkacağını anladığı için kırıyor besleyemem diye 2 kırdığı yumurtadan sonra tam 6 yumurta daha çıktı.3 doluydu 2si aynı gün 1 tanesi 5gün sonra doğdu. 30 gün tamamlanıp yeme düştüklerinde sarı sap sarı civ civ gibi olan yavruyu kaybettim doğduğunda gözleri kırmızıydı bi sıkıntı vardı ama çözemedim çabuk pes etti.

Yavrulardan biri çarpık bacaklıydı sahiplendirdim , diğeri normal yeşil babanın rengini almıştı 6 aylık ablamlara hediye ettim yeni evlerine.

Sonra bir kuluçka dönemi daha oldu yuvalığı değiştirdim papağan yuvalığı kullandım , yumurtalar tam 21 gün kuluçka yattıktan sonra kırdı 2sinide hatta 4taneydi hepsini kırdı olmamıştı sanırsam yuvalık değişimi etkilemişti.Ayırmam gerekiyordu acemiydim geç kaldım ayırmakla 1 hafta sonra tekrar kuluçkaya yattı 3 yumurtadan 2'si doluydu onlarıda tam 40 gün önce doğdular ikiside sağlıklı.

Artık yorgun düşmüştü belkide ama hareketliydi köpek gibi ısırıyordu o kadar çok seviyordum ki onu o koparırcasına ısırmasına sesimi çıkartmıyordum ısır diyordum.O da inadına duruyordu seviyordum elimde ele Baba kuş tan alışıktı yabani değildi atla diyince geliyordu falan neyse çok uzatmıcam.

Yorgunluk sebebi diye düşünüyorum ve üretim eş bulma konusunda düşünen arkadaşlara tavsiyede bulunacağım
yaşadığım olay bir acemilik ama şuanda bir kez daha kalkışsam böyle birşeye önlemimi alırım ama uğraşmıyacağım bugün çok boşluktaydım üzüntü doldu içim.

ilk Kuluçka döneminden sonra mutlaka ara verin ikincisini 6 ay gibi bi dönem sonrası düşünün yuvalığı kesinlikle çıkarın çiftleşmesinler çiftleşsede yumurtalar oluşmasın mineral takviyesi ilgi ve alakayı kesinlikle kesmeyin ayırmayın ben ayırdım kafesler 1 hafta ayrı odalardaydı , ve şuan baba strese girdi acayip dışkısı siyah ishal belirtileri olmaya başladı.Öldüğünü anladı resmen küstü köşeye döndü sürekli uyuyor sanırsam onuda kaybedicem. iyileşirse birine Erkek eş olarak sahiplendircem

Sadece 2 yavru kaldı elimde onlar Anne nin bana hediyesidir diyorum kendi kendime.Ne kısmetse bunları 30 gün ağızdan beslerken direndi yavrular yem e düştükten 1 hafta sonra kendisini malesef kaybettim çok uğraştım ama olmadı uzman veteriner ilaç verdi nafile.

ve kesinlikle Biyoteknik in ishal ilacını kullanmayın Avidare di yanlış hatrlamıyorsam attım çöpe sipariş verdiğimde hediye olarak ishal çözeltisi verdiler ama tavsiye etmem Avisol B yi de etmem o da mahvetmiş olabilir anne ve babayı.Apex marka öneririm iyi gibi ona laf eden duymadım bugüne kadar.

Kuluçka düşünen arkadaşlar bunu okusun bi 10 dakikasını ayırıp yaşadıklarımı sadece paylaşmak istedim,benim yaptığım acemiliklere düşmenizi istemem sonra çok ama çok üzülüyor insan.Hayatta en çok değer verdiğim Hayvanı kaybettim ben.Artık parası da değil duygu bu düşünmek istemiyorum satın alıp beslemeyi hangi tür olursa olsun belki ilerde maaşım iyi olursa Sarı ara Papağan alırım hayalim o benim...

ve forumdaki arkadaşlar , Tecrübeli üretimciler gerek yardımlarınız olsun , gerek konu açtığımda bana hemen dakik şekilde cevaplarınız olsun özelden yardım eden herkes ama herkese çok teşekkür ediyorum. Sizler sayesinde bir çok şey öğrendim muhabbet kuşları dünyasında.

Bu buraya veda ediceğim anlamına vermiyor sadece üreme artık yapmayacağım sadece elimdeki yavrularla ilgili soru öneri hakkında danışmak olduğum şeyer olur muhakkak yine forumu hergün giriş yapar kullanırım tapa talktan sürekli aktif bildirimler zaten..

Saygılar Sevgiler.

Annemiz :(

92vV9k.jpg

Son Fotoğrafı ...

XL2By7.jpg

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Üzücü bir durum. İnşallah erkek sağlığına kavuşup yavrularıyla uzun ömrü olur.

Geçmiş olsun her canlının doğasında var eminim elinizden geleni yapmissinizdir sap sarı kırmızı göz yavru lutinoymus inşaallah kalan yavrular sağlıklı bir ömür geçirir ve karşılıklı mutlu olursunuz

Teşekkürler arkadaşlar, Baba her an ölebilir 2 günde dağıttı kendini mecbur ölmesini bekliyorum.. Resmen bunalıma girdi daha fazla yaşamak istiyeceğini sanmıyorum

Hiç belli olmaz siz sıkıntı yapmayın eminim baba atlatir bu durumu

Geri