Vaşak,leopar,dağ keçisi.Şimdi de o!

Konusu 'Doğada Yaşayan Diğer Hayvanlar' forumundadır ve Duranettin ERAYDIN tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yapılan denetimde kaçak avcıların tüfeklerine ve vurdukları kuşlara el konuldu, para cezası verildi. Avlanan kuşların arasında, en son 2002 yılında Tuzgölü’nde görülen ve Türkiye’de 20 çift bulunduğu düşünülen 'Mezgeldek'in de olduğu ortaya çıktı.
  Bodrum İlçesi Güllük Körfezi ve Milas’taki sulak alanlarda, kaçak avlanan kişilerin yakalanmasına yönelik çalışma yapıldı. Çalışmalara, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milas Milli Parklar ve Doğa Koruma Şefi Erdinç Uyar başkanlığındaki 5 kişilik koruma ekibi ile Av ve Yaban Hayatını Koruma Vakfı eski başkanı, emekli büyükelçi Süha Umar katıldı. Toplam 60 avcı denetlendi, kaçak avlananların tüfekleriyle vurdukları kuşlara el konuldu.
  40 YILDIR BÖLGEDE GÖRÜLMEYEN KUŞU AVLAMIŞLAR
  Öte yandan, Güllük Dalyanı’nda bugün sabaha karşı yapılan çalışmada ise 5 avcının tüfeklerine ve avladıkları kuşlara el konuldu. İncelemede, en son 2002 yılında Tuzgölü çevresinde görülen, Ege Bölgesi’nde ise yaklaşık 40 yıldır rastlanmayan 'Toygillerden mezgeldek' (Tetrax tetrax) türü bir kuşun da vurulduğu ortaya çıktı. Avlanması yasak olan kuşlar için usulsüz avlandıkları gerekçesiyle avcılara, ördek başına 400 lira, paspaş ördek için 1000 lira ve Mezgeldek vuran avcıya da 4 bin 500 lira para cezası verildi.
  ÖNLEM ALINMALI
  Konuyla ilgili bilgi veren Süha Umar, “Vurulmuş ördekler arsında görülen kuşun Mezgeldek olduğunu belirledik. Yıllardır görülmeyen bu değerli kuşun yeniden görülmesi sevindirici ancak vurulmuş olması bir o kadar üzüntü verici. Bu türden başka kuşların bölgede olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, Güllük Dalyan bölgesinde her türlü avcılığı hemen yasaklaması ve bölgeyi kesin olarak koruma altına alarak, bir araştırma başlatması için gerekli müracaatları yapacağız” dedi.
  [​IMG]
  Vaşak, leopar, dağ keçisi...Şimdi de onu vurduk!
  [​IMG]
  DİYARBAKIR'ın Salmaz Köyü'nde koyun otlatan çobanların öldürdüğü leoparın ardından bugün de Burdur'un Gölhisar ilçesinde silahla vurularak telef edilmiş bir vaşak bulundu.
  Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü Dirmil İşletme Şefliğine bağlı orman muhafaza memurları, koruma kontrol faaliyetleri sırasında orman yolu kenarında ölü halde bir vaşak buldu. Bölgedeki bir orman deposuna getirilen vaşak, Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından depodan alınarak incelendi.
  Vaşak'ı vurdular - Hürriyet GÜNDEM
  [​IMG]
  Elazığ ile Tunceli arasında bulunan Bağin Kaplıcaları yakınlarında, kaçak avcıların avladığı ve soyu tükenmek üzere olan bir dağ keçisinin derisi ve boynuzları ile kafası bulundu.
  Elazığ'ın Karakoçan ile Tunceli'nin Mazgirt İlçeleri arasında bulunan Bağin Kaplıcıları'nın bulunduğu kırsal kesimde, kaçak avcılar tarafından avlanan dağ keçisine ait derisi yüzülerek eti alınan ve kaftası, ile boynuzları bulundu. Kafatası, deri ve boynuzları bulan Bağun Kaplıcaları Müdürü Hüseyin Narin, son günlerde kaçak avcıların bölgeye dadandığını belirterek, şöyle dedi:
  "Terör ve şiddet olaylarının sona ermesi ile birlikte kaçak avcıların sayısı da her geçen gün artıyor. Son olarak geçen Pazar günü silah sesi duyduk. Salı günü de kartalların bir noktada dolandığını farkettim. Arkadaşlarımla birlikte onları takip etmeye başladık ve dağ yamacında önce boynuzu ve kaftasını, 100 metre ileride de derisini bulduk. Kaçak avcılar derisini yüzdükleri dağ keçisinin etini almışlardı. Boynuz, kafatası ve derisine göre dağ keçisinin çok büyük olduğunu söyleyebilirim. Hem avlanmanın yasak olduğu bir bölge hem de kaçak avcılar, bu bölgeye dadanmış. İşin ilginç tarafı 2 karakol var burada. Biri Tunceli sınırlarında, diğeri Elazığ sınırlarında 2 karakolun hakim olduğu bir vadi. Gidip durumu anlattım karakola. Görevliler, yapılacak bir şey olmadığını ancak bundan sonra dikkat edeceklerini söyledi. Nesli tükenmek üzere olan dağ keçisine ait boynuzları görünce çok üzüldüm. Nesli tükenmek üzere olan dağ keçileri koruma altına alınmış ama yine de insanlar bir anlık heyecan için onları öldürmeye devam ediyor. Elazığ ve Tunceli'deki birimleri bu kaçak avcılara karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz."
  Cumhuriyet Gazetesi - Avcılar dağ keçisini vurdu
   
 2. Okan Şenol
  Çevrimdışı

  Okan Şenol Profesyonel

  Katılım:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.406
  Beğenileri:
  1
  tüfek ve av tezkeresinin bu kadar kolay alındığı bir ülkede bunların olması normal.işi zora sokmak gerekiyor.mesela avlanacak kişi psikolojik testlere tabi tutulmalı,avlanacak kişiye enaz bir yıl hayvan ırkları,üreme zamanları,dişi erkek ayrımı gibi kurs aldırılmalı sertifikalı.kaçak avlananlara veya av yasağı olupta avlanan hayvanlar için avcıya para cezasından ziyade.avcılıktan ömür boyu men cezası,para cezası,hapis cezası verilmesi gerekiyor,ama hapis cezası paraya çevrilemeyecek şekilde olmalı.avlak alanlar çok sık kontrol edilmeli diye düşünüyorum
   
 3. Onur TOPAL
  Çevrimdışı

  Onur TOPAL Profesyonel

  Katılım:
  29 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.523
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Istanbul ~ Bursa
  Cezaların daha cok caydırıcı olması gerekir.
   
 4. m.ali güler
  Çevrimdışı

  ulkemizde daha neler var neler ama kacak avcilar yüzünden nesilleri tuketiliyor simdede daha yeni puhu buldular ins. bu güzel ulkemizde yasamlarini sürdürebilirler...
   
 5. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.214
  Beğenileri:
  552
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Yazık Günah yav :(
   
 6. kartall82
  Çevrimdışı

  kartall82 Guest

  abi boşa çabalamayın utanarak söyluyorum malesef TÜRKİYE biz bu ülkede aklınıza gelen her şeyide yapsak kimse aldırmaz biz ipin ucunu hiç tutmadıgımız için bu saatten sonrada birşey yapamayız ağaç bile yaşken eğilir .........
   
 7. Ömer Macit
  Çevrimdışı

  Ömer Macit Profesyonel

  Katılım:
  31 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.368
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  istanbul
  hergün kadın cinayetleri tecavüzleri olan ülkemizde şaşırmamak gerek insana değer yokki ...
   
 8. Mustafa Doğruöz
  Çevrimdışı

  Mustafa Doğruöz Süper Üye

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  150
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  yanlış hatırlamıyorsam vaşağı vurana 7000 TL civarında para cezası kesilmişti.
   
 9. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  70bin lira verseler ne olacak bir avcı gider diğeri vurur. Hapis cezası ve sıkı denetim ancak işi çözer yoksa eğitilemez bizim toplumumuz.
   
 10. Lütfi ÖZER
  Çevrimdışı

  bilinçli avcılık çok başka bişeydir herkesin hobisi kendine mesela ben bi saatlik ördek avını 1günüme değişmem
   
 11. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Bilinçli avcılık vicdana kalmış malesef.
   

Sayfayı Paylaş