Karadeniz Pet

Veterinerden Geldik

• Konbuyu başlatan Eren Temiz
  • Başlangıç tarihi
E

Eren Temiz

Guest
Merhaba boncuğun tırnak uzunluğu ve kaşınma sorunu vardı bu gün veteriner gittik. Kuştan anlayan veteriner yokmuş biraz bekledik biraz anlayan bir veteriner geldi. Sağ ve sol ayağında en uzun parmağında ki tırnağı çok uzamış ve kaşınmasının normal olduğunu söyledi. Tüy dökmesi zamanı geliyormuş. Şimdi veteriner hekim tırnağını kesmesini biliyor bilmiyor gibi bir şeymiş şimdi hatalı kesmekten korktular sanırım. Bana tırnak kesmekle ilgili bir sürü şey anlattı ama anlamadım :confused: bastır tırnağa damar gözükecek bilmem ne dedi ama bende korkuyorum kesememem. Ne yapalım ben riske girmek istemiyorum, kesmesek bir sorun olur mu kendisi kesebilir mi zaten sürekli uğraşıyor kendisi kesmekle. Kendisi doğru kesebilecek mi.

Doğada bu hayvanların tırnaklarını kesicek bizim gibi sahipleri yoktur. siz 1 cm çapında tahta tünek kullanın o törpüyle uzamasını engeller , şu anki halinden rahatsız olursa ağzı ile kendisi keser zaten. Ama ykafeste mutlaka gaga taşı olmalı bu hayvanların elleri bi nevi ağızlarıdır. o yüzden gagasına ne kadar sağlıklı bakarsa kendisi o kadar kendine bakım yapabilir.

Doğada bu hayvanların tırnaklarını kesicek bizim gibi sahipleri yoktur. siz 1 cm çapında tahta tünek kullanın o törpüyle uzamasını engeller , şu anki halinden rahatsız olursa ağzı ile kendisi keser zaten. Ama ykafeste mutlaka gaga taşı olmalı bu hayvanların elleri bi nevi ağızlarıdır. o yüzden gagasına ne kadar sağlıklı bakarsa kendisi o kadar kendine bakım yapabilir.

Tahta tüneğimiz var. Gaga taşımız da var. Ama o tırnaklarını genel de kalamar balığı kemiğine sürtüyor.

Kuşçu varsa kesiverir kolay birşey,ama bilmiyorsanız siz kesmeyin

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İnternette araşıştırdım törpülü tünek diye bir şey varmış. Ondan alayım mı ?

kesinlikle alma. geçen gün burada bu konu hakkında konu açıldı. bazı kullananlar resim ekledi kuşun ayağı çok kötü olmuş

attachment.php

doğru kesim şekli budur. Dikkat etmeniz gereken kırmızı kısma çok yaklaşmamak

kesinlikle alma. geçen gün burada bu konu hakkında konu açıldı. bazı kullananlar resim ekledi kuşun ayağı çok kötü olmuş

Evet o konuyu bende gördüm. En iyisi aldığım üreticiye gidiyim herhalde o biliyordur. Bu arada kanatlı hayvanlardan anlayan veteriner ne kadar az.

Evet o konuyu bende gördüm. En iyisi aldığım üreticiye gidiyim herhalde o biliyordur. Bu arada kanatlı hayvanlardan anlayan veteriner ne kadar az.

kardeşim ben veterinere gidip kuşum hasta dediğimde bana tavukmu horozmu die sordular var mı daha ötesi:D

Çok kötü olmuş ya :D Bi de o kadar defter doldurdum, ırkı soyu bilmem ne :D Bide deftere baktım hayvan isimlerinin çoğu boncuk :D

veterinerler parasal değeri olmayan hayvanlarla ilgilenmiyor özellikle bizim ülkemizde bulmak daha da zor özellikle hobi olarak ilgilenirlerse anlarlar ben koskoca Ankara veteriner fakültesine götürdüm orda ki ilk tepki vazgeç bu sevdadan uğraşılmaz neyse sana bir şırınga yapayım bekle 5 dk sürmez gelir hadi güle güle
zaten değerli hayvanlarda bu işi çözmüş başka ülkelerdeler bizde hayvan sevgisi daha çok alaycılıkla karşılanıyor hala eminim hayvanlarda farkında

veterinerler parasal değeri olmayan hayvanlarla ilgilenmiyor özellikle bizim ülkemizde bulmak daha da zor özellikle hobi olarak ilgilenirlerse anlarlar ben koskoca Ankara veteriner fakültesine götürdüm orda ki ilk tepki vazgeç bu sevdadan uğraşılmaz neyse sana bir şırınga yapayım bekle 5 dk sürmez gelir hadi güle güle
zaten değerli hayvanlarda bu işi çözmüş başka ülkelerdeler bizde hayvan sevgisi daha çok alaycılıkla karşılanıyor hala eminim hayvanlarda farkında

Gittiğim veteriner devlet tarafından açılmış ücretsiz çok güzel bir uygulama olmuş. Amerika veya bir Avrupa ülkesin de olsak küçücük bir balık götürsek çok güzel ilgilenirler. Ama Türkiye de veterinerlik sistemi büyükbaş hayvan, kedi ve köpek birde tavuklarla ilgili sanırsam.

ulkemızde kanatlı ve egzotık hayvan veterıner hekımlıgı tamamen saha tecrubesıne dayalıdır ve tecrubelı hekım sayısı azdır.
devlet tarafından klınık acılması gıbı bır durum soz konusu degıldır.targel projesı kapsamında devletce atanan veterıner hekımlerın ucretli yada ucretsız hasta bakması yasaktır.bilgilerinize sunarız

Ben ücretli bir bakan veteriner görmüştüm kuşa da bakıyorlardı.

Geri