Karadeniz Pet

Vitamin konusunda yeni geliştırdıgım bır yontem...

• Konbuyu başlatan Murat BIRCAN
  • Başlangıç tarihi
M

Murat BIRCAN

Guest
arkadas herkesın vıtamın konusunda bı Arayaıs ve yenı vıtamınler arama cabasındadır bu konuya yenı çozum buldum çok fecı ınsanlarında kullanmıs oldugu SUPRADYN suda erıyen kullanıyorum ve çok memnunum tum vıtamınlerı içerıyor bılgınıze

Yanlış biliyor olabilirim ama bildiğim kadarı ile supradyn içerisinde laktoz var.

kardessım 6 aydır kullanıyorum en ufak zarar gormedı laktoduzun zararı nedır pekı kus için bılgılendırrımısn

Laktoz Nedir - Laktoz Ne Demek - Laktoz Hakkında Bilgi

Laktoz doğada yalnız sütte bulunan süt şekeri de denilen bir disakkarit Sütün en önemli karbonhidratıdır Sütün aromasında önemli bir payı bulunmaktadır
Glikoz ve galaktozdan meydana gelmiş bir disakkarit olan laktozun inek sütündeki oranı ortalama % 48 anne sütünde % 7'dir Koyun sütünde % 46 keçi sütünde de ortalama % 40 oranında yer alır Laktoz mineral maddeler ile birlikte ozmotik sisteme iştirak ettiği için bu süt bileşeninin oranı sütte pek fazla değişiklik göstermektedir Meme rahatsızlıklarında elde edilen sütteki laktoz oranı az veya çok oranda düşüş göstermektedir Kolestrum sütünde ilk gün yine oldukça düşük bulunmaktadır
Laktozun tatlılık derecesi nisbi olarak düşük bulunmakta şayet sakkarozun tatlılık derecesi % 100 olarak ifade edilirse laktoz % 27'lik bir değer göstermektedir
Laktoz suda ağır çözündüğü için dil üzerinde kumumsu bir his uyandırmaktadır Kefir ve kımız bakterilerinin enzimleri laktozu kullanarak bir alkol fermantasyonu meydana getirirler Bunun için ekşi süt mamülü kefir ve kımız bir miktar alkol ihtiva ederler Asıl olarak sütün laktozu süt asidi bakterileri tarafından fermantasyona uğratılır ve süt asidine dönüştürülür Sütün ekşimesinin ve yoğurt yapımının esasını bu husus teşkil etmektedir
Laktozun alkole mayalanmaya diğer şekerler kadar kolay uğramaması çocuk beslenmesinde önemlidir Daha az barsak bozuklukları olmasına yardım eder
Laktoz ancak kuvvetli asitlerle hidroliz olur glikoz ve galaktoza ayrılır Limon asidi ve diğer zayıf asitler laktoza etki etmezler Asitlerle laktozun hidrolizi sakkarozunkinden çok daha yavaş seyreder Bunun sonucu sindirimi de yavaştır Bu şekilde barsakta daha uzun zaman kalabilen laktoz hafif asidik bir ortam sağlar Bu asitlik kalsiyumun daha çok emilmesine yardım eder Gaz ve nisbeten zehirli maddeler vererek ayrışan bazı cins proteinler bu parçalanmayı önler
Laktoz yağ metabolizması üzerine etki etmektedir Karaciğerde yağ birikmesini önlemekte veya önemli ölçüde karaciğer yağını azaltmaktadır Laktozun arteriosklerozun önlenmesinde muhtemelen hisse sahibi olduğu tahmin edilmektedir Laktozun ayrıca B-kompleksi vitaminlerinin sentezinde teşvik edici etkide bulunduğu araştırmalar sonucu anlaşılmıştır
Anne sütü inek sütünden önemli derecede yüksek oranda laktoz ihtiva ettiği için adapte edilmiş süt yani çocuğa verilecek inek sütü laktozca zenginleştirilmelidir Başka şekerler de ilave edilir Ancak laktoz formunda bir ilave bebeğin metabolizmasında avantajlar sağlamaktadır
Sütteki karbonhidratlara karşı malabsorpsiyon yani absorpsiyon bozukluğu olabilmektedir Laktoz malabsorpsiyona kaide olarak yalnız yetişkinlerde gelişme periyodunun bitiminden sonra tesadüf edilmektedir Laktoz malabsorpsiyonun sebebi ince barsak mukozasının laktaz enzimi aktivitesinin azalması veya tamamen ortadan kalkmasıdır Böyle olunca laktozun parçalanması mümkün olmamakta ve artan laktoz konsantrasyonundan dolayı barsak içinde artan bir ozmotik basınç meydana gelmektedir Bu basınç da lümenler içine su akımına sebeb olmaktadır Bunun sonucu olarak şahısta sıkıntı baş göstermekte gaz kolik ve diyare ortaya çıkmaktadır
Laktoz malabsorpsiyonun mevcudiyeti ekseriya laktoz tolerans testiyle tesbit edilebilir
Laktoz malabsorpsiyonun ortaya çıkmasında ekseriya laktozun gıdadan tamamen elimine edilmesi tavsiye edilmektedir Ancak böyle durumda süt tüketimini tamamen sınırlamak uygun değildir Çünkü sütsüz bir beslenme esansiyel gıda maddelerinin eksikliğine sebeb olmaktadır Uzun süre düşük süt ve laktoz alınması uygun olmayan kalsiyum absorpsiyonuna sebeb olmaktadır Bu gibi durumlarda süt hiçbir şekilde içilemiyorsa yoğurt ayran ve peynir alınması tavsiye edilir Laktozsuz süt preparatları da hazırlanabilmektedir
Laktoz daha ziyade çeşitli süt mamullerinin işlenişinde arta kalan sütçülük artıklarından elde edilebilmektedir Süt şekeri bakımından oldukça zengin olan peynir suyu çoğu zaman işlenerek değerlendirilir
Laktozun oldukça geniş bir kullanma alanı bulunmaktadır En çok hekimlikte; eczacılıkta çocuk beslenmesinde şeker ve pasta sanayiinde laktozdan istifade edilir

Bence doğru değil. İnsan ile kuşta kullanılan vitamin miktarları aynı olamaz. Gerçi ne kadar kullanıyorsunuz bilmiyorum ama o ilacın dış yüzeyindeki kaplama maddeleri bile zararlı olabilir.

kardessım 6 aydır kullanıyorum en ufak zarar gormedı laktoduzun zararı nedır pekı kus için bılgılendırrımısn

Sizin adınıza sevindim. Dediğim gibi çok emin değilim ama bir dönem supradyn içeriğinde laktoz olduğunu ve laktoza alerjisi olanlara verilmediğini biliyorum. Gerçi bu bilgi eski. Sonrasında içerikte değişiklik oldumu bilmiyorum. Sonuçta vitamin tarzı takviyeler sürekli aynı içerikte kalmıyor. Zaman zaman değişimler olabiliyor.

Kuşlar laktozu sindiremiyor ve ishal olmalarına neden oluyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:07 -->-> Daha önceki mesaj 09:04 --

Multivitamin ve mineral desteği

FORMÜLÜ

Bir draje

12 Vitamin

A vitamini 3333 I.U.

B1 vitamini 20 mg

B2 vitamini 5 mg

Kalsiyum D-pantotenat 11.6 mg

B6 vitamini 10 mg

B12 vitamini 5 mcg

C vitamini 150 mg

D3 vitamini 500 I.U.

E vitamini 10 I.U.

D-biotin (H vitamini) 250 mcg

Nikotinamid 50 mg

Folik asit 1 mg

5 Mineral

Demir 10 mg

Fosfor 23.8 mg

Kalsiyum 51.3 mg

Magnezyum 21.2 mg

Mangan 0.5 mg

3 Oligo-element

Bakır 1 mg

Çinko 0.5 mg

Molibden 0.1 mg

içerir.

Diğer maddeler: Şeker, laktoz, demir oksit siyah, demir oksit kırmızı, demir oksit sarı, titanyum dioksit.

Gerçi bu supradyn draje içeriği ve eser miktarda da olsa laktoz kullanılıyormuş. Suda eriyen de de varmıdır laktoz bilmiyorum. Onun içeriğini bulamadım.

Zararlari hemen cikmayabilir kuslarinizda. Hemen ilk sigarada kanser olmuyorsunuz, hastalanmak icin yillar gerekiyor. Bunun gibi uzun vadeli zararlari olabilecegi endisesi duyuyorum. Hos, satin aldigimiz kus vitaminleri ne kadar masum onu da bilmiyorum. Hazir kraker vermeye cekinen arkadaşlar var, supradyn verirlerse bu ne perhiz bu ne lahana turşusu durumu olusur bence.
Esi böbrek hastası olan bir tanıdığım, asla efervesan tablet kullanilmamasi gerektigini doktorundan duydugunu soylemisti. Doktor efervesanlarin bobrege asiri yükleme yaparak cok hizli şekilde yipranmasina neden oldugunu, sağlıklı insanların bile asla kullanmamasi gerektigini soylemis. Sonuc itibariyle bazen kus vitamini, bol bol sebze meyve yesillik taraftariyim ben :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri