Karadeniz Pet

yağlanma

• Konbuyu başlatan Sami Eki
  • Başlangıç tarihi
S

Sami Eki

Guest
mrb arkadaşlar, eş çiftlere yavru yokken mama vermek yağlanmaya neden olur mu?? bunun bir ölçüsü var mı ?? mesela haftada 2 kere 1 yemek kaşığı kadar yumurta maması versem çiftlerime nasıl sizce??

mama yağlanma yapmaz. haftada 3 kere verin.

bende sitede öyle okudum ama 2 gün önce bir üretimcinin yanına gittim, yavru yokken kesinlikle mama vermediğini söyledi şaşırdım

35 civarı çiftle üretim yapıyor, acaba üretimde durum farklımıdır??

mama yağlanma yapar, haftada 1 kere az miktarda verebilirsiniz

Her şeyin fazlası zarar arkadaşlar.Yavrusu olmayana hafta 1 yavrusu olana 2 günde 1 veriyorum.Yağlanmasını önlemek için suyuna sirke atmak ve 2 tünekli kafeste durmasını sağlamak işe yarıyacaktır. Aynı zaman da buğday pirinç arpa gibi tahılları fazla vermemek yararlı olucaktır.SAYGILAR

Eyvallah, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

kardeşim mamanın içeriğine bağlı olarak haftalık verme periyotu vardır.. üretim maması vardır yavru maması vardır.. üretim maması kızıştırır yumurtlamasına çiftleşmesine yardımcı olur... kuşu gözlemleyerek çiftleşmeye başladıklarından sonra 3 günde bir verirsin ikinci yumurtadan sonra üretim maması kesilir, yavru maması yavrular çıkınca verilmeye başlanır her gün taze verilir... mama o kadar çok yağlanma yapmaz. yağlanma kafes düzeni kafesteki tüneklerin konumundan daha çok olur. onun için kafeslerde kuşlara rahat hareket edecekleri yer bırakmak lazım onun için en az 40 cm enli kafesler kullanılmalıdır.. tünek sayısı az olup biri aşağıda biri yukarıda olacak şekilde olmalıdır... arada bir marul vermek elma sirkeli su vermek sularına limon suyu damlatmak ve ev ortamında uçurma şansın varsa uçurmak sade ak darı vermek, mutlaka mutlaka mineralli kum bulundurmak yağlanmaya önlemler arasındadır.

suyuna elma sirkesi katın yağlanmayı onleyecektir..

Geri