Karadeniz Pet

Yanına arkadaş mı istiyor?

Cansu Türkyolu

Meraklı Üye
Merhaba disi kuşumun yanına bi dişi daha almayı düşünüyorken halindeki değişiklik gözüme çarptı. Kendi yansımasını görmeye bayılıyor. Ayna ya da metal eşyanın yanından almasam hiç sıkılmaz bakar öyle aynadakine dokunmaya çalışır. Bu durumda yanına alacağım arkadaş tam zamanında gelmiş olacak değil mi?
Kuşum 5 aylık dişi herhangi bir kızışma belirtisi yok.

dişinin yanına dişimi mi alacaksınız?,

evet, yavru almak istemiyorum. Onları sevip iyi bakıcak birilerini bulamamaktan endiseliyim.

levent beyle görüştüm, inşallah sınav dönemim sonunda alıcam kendisinden.
sadece kuşumun durumu da bu yönde mi diye emin olmak istedim. :)

siz yavru alın biz levent ile cok ıyı bakarız sızın yavrulara :)

siz yavru alın biz levent ile cok ıyı bakarız sızın yavrulara :)

Çok teşekkür ederim :) ama yavrular size gelene kadar ben iyi bakabilecek miyim, o kuluçka dönemleri vs.. Egitimim çok yoğun, ilgilenemezsem de benden sebep baslarına bisey gelsin istemem yavrucakların. Biraz titizleniyorum da ben bu konuda. Sonucta benim isteğimle benimle olan canlılar, onlar istemedi gelmek. Gözüm gibi bakmaya uğraşıyorum o yüzden.
O yüzden en temizi kız kardeşler birlikte olsunlar. :)

Çok teşekkür ederim :) ama yavrular size gelene kadar ben iyi bakabilecek miyim, o kuluçka dönemleri vs.. Egitimim çok yoğun, ilgilenemezsem de benden sebep baslarına bisey gelsin istemem yavrucakların. Biraz titizleniyorum da ben bu konuda. Sonucta benim isteğimle benimle olan canlılar, onlar istemedi gelmek. Gözüm gibi bakmaya uğraşıyorum o yüzden.
O yüzden en temizi kız kardeşler birlikte olsunlar. :)

Ustalar daha iyi bilir ama iki dişi bir müddet sonra problem olabilir.
Büyük kavgalar vs. gibi.
Kuluçka dönemine gelince, aslında benim gördüğüm kadarıyla kuşlarla en ilgilenilmediği dönem o dönem.
Yavrular çıkana kadar sadece günlük yem ve su değiştiriyorsunuz ve haftada bir kafes temizliği, o kadar.
Kuşlar kuluçkadayken rahatsız edilmemelilermiş.
Yavrular çıktıktan sonra biraz özen göstermeniz gerekebilir; mama, yavruların durumu gibi.
Tabii karar sizin.
Ben kuşum ayna vs. ilgi gösterdikten çok sonra eş alabildim, yaklaşık bir yıldır eşi var, hala tam alışamadı sanırım.
Şu an üç yaşını bitirmek üzere.
Onun için eş almayı da düşünürseniz bir iki ay sonrası iyi gibi.

Ustalar daha iyi bilir ama iki dişi bir müddet sonra problem olabilir.
Büyük kavgalar vs. gibi.
Kuluçka dönemine gelince, aslında benim gördüğüm kadarıyla kuşlarla en ilgilenilmediği dönem o dönem.
Yavrular çıkana kadar sadece günlük yem ve su değiştiriyorsunuz ve haftada bir kafes temizliği, o kadar.
Kuşlar kuluçkadayken rahatsız edilmemelilermiş.
Yavrular çıktıktan sonra biraz özen göstermeniz gerekebilir; mama, yavruların durumu gibi.
Tabii karar sizin.
Ben kuşum ayna vs. ilgi gösterdikten çok sonra eş alabildim, yaklaşık bir yıldır eşi var, hala tam alışamadı sanırım.
Şu an üç yaşını bitirmek üzere.
Onun için eş almayı da düşünürseniz bir iki ay sonrası iyi gibi.

Mama yapımı gerekebiliyormus bi de o dönemde kaybedilen kuşlar olabiliyormus diye endiseliyim. Aslında sordum ustalara onlar pek sıkıntı olacağını söylemedi suan evdeki de yavru.
ben ayna göstermiyorum aslında ama metal esya buldugunda ordan ayrılmıyor kendine bakarken. Sonra aynaya götürdüm acaba sadece metal esyalara mı ilgisi var diye ama kendisini izliyormuş.
yavrular ve hepsinin bakımı için kendime güvenemiyorum. Çünkü sene ilerledikce okulum cok fazla yoğunlaşıcak ve o zaman bu kadar sorumluluğu almamam daha iyi. :)

Bilmiyorum ustalar ne der ama dişiler kızıştığında ileride kavga vs edermi birbirlerine zarar verirlermi diye düşünüyorum şuan açıkçası ? Birde bende de 6 aylığa yakın erkek var hazır sakaryadasınız buluşturup yavrumu alsak :D Gerçi ikisinin de yaşı tutmuyo daha, Ata demirerin stand up gösterisindeki köpek skeci gibi oldu biraz galiba :)

Bence siz yanına onun uygun bir erkek bulun sakarya içinden kocaelinden vs alıcı çıkar en kötü ben alırım bir tane soran eden arkadaşlarımda var onlar alır kalmaz elinizde :) petshoplarla da konuşun yavruları onlarda alabiliyorlar en azından petshoptan kuş alan kişiler düzgün ev üretimi kuşlar denk gelmiş olur.

Bilmiyorum ustalar ne der ama dişiler kızıştığında ileride kavga vs edermi birbirlerine zarar verirlermi diye düşünüyorum şuan açıkçası ? Birde bende de 6 aylığa yakın erkek var hazır sakaryadasınız buluşturup yavrumu alsak :D Gerçi ikisinin de yaşı tutmuyo daha, Ata demirerin stand up gösterisindeki köpek skeci gibi oldu biraz galiba :)

Bence siz yanına onun uygun bir erkek bulun sakarya içinden kocaelinden vs alıcı çıkar en kötü ben alırım bir tane soran eden arkadaşlarımda var onlar alır kalmaz elinizde :) petshoplarla da konuşun yavruları onlarda alabiliyorlar en azından petshoptan kuş alan kişiler düzgün ev üretimi kuşlar denk gelmiş olur.

Ben biraz hayvanlar konusunda hassasım, o alan kisiler iyi bakıcak mı ondan süpheliyim. :) tıp okuyorum, sene ilerledikçe de öyle uzun uzun ilgilenemiycem bazı zamanlar eve gelmicem.
yoksa ben de yavru isteğini engellemek istemem de malesef şartlarım o yönde değil pek.
petshoplardan biri siz yeterki üretin bize getirin dedi ama ordakieler de sıkış tepiş. Kafese tıksınlar istemiyorum yavruları

Düzgün petshop bulmak zor dediğiniz gibi yanına dişi alırsanız da nası tepkiler olur ilerde bilmiyorum zaten her aldığınız erkeğide eş olarak seçmez öylede bir durum var aynı yaşlarda bir dişi alırsanız yanına sizin kuşunuzun huyuna suyuna benzeyen belki de hiç bir sıkıntı olmaz öle oturur dertleşirler :)

Düzgün petshop bulmak zor dediğiniz gibi yanına dişi alırsanız da nası tepkiler olur ilerde bilmiyorum zaten her aldığınız erkeğide eş olarak seçmez öylede bir durum var aynı yaşlarda bir dişi alırsanız yanına sizin kuşunuzun huyuna suyuna benzeyen belki de hiç bir sıkıntı olmaz öle oturur dertleşirler :)

Çok sessiz sakin bi kuş, bi ara çok hırçınlaşmıştı ama onu da atlattı. Belki yanında bi kız kardeşi olursa da neselenir diyorum oynarlar birlikte. Çünkü şuanda hep kafesinde dursun onun canına minnet. Bazen hususi yakalamaca oynuyorum hareket etsin diye. :D insallah bi problem olmaz ya aralarında.

2 dişi kuş zamanla aynı kafeste olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır benim fikrimce kızışmalarından sonra ölümle bile karşılaşabilirsiniz.. Siz en iyisi erkek bir kuş alın yanına. Ya da yalnız takılsın.

2 dişi kuş zamanla aynı kafeste olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır benim fikrimce kızışmalarından sonra ölümle bile karşılaşabilirsiniz.. Siz en iyisi erkek bir kuş alın yanına. Ya da yalnız takılsın.

Ay demeyin. :( sizinle konusmustuk bu konuyu alışır demistiniz bana ama yalnız kalması canımı sıkmaya başladı.. erkek kuş da yavrulama durumu var..

o zaman 1 ay 2 ay bilemediniz 3 ay sonra ikisi de erişkin olacak ve kızışacaklar muhabbet kuşu dişileri erkeğe göre daha kıskanç olur en basiti bi oyuncağı tüneği vs bile kıskanıp kavga edebilirler.. 2 erkeğin kafeste olması olumsuzdur kavga olmaz ama biri baskın gelir diğerinin psikolojinisi bozar ezilir yıpranır... iki dişi aynı kafeste olmaz kıskançtırlar kızışma zamanlarında birbirlerine zarar verirler.. Benim fikrim bu şekilde..

o zaman 1 ay 2 ay bilemediniz 3 ay sonra ikisi de erişkin olacak ve kızışacaklar muhabbet kuşu dişileri erkeğe göre daha kıskanç olur en basiti bi oyuncağı tüneği vs bile kıskanıp kavga edebilirler.. 2 erkeğin kafeste olması olumsuzdur kavga olmaz ama biri baskın gelir diğerinin psikolojinisi bozar ezilir yıpranır... iki dişi aynı kafeste olmaz kıskançtırlar kızışma zamanlarında birbirlerine zarar verirler.. Benim fikrim bu şekilde..

Teşekkür ederim yine karar verememek kaldı bana yani.
peki erkek kuş alsam da yavru olmasını engellemenin bi yolu var mıdır? Ya da erkekten de kıskanır mı aynı sekilde?
yanına bir kuş almakta kararlıyım çünkü çok fazla ilgileniyo kendi goruntusuyle ya da baska bi kuş sesiyle resmiyle

Son düzenleme:
Benim fikrim ya tek besleyin şayet besleyemiyorsanız yanına bir erkek alın.. Erkekten dişi kadar kıskanacağını düşünmüyorum yuvalık takmazsınız.. Size bir öneri daha sunayım canı sıkılmasın mı istiyorsunuz ve illada kuş olsun yavru olmasın mı diyorsunuz alın bir çifthane arası telle bölmelidir takın ara bölmeyi atın bi yana sizin kuşu diğer tarafa da öteki kuşu sadece öpüşüp koklaşırlar birbirlerine ulaşamazlar bu şekilde canları sıkılmaz siz de sıkıntıya düşmezsiniz.. :) Aklıma başka bir hal çare gelmedi artık :)

Benim fikrim ya tek besleyin şayet besleyemiyorsanız yanına bir erkek alın.. Erkekten dişi kadar kıskanacağını düşünmüyorum yuvalık takmazsınız.. Size bir öneri daha sunayım canı sıkılmasın mı istiyorsunuz ve illada kuş olsun yavru olmasın mı diyorsunuz alın bir çifthane arası telle bölmelidir takın ara bölmeyi atın bi yana sizin kuşu diğer tarafa da öteki kuşu sadece öpüşüp koklaşırlar birbirlerine ulaşamazlar bu şekilde canları sıkılmaz siz de sıkıntıya düşmezsiniz.. :) Aklıma başka bir hal çare gelmedi artık :)

Çok uğraştırdım sizi de di mi :D zaten ben boyle kuşun üstüne düstükçe en sonunda kuş evden kaçacak özgürlüğe doğru. :D
evdeki orta boy kafes de işe yaramaz duruma düşecek sanırım.
Ben karar verememeye doğru gidiyorum sanırım tek kalıcak bu gidişle :)

Yok uğraştırmakla alakası yok sonuçta forum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum sadece yardımcı olamamak çok kötü :) dediğim şekli düşünün bence

Geri