Yaptığım bir hata ve çözüm önerileriniz?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve kuşçu tarafından 21 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. kuşçu
  Gizli

  kuşçu Guest

  Merhaba, foruma yeni üye oldum. Öncelikle paylaşılan faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  1 ve 1,5 aylıkkenden itibaren beslediğim fıstık (dişi) ve limon (erkek) isimlerinde muhabbet kuşlarım var. Şu an 7 - 7,5 aylıklar. Dişinin davranış değişikliklerinden yumurtlamak üzere olduğunu anlayıp yuva ve yuva kılı aldım. Yuva kıllarını yuvanın içine götürmeyi henüz bilmese de bugün kontrol için yuvayı açtığımda tam yerine yumurtladığı bir yumurta gördüm. Ancak yumurta gagalanıp kırılmıştı, sanırım limon (erkek) kırdı. Ben de yumurtanın çürüyüp gelecek yumurtaları etkilemesinden çekinip yumurtayı çaktırmadan almak gibi bir hata yaptım. Keşke almadan önce en azından 2. yumurtayı bekleseydim. Fıstık birkaç saat önce kafeste yerdeki ızgaranın üzerine yumurtladı ve üstünde yatıyor. Sanırım yuvadan yumurtanın kaybolduğunu görünce yuvanın güvensiz olduğuna karar verdi.

  Diğer yumurtaları da büyük ihtimalle kafesteki ızgaraya bırakacak. Sizce yumurtalara orda bakması ne kadar mümkün? Bu saatten sonra acele bir kararla yeni bir hata yapmak da istemiyorum.

  Önerileriniz için teşekkürler =)
   
 2. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.851
  Beğenileri:
  65
  Yer:
  Sizin isminizi şimdi hatırlayamadım fakat asıl adınızla konu açıp sorsaydınız iyi olurdu. Siz bence olması gerekeni yapmışsınız eğer kırılmışsa tabi kötü bir durum olurdu. O yumurtayı alıp yuvalığa koymayı deneyin ve bekleyin birkaç gün .. Ayrıca yuva kılına gerek yok yuva kılı sadece kanarya saka hint bülbülü gibi kuşlar içindir. Yuvalığa talaş koymanız gerekmektedir.
   
 3. Enes KÖKSAL
  Çevrimdışı

  Enes KÖKSAL Profesyonel

  Katılım:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  222
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ordu
  Ben çok yuva ile oynamak iyi değil.Yumurtayı 2. yumurta gelince alsaydınız iyi olur du diye düşünüyorum
   
 4. kuşçu
  Gizli

  kuşçu Guest

  Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim Cihat Bey ve Enes Bey.

  Cihat Bey'e:
  Herkese açık bir ortamda kişisel bilgilerin verilmesi bana uygun gelmiyor. Ancak gerçek ismini yazanlara da saygım var tabi ki, bu kişisel bir tercih sonuçta.
  2. yumurtayı da dün biraz üstünde yattıktan sonra dişi kuşun kırdığını gördüm. Bugün gene yumurtlayacak sanırım ancak rahatsız etmemek için uzak duruyorum.
  Yuva kılının muhabbet kuşları için uygun olmadığını bilmiyordum, bu bilgi için teşekkür ederim. Peki muhabbet kuşları için uygun olmamasının mantığı nedir acaba?

  Enes Bey'e:
  Çok haklısınız, ben de iş işten geçince farkına vardım acemilik işte. Ben de yavru alma konusunda acemiyim, kuşlarım da =)
   
 5. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.851
  Beğenileri:
  65
  Yer:
  Burası sıradan bir eğlence forum sitesi olmadığı için bu bilgileri vememiz doğru olur, kimin ne olduğunu bilmemiz açısından, çünkü yeri zamanı gelecek belki alışveriş yapacağız vs. üreticilerimiz çoğalsın o zaman daha da kapsamlı ve ciddi bir site olacak inşAllah.

  Yuva olayına gelince;
  Açıkçası pek bir bilgim yok fakat şu nedenle olabilir mesela; Güvercinler ince sivri çam yapraklarını koparırlar dalları koparır veya toplayıp bir kuluçka yaparlar, tavuklarda genelde saman olur bu kuluçka olayı, muhabbetlerde talaş veya doğalarında da yerlerden buldukları kuru yapraklar vs. olabilir, sakalar hintler de öyle şeyleri taşımakta zorluk çektikleri için doğal ve içgüdüsel olarak bitki liflerini vs. kopararak yuva kurma sistemi oluşturmuş olabilirler. Naçizane düşüncelerim bunlar.
   
 6. kuşçu
  Gizli

  kuşçu Guest

  Eğer herhangi bir alışveriş durumu olursa o zaman tabi ki gerçek isimler kullanılır. Ama dediğim gibi ben herkese açık bir ortamda bunu uygun bulmuyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim. =)

  Sanırım talaş en kolayı olduğu için tercih ediliyor, ipi yuvasına taşıyıp örmeyi hatırlaması zaman alıyor.

  Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

  Son durumları zaman zaman paylaşacağım, aynı şeyleri yaşayıp da araştıranlara faydası olsun. Cevap yazan ve yazmayan herkese iyi akşamlar...
   
 7. Engin DERİM
  Gizli

  Erkek hazır değilse, yumurta boşsa disi bunu hisseder. Onun için kırıyor olabilir.
   

Sayfayı Paylaş