Karadeniz Pet

Yaralı kuşuma yardım eder misiniz?

• Konbuyu başlatan Tansu
  • Başlangıç tarihi
T

Tansu

Guest
Merhabalar arkadaşlar,

Bir konuda yardımınızı isteyeceğim. Kuzenim 4 yaşındaki çocuğuna muhabbet kuşu almış birkaç ay önce, sanırım daha yavruydu alındığında. Çocuk kuşa sürekli eziyet etmiş elinde tutmalar(ki 4 yaşındaki bir çocuğun nasıl tuttuğuna dikkat edeceğine sanmıyorum) kanatlarından, ayağından tutup çekmeler,sürekli korkutmalar vs... Ben de bunu öğrendiğimde olması gerektiği gibi bakamadıkları için kuzenimden kuşu bana getirmesini istedim ve kuşu sahiplendim. Kuşun fiziksel olarak yaraları mevcut ve bu konuda ne yapacağımı bilmediğimden sizlere danışmak istedim.

İlk olarak sağ gözü fotoğrafta da görebileceğiniz gibi kısık. Çoğu zaman kapalı tutuyor o gözünü. Diğer gözünde problem yok gibi görünüyor. Petshop'lara sordum ancak bu durum için herhangi bir göz pomadı olmadığını söylediler, insanların kullandığı hafif göz damlalarından kullanabilirmişim ama güvenemedim bu bilgiye....Ne yapabilirim gözü için?

İkinci olarak kuşun ayak tırnakları aşırı kısa ve tutunmakta zorluk çekiyor bu nedenle. Kuş çok bakımsız ve çoğu zaman aç bırakılmış acaba sebebi bu olabilir mi, ben vitamin takviyesi yapıyorum 3 gündür suyuna, bu durum düzelir mi zamanla vitamin takviyesiyle?

Üçüncüsü, bacağının gövdesiyle birleştiği yerdeki tüyler yok ve o kısımda ufak bir yara gördüm ama psikolojik olarak kötü durumda olduğundan bacağını zorla açmak istemiyorum. Önerebileceğiniz bir krem veya merhem var mı?

Ve son olarak kuş çok cansız ve uçamıyor. Çoğu zaman kanatlarını seğirtiyor ve sağ kanadı düşük ama uçmaya çalışıyor biraz gezinsin diye çıkardığımda kafesten, diğer kuşlarımın yanına gitmeye çalışıyor ama düşüyor hemen tabi. Uçuş pratiği yaptırmalı mıyım yoksa hiç uçurmamam daha mı iyi olur?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, bu havada veterinere götürmek istemiyorum açıkçası, üşütürse çok daha kötü olur, şimdiden çok teşekkür ederim hepinize...

vvk5j.jpg

Yaralı bölgelere 4-5 gün sabah akşam olmak üzere terramicin uygulayın ve gözlemleyin. Gözüne gelince insanlarda pamuğu çaya sokup çaylı pamukla silmek iyi geliyor bence deneyin hiçbir zararı olmaz. Yem olarak aspur kullanın 10-15 gün dışar bırakmayın kuş biraz toparlasın kendini ondan sonra uçuş eğitimi verirsiniz...

çok doğru bir karar verip kuşu kurtarmışsın tebrik ediyorum.yaralar için arkadaşında dediği gibi teramıcyn süerebilirsin,hatta göz kernarlarınada göz teramıcyni sürebilirsin kulak çubuğuyla.kuş zaten kendinden geçmiş,vitamin,mama ve yeşillik takviyesi ile kendine gelecektir.uçurma işini ise kendini toparladıktan sonraya bırak.inşallah düzelir

gözünü ılık suyla ıslatılmış pamukla sil bi kaç güne düzelmezse terramycin göz pomadı sürersin. yaralarınada terramycn sür. biraz daha ince tünek kullan dallardan yapabilirsin kendin. o tüyler yok dediğiniz yeride strese girdiği için muhtemelen kendi yolmuştur. tatlı tatlı konuşun onunla ani hareketler yamayın yavaş yavaş düzelecektir inşallah geçmiş olsun yakışıklıya.

Çok, çok teşekkürler hepinize, söylediklerinizi uygulayacağım :)

Geri