Karadeniz Pet

yardım acil

• Konbuyu başlatan line
  • Başlangıç tarihi
L

line

Guest
merhaba benim muhabbet kuşum erkek 5-6 yaşlarında. dün gece ilk defa yem kustu.3er yem püskürttü baya kustu. ardından yine yem yedi ve tekrar kustu gece aradığım veteriner yemi çıkarmamı bu gece yem vermememi yarın duruma göre tekrar aramamı söyledi. sabah oldu yemi koydum biraz yedi çok durgun göğsü çok açıldı gözleri küçük çok halsiz veterinere ulaşamıyorum şuan bu soğuk havada dışarı çıakrmaktan da korkuyorum ne yapmalıyım?? şuan kafeste sırtına kafasını gömdü uyuyor

Sindirim sistemi çökmüş olabilir, kuşu görmeden beslenme tarzını bilmeden bir şey söylemek yanlış olur. Genelde bu tür rahatsızlıklar kafeste kuş kumu, kalamar kemiği olmadığı için dışkısını yiyen kuşlarda olur. Zamanla sindirim sistemi bozulup karaciğerini etkiler. Sindirim sistemi ve karaciğerin çökmesi sonucu da jilet hastalığı diye tabir edilen rahatsızlığa yakalanır. Tedaviye geç kalınmazsa sağlığına kavuşur. Kuşu görmeden, dışkısının rengine bakmadan, beslenme durumunu bilmeden yorum yapmak doğru olmaz. Her ihtimale karşı vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Suyuna ( suluk küçük suluklardan ise ) yarım yeşil mercimek kadar avi_vit koyabilirsin. Eğer yoksa 2 damla elma sirkesi damlatabilirsin.
Yem olarak kanarya yemi aspur verirsen rahat yer sindirimi kolaydır, yağ ve protein bakımından zengin olduğundan kuşun toparlanmasına yardımcı olur. Meyve, yeşillik vermeyin. Veterinerinizden ağızdan damlatılan serum isteyin, kuşunuz hemen toparlanacaktır.
Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
az önce götürdüm veterinere. ilaç verdi, ballı su içirmemi söyledi. ballı su ve ilac su karışımını zorla içirdim ardından biraz yem yedi. şimdi hala durgun, kolumda uyukluyor. dışkı yeme gibi bir problemi olmadı hiç bir zaman. kuş kumu da var. kustuğu için dengesinin bozulduğunu söyledi veteriner. umarım atlatır. teşekkür ederim.

Geri