Karadeniz Pet

Yardım eder misiniz yeniyim

• Konbuyu başlatan erbab
  • Başlangıç tarihi
E

erbab

Guest
İyi akşamlar ben bu hobide yeniyim yavru bir muhabbet kuşu alıp beslemek istiyorum.Seneler önce beslemiştim ama sizler kadar ilgili değildim. Şimdi yeniden içimde bu hobi canlandı.Yavru bir kuş alıp alıştırmak istiyorum.
Acaba sağlıklı bir yavruyu nasıl tanıyabilirim ve ilk defa başlayan birisi için kuşun cinsiyeti önemli midir? Neler tavsiye edersiniz.
Ayrıca acaba komşunun verdiği bu kafes muhabbet kuşu için uygun mu? Kafesin boyutları yüksekliği 40 cm ve eni 25 cm kadar.
http://imageshack.us/photo/my-images/822/8xl8.jpg/
8xl8.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
yavruyu alırken kafeste hareketli olmasına dikkat et. yavru bir erkek alırsanız konuşturmanız daha kolay olacaktır.

Teşekkürler.Peki kafes hakkındaki görüşünüz nedir?

muhabbet kuşu için kafes tel aralığı 1.5cm olmalı ve yuvarlak olmamalı çünkü yön duygusunu kaybeder dikdörtgen bi kafes al ve fazlada küçük olmasın rahat etsin az hayvan ve foruma göz atmanı tavsiye ederim... :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
tek kuş için ideal sıkıntı olmaz.bu zaten papağan kafesi..cennet ya da sultan papağanı...ama 2 kuş alırsan yarın öbürgün çiftleşmeden sonra bu kafese yuvalık takamazsın.takarsında zorluk cıkar yuvalık oynar yerinden bu da kuşu yuvalıkta rahat durmamasına sebep olur..

Hayvana yazık,güzel 4 köşe bir kafesi olsun derim...

Ben yavru almak istiyorum acaba yavru kendini ebatindan belli eder mi çünkü bana sanki yavru ile yetişkin arasında fark yok gibi geliyor.

hocam fark şudur mesela 1-2 aylık yavrunun alnı yani burun üstü tamamen çizgilidir ve gözü tamamen siyahtır 3-4 aylıkken çizgiler azalır ve gözün dış kısmı hafif kahverengileşir 7-8 aylıklarda alın çizgileri artık baya bi gider gözün dış kısmı artık gri gibi yani daha açık olur ama anlamamış olabilirsiniz yine internette vardır resimli anlatımlar

kafes uygun değil...eğer 2 adet kuş alıp yavru almak istiyorsanız,kesinlikle ve kesinlikle bulunduğunuz yerde bulunan üretimhanesi olan birinden ve kesinlikle daha önce yavrusu alınmış ve eş olmuş bir çift kuş alın...parasına bakmayın 50-100 tl fazla verin eş kuş alın...daha önce yavrusu alınmış eş kuş alın...inanın bu muhabbet kuşları çok nazlı...hele dişilerinin nazı çok fazla,hiç çekilesi bir şey değil...:) 7-8 aydır daha hanımefendinin gönlü olacak da eş tutacakta,yumurta yapacak,yavru verecektee...oooooo...uzun iş...siz kısa yoldan eş kuş alın...beklemek zulüm...bıkkınlık verir...

Teşekkürler aslında bugün kuscuya gittik.dedigim gibi yavru bir kuş almak istiyorum. Kuscuda bir kuş gördüm kuşçu yavru olduğunu söyledi benimde gozlemlerime göre forumda belirtilen sağlık kriterlerine uygun bir hayvana benziyordu ama gerçekten yavru olup olmadığında şüphem var. Alnında çizgiler var ama çok belirgin değildi bu da beni şüpheye düşürdü. Bu arada kuşku tanıdık birisi sayılır fiyat olarakta kuşa 22,5 tl büyük bir kafese ve oyuncaklarinada 35 tl dedi sizce uygun mu yani toplam 57, 5 tl.

Geri