Karadeniz Pet

kanat altı yara

osmanpoyraz

Yeni Üye
Ne yapmam gerekli acaba ?
Sanki tüylerinde kan var kurumuş kan gibi bilgi verirseniz sevinirim.

Bu kadar açıklığın bir anda olmaması gerekiyor. Bişey onu arahatsız etmişki yolarak yara etmiş. Bit olabilir kuşunuzda. Gerçi kuş beyaz bit olsa bu aşamaya gelene kadar farkedilmesi lazımdı. Yine de kafes tabanına akşam temiz havlu kağıt koyun. Işığını kapatın. Bitler akşam aktiftir. Gözlemleyin bakalım havluya bit düşecek mi? Yaranın iyileşmesi için de bactroban krem kullanın. Ama bit harivince bakteriler de yapmış olabilir. Tüy analizi için veterinere götürmelisiniz

Kuştan pek anlamıyorum malesef ve damızlık olarak kullanılmış bir kuş.
Arkadaş yavru almak için beslemiş vs daha sonrada ben aldım. Mantar vs var dediler geçmez kolay kolay dediler krem önerdi petshop bende uyguladım ama faydası olmadı.
Birde uçmuyor yani çabucak yere yada perdeye konuyor halıyı perdeyi kemiriyor insancıl değil pek ele falan gelmiyor yani. önerileriniz varmı bunun için?
Ankarada önerebileceğiniz bir vet. varmı ?

Kanadının durumunda dolayı uçmuyor olabilir.
Ele gelebilmesini siz sağlamalısınız. Elinizi önce kafesin dışında ona göstermelisiniz. 20-30 dakika tutun elinizi. El gibi bir varlıktan korkusu gitsin bi önce.
Elinizin varlığına alışınca kafesindeki tünek haricindeki bütün eşyaları çıkarın ki kuş sakatlanmasın. Sonra elinzi kafesin tabanına sokun. Bırakın çırpınsın. 5 dakika bekleyin eliniz kafesin içinde. Sonra çıkarın dinlensin kuş biraz sonra tekrar sokun. Bunu günde belli aralıklarla bikaç defa tekrarlayın. Giderek elinizi kuşa daha da yaklaştırın.
Bu sürede kuşunuzu salmayın. Salacaksanız da bırakın acıkınca kafese kendi girsin sakın siz yakalamayın.
Kafes içinde de elinizin varlığına alışınca elinizi yaklaştırarak kafesin içinde elinize gelmesini sağlayın. Kafesin içinde elinize geldikten sonra evinizin hol gibi biryerine daha doğrusu kuşun konabileceği bir yer olmadığı bir bölüme koyun kafesi açık kapısını kuş çıktın. Sonra kafesi uzaklaştırın oradan kuş uçsun elinizi tutun. Konacak biyeri olmadığından ya elinize konacak ya yere konacak. Yere konarsa elinizi yaklaştırarak gelmesini sağlayın. Bunu da bikaç kere tekrarlayın.
Videoda benim dediklerim aşağı yukarı yapılmış. Ama bu kuş biraz daha uysal sizinkisi belki çok daha vahşidir. Bu kuştan farklı olarak sizinkisi sürekli çırpınabilir kalbi fırlayacakmış gibi olabilir. Ama siz sabırla orada kalıp elinizi çekmemelisiniz. Acımasız gelebilir ama bu kuşun iyiliği için. Bu korkuyla yaşaması onun için daha zor. Bir de videodaki eğitim süresi çok uzun. En uzunu aslında 20 gün falan olmalı.
Bir de her kuş eğitilir. En vahşisi bile. Sabırla eğitime devam etmelisiniz.
How I tamed my Bird - YouTube

Ankarada Afacan Veteriner vardı. Hastlıklar bölümünde veteriner sabit konusunda var adresi.

teşekkür ederim ilknur singin
tedavisinden hemen sonra dediklerinizi uygulamaya başlayacağım.
hayırlı günler.

Geri