Karadeniz Pet

Yardım lütfen. Muhabbet kuşumuz tuhaf bir ses çıkarıyor...

janissaryy

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Muhabbet kuşumuz uyurken kapı gıcırtısına benzer sesler çıkarıyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Hasta olduğunu sanmıyorum. Çünkü gündüzleri gayet aktif atlıyor, zıplıyor. Yem yemesi gayet iyi. Burun delikleri de açık görünüyor. Durumu daha iyi anlayabilmeniz açısından bir video yüklüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

uyuyan muhabbet kuşundan ilginç sesler - YouTube

nefes aldığı esnada o sesi çıkarırken kuyruğu aşağı yukarı inip kalkıyor. ayrıca kuşun kuyruğu da kırılmış. bu yüzden bu şekilde ses çıkarıyor olabilir mi?

ZNXV2V.jpg

Son düzenleme:
[MENTION=8842]janissaryy[/MENTION]
Hopluyor zıplıyor hareketli ise sağlıklıdır korkmanıza gerek yok bi aralar benim erkekte horluyordu .

Yanlız diğer kuşunuz ölmüş kafesi bir kere hijyenik şekilde temizlemenizi tavsiye ederim

Son düzenleme:
[MENTION=8842]janissaryy[/MENTION]
Hopluyor zıplıyor hareketli ise sağlıklıdır korkmanıza gerek yok bi aralar benim erkekte horluyordu .

Yanlız diğer kuşunuz ölmüş kafesi bir kere hijyenik şekilde temizlemenizi tavsiye ederim

Antibakteriyel sıvı sabun ile kafesi temizledik. Tünek, yemlikler, suluk vs hepsini. Tavsiye için teşekkürler.
Şu an uyanık kuş ve yine o sesi çıkarıyor. Sebebi nedir, ne olabilir anlayamadık.

Antibakteriyel sıvı sabun ile kafesi temizledik. Tünek, yemlikler, suluk vs hepsini. Tavsiye için teşekkürler.
Şu an uyanık kuş ve yine o sesi çıkarıyor. Sebebi nedir, ne olabilir anlayamadık.

Hırlama horlama Geçici ileriki zamanlarda düzelir , bendede aynı ses geliyordu kuşta . Kuş hareketli hopluyor zıplıyor ise hiç bir şekilde korkmanıza gerek yok.

Bu arada rahatsız etmeyin bırakın uyusun üstünü tül gibi bişi örtün kafesin. Temizliğide iyi yapmışsınız .

Son düzenleme:
Hırlama horlama Geçici ileriki zamanlarda düzelir , bendede aynı ses geliyordu kuşta . Kuş hareketli hopluyor zıplıyor ise hiç bir şekilde korkmanıza gerek yok.

Bu arada rahatsız etmeyin bırakın uyusun üstünü tül gibi bişi örtün kafesin. Temizliğide iyi yapmışsınız .

Sağolun, içim rahatladı söyledikleriniz sayesinde.
Kırık kuyruk için bir tavsiyeniz var mı, ne yapabiliriz?

Kırık kuyruk tüyü zamanla dökülür yenisi çıkar, çekerseniz hemen çıkar ama çekmeye gerek yok bence.

Oyy kıyamam :( Videoyu izlerken niye bilmem çok üzüldüm :(
Hani insanlar hasta yatarken inler ya, öyleymiş gibi hissettim.

Nolur bir veterinere danış, bir fikir al belki önemli bişeyse erken teşhis çok mühim
Bu arada hazır alınan ballı krakeri yedirme lütfen, yazık :(
Ne olduğunu öğrenirsen alıntı yaparak cevap yaz olur mu çok merak ettim

Nolur bir veterinere danış, bir fikir al belki önemli bişeyse erken teşhis çok mühim

Veterinerlere götürmesin , veterinerlerin cogu kuş hakkında sağlam bilgiye sahip değiller .

Evet hazır satılan ballı krakerler zararlı.

Malesef bulunduğum bu küçük yerde veteriner yok ve buranın dışına çıkma şansım da yok. Yine de tavsiyeniz için teşekkürler. Ballı kraker konusunda dikkatli olacağım.

Malesef bulunduğum bu küçük yerde veteriner yok ve buranın dışına çıkma şansım da yok. Yine de tavsiyeniz için teşekkürler. Ballı kraker konusunda dikkatli olacağım.

Bakın çok kuşkulanacak bir durum söz konusu değil aynı durum benim kuşumdada vardı ve zamanla geçiyor , dediğim gibi kuşunuz hopluyor zıplıyor ise hareketli ise hiç bir sorun yoktur. : ) Zaten veterinerlere o kadar cok güvenmeyin varsa bulunduğunuz yerde üretici veya muhabbet besleyen kişilere sorun . Ama ben sölemiş olayım hiç bir şekilde tedirgin olmanıza gerek yok korkulacak bir durum değil.

Son düzenleme:
Veterinerlere götürmesin , veterinerlerin cogu kuş hakkında sağlam bilgiye sahip değiller .

Evet hazır satılan ballı krakerler zararlı.

Evet bu konuda haklısın ama hepsi öyle diyemeyiz, çoğu öyle.
Bunun içinde sıkı bir takip ve bilen birileriyle fikir alış-verişi yapmak lazım.

Mesela forumda sevgili semiha'nın açtığı güzel bir konu var şöyle:

"
http://www.muhabbetkusu.com.tr/hastalik-tedavi-korunma-ve-ilac-kullanma-yontemleri/guvendigimiz-veteriner-hekimleri-paylasalim-17819.html "

Aynı şehirde aynı mahallede olmanız şart değil, bir fikir bile almak danışmak dahi mühim.

Hazır satılan ballı kraker mi yediriyorsunuz bak ben görmemiştim. O yemleri yapıstırmak icin kimyasal madde kullanıyorlar onla ilgili bir durumda olabilir bogazda yapışma tıkanma kursakta birikme gibi şeyler olabilir kuş kumu kullanın biraz. Suyuna bal dökün biraz içini temizlesin . daha sonra vitamin damlatın limon sıkın birazda.

Son düzenleme:
Hazır satılan ballı kraker mi yediriyorsunuz bak ben görmemiştim. O yemleri yapıstırmak icin kimyasal madde kullanıyorlar onla ilgili bir durumda olabilir bogazda yapışma tıkanma kursakta birikme gibi şeyler olabilir kuş kumu kullanın biraz. Suyuna bal dökün biraz içini temizlesin . daha sonra vitamin damlatın limon sıkın birazda.

ballı kraker avcısı :D

Az daha kassan kitabelerde senden bahsedicekler.
Hayırdır destan yazmışsın? :D

Arkadaşlar malesef o ses arttı ve şu an kalp çarpıntısı gibi srekli bir ses de var, Korkuyorum bir şey olacak diye. Sizce neyi olabilir?

janıssary kusunda herhangi bir degişiklik varmı yani forumda denildiği gibi düzeldi mi şu an benim 3 aylık kusumdada aynı sesler var ben sera bronchipur kullanıyorum 3 gundur faydası olup olmadıgı konusunda pek emın degılım sonucu yıne burdan yazarım

tuhaf sesler çıkarıyor

Slm Günaydın benim yeni aldığım çift tuhaf sesler çıkarıyo kuyruğu aşağı doğru inip çıkıyo yardımcı olursanız sevinirim .
Daha dün aldım öyle bişey yoktu petsop ta eve getirdim sadece erkekte vardı sonra dişide de olmaya başladı sabaha kadar devam etti halende devam ediyor cansız duruyorlar ne yapmalıyım ?

Merhaba benim muhabbet kuşum var beş yaşında, geçen hafta yıkadım ama sonrasında sesler çıkarmaya başladı kısa kısa çığlık gibi, bir saat sonra geçti ama ertesi günlerde kuyruğunu yukarı aşağı sallamaya başladı veterinere gittik solunum hastalığı var diye düşündüm, aviastım verdi beş gün suyuna kattım, hala geçmedi bazen nefes alışı duyuluyor ama çok sesli değil, uyurken özellikle geceleri de tık tık ses çıkartıyor, ağzıyla yapmıyor ama bunu onun için çok endişeleniyorum lütfen iyi bilen arkadaşlar varsa önerilerinizi bekliyorum

Benim kusum da 40 gunluk ve ses cikartiyor ozellikle uyurken eve geleli 48 saat oldu acaba normalmi ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri