yaşlar hakkında yorum

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Emrah ÇETİN tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Emrah ÇETİN
  Çevrimdışı

  dün aldım kuşları. beyaz dişi mavi erkek. ama yaşları hakkında bilgim yok yardımcı olur musunuz? birde beyaz zor uçuyor sanki. uçarken ötüyor birde sanki uçmak istemiyor gibi (ben zorla uçuruyorum)
   
  #1 Emrah ÇETİN, 8 Nisan 2014
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Nisan 2014
 2. Ahmet Behçet
  Çevrimdışı

  beyaz kuş 1 yasını doldurmus güzel bir dişi
  mavi kuşunuz da yasını doldurmus yakısıklı bır erkek.
   
 3. Emrah ÇETİN
  Çevrimdışı

  yavru alınamayacak kadar yaşlı değillerdir umarım
   
 4. Ahmet Behçet
  Çevrimdışı

  yok hocam dısı zaten kızısmıs gagasına baksanıza nasıl olmuş bır an önce yuvalık takın ve ellemeyın.
   
 5. Yusuf ŞANLI
  Çevrimdışı

  Yok degil hatta tam tersine tam yavru alinacak yastalar
   
 6. ibrahim tekel
  Çevrimdışı

  Siz konuyu güncel tutun ustalar bi cevap vereceklerdir.... Kesin konuşmayayım ama uçarken ses çıkarması sıkıntılı bi durum...

  Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 7. Emrah ÇETİN
  Çevrimdışı

  sıkıntısı ne olabilir aşırı kilo mu
   
 8. ibrahim tekel
  Çevrimdışı

  Nefes alışı ile ilgili bi sıkıntı olabilir benim eski dişi kuşta uçarken ses çıkarıyordu bugün bi arkadaşa verdim o daha tecrübeli benden... Astım olmuş dedi.. Kuş halsizdi zorda kalmadıkça uçmuyodu ve her kanat çırpışta ses çıkarıyordu...

  Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 9. Yusuf ŞANLI
  Çevrimdışı

  Nefes alip verirken kuyrugu inip kalkiyormu kusunuzun eger oyleyse solunum yolu rahatsizligi olabilir yani astim
   
 10. ibrahim tekel
  Çevrimdışı

  Dediğim gibi benden daha tecrübeli bi arkadaşım aldı kuşu..
  o da astım olmuş dedi bana...

  Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 11. Emrah ÇETİN
  Çevrimdışı

  yok nefes alışverişinde problem yok herşey normal. sadece uçarken ses çıkarıyor ve biryere konmayı tam beceremiyor. belki de uçmayı unuttu :) yada içinde yumurtası olduğu için zor uçuyor olabilir mi, öpüşüyorlar çünkü sürekli. hatta bugün yavalık alıp takmayı düşünüyoru. ama dediğim gibi nefesi normal. yalnız tecrübem yok. astımsa ne yapmalıyım bu kuşa
   
 12. Orkun Yener
  Çevrimdışı

  iki kuşunda yaşlarını doldurmuş kardeş. mavi erkek beyaz dişi.. yavru alınacak yaştalar.

  SOLUNUM YOLLARI BOZUKLUĞU :

  Hayvan boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

  TEDAVİSİ : İçme sularına tedavi süresince vitamin konur ve her gün ağza 1-2 damla %2,5 Baytril 5 gün süre ile damlatılır.

  Not : Antibiyotik tedavilerinde verilen süreye uyulması gerekir. Yoksa ileride bağışıklık kazanan hayvan tedaviye cevap vermez.

  ASTIM :

  BELİRTİLERİ : Kuşunuzun soluk almada zorluk çekmesi,sık sık ve hırıltılı soluması ile kendini belli eden bir hastalıktır.Astımlı kuş ötmeye karşı isteksiz ve ötüş kalitesinden çok şey kaybetmiştir.Genellikle uzun süren bronşitlerden sonra ortaya çıkması tanıtıcı bir niteliğidir.


  NEDENLERİ : Yerleşmiş nezle ve bronşitin,bakımsızlık,kirli ve dumanlı hava tozlu yem ve tozlu ortam gibi elverişsiz koşullar ve tedavisizlik gibi etkenlerle solunum organlarında kronik,iyileştirilmesi güç bir rahatsızlığa dönüşmesidir.


  TEDAVİSİ : Maalesef kronikleşmiş durumlarda kesin bir tedavi yoktur. Hastalık henüz bronşit halinde iken veya hastalığın henüz başlangıcında iken yukarıda sayılan elverişsiz koşulların ortadan kaldırılması iyi ve sürekli bir bakımın sağlanmasıyla önlemek mümkündür.Astım başlangıcı da iken,bronşit tedavisinin yanı sıra mentol , nane ruhu okaliptüs buğuları yapılması soluk açmada ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında yararlı olur.Buğulama şu şekilde uygulanır.Sıcak bir tuğlanın üzerine oturtulan madeni kap içindeki kaynar suya adları anılan soluk açıcılardan biri damlatırılar.Astımlı kanaryanın bulunduğu kafes bu kabın yanına yerleştirilir ve her ikisinin üzeri tek bir örtüyle örtülerek,hasta kuşun bundan en büyük yararı görmesi sağlanır. Bu arada soluk açıcı ilaçların kanaryanın rahatsız olacağı ölçüde fazla damlatılmamasına dikkat edilmelidir.Kronikleşmiş astımlarda hazır olarak satılan astım ilaçlarından da yarar sağlamak mümkündür.
   
 13. Emrah ÇETİN
  Çevrimdışı

  teşekkür ederim orkun bey. hırıltı, nefes alıp verirken kuyruk inip kalkma gibi bir durum yok. kuşları 2 gün önce aldım. muhtemelen kafesten dışarı çıkmamışlar pek. o nedenle yağlanma yada kanat problemi olabilir diye düşünüyorum. tabi sadece yorumum benim bu. bilgim yok kuşlarla ilgili. ilaç da vermek istemiyorum bilinçsiz. üstelik yumurtlama döneminde anladığım kadarıyla ilaç zarar verebilir.
   

Sayfayı Paylaş