Karadeniz Pet

Yavru alamıyorum

Kadir GÖY

Meraklı Üye
3 aylık çift kuşlarım . Karşılıklı kur yapsalarda ben hiç çiftleştiklerini görmedim.bütün prosedürlerin uyguladım ve devam ediyorum çok rahatsız etmemek adına kafes temizliğini günlükten 3 günde bire çektim. Dişide yuvalığa ilgi yok ızgaranın altına koyduğum kağıdı kemiriyor.kafeste kavga yok çok iyi anlaşıyorlar maşallah ama sorun nedir bilmiyorum
89b66b22dd29bf0139bfc20be3c9a589.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sorun kendileri daha yavru sayılırlar. 3 aylık kuştan yavru gelmesi mucize olur. Eriskinlik donemleri 6 aylıkken başlar

3 aylık derken 3 aydır çiftler demek istemiş sanırım. Bende dişiyi aldım bir buçuk 2 ay kendine geldi yuvalığı taktım dişi hemen girmeye başlamıştı sizde yuvalık takılımı acaba resimde dişi tam kızgın gibi de durmuo erkek de durum nedir acaba

3 aylık derken 3 aydır çiftler demek istemiş sanırım. Bende dişiyi aldım bir buçuk 2 ay kendine geldi yuvalığı taktım dişi hemen girmeye başlamıştı sizde yuvalık takılımı acaba resimde dişi tam kızgın gibi de durmuo erkek de durum nedir acaba

3 aylık çiftler Yuvalık takılı 1 yaş civarı kuşlarım yeşil olan yani dişi 1 ay büyük ustalara sordum erkek ergin dişi de ergin.. Dişiyi kızıştırmak için quik kızıştırıcı yemde veriyorum mamaları da veriliyor
Zaten enerji patlamasıyla kafa patlatıyorlar hiç susmuyolar 2 metre yükseklikte duruyolar. Yuvalık çift yapar yapmaz taktım. Dişiyi erkeğin kafesine attıım. Kur hareketleri var. Kaşıma yem kusma.. Bilmiyorum erkek hamle de yapmıyo ama dişinin yanından ayrılmıyor hep bi kur hali o yapmayınca dişi kur yapıyor..

Dişiyi tam göremiom da işte erkek de daha kızışmış gibi durmuyor bir iki ay daha zaman verin çift olmuşlarsa inşallah en kısa zamanda yavru yaparlar.

Kuşlara bakılırsa daha ufaklar nereden bakan 4 . 5. Ay sürer. Haftada 2 3 sefer havuçlu mama yapın. Nijerde verebilirsin az miktarda. Sonra zamana bırak.

kuşlar 1 yaş civarı demişsiniz.o zaman 2-3 hafta kadar ayırma yöntemini deneyebilirsiniz.bende 3 aydan fazla bekledim icraat olmayınca adam akıllı kafes aldım sessiz sakin oda ayarladım ve dişiyi ayrı kafeste birbirini görmeyecek şekilde ayırdım.1 haftadır ayrılar ve tüydeler.zamanı gelince dişiyi erkeğin kafesine atıcam ve beklicem.

Sabır sabır gerçekten sabır çok önemli hiç ummadığın bir anda yumurtlarlar inşaallah

1 ay daha bekle olmadı 3 Hafta ayirirsin

Gelişme var dişi
Yuvalıktaki talaşları kafese atmaya başladı
Önceden yuvalığa hiç girmemişti

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:21 -->-> Daha önceki mesaj 14:02 --

Bekledim bu zamana kadar ama sonuç aynı en iyisi ayırmak galiba ama şu da var dişi kızgınlığa gelmiyor gibi

Beklemelisin.Dişi tam yuvalığa alışmış erkeğe de alışmaya başlıyor, bu zamanda ayırırsan aynı olay yine tekrarlanır, yine aylarca beklersin.Hayvan yumurtlamayacaksa istersen birtarafını yırt yine göremezsin yumurtayı.Ayrıca dişi şu nedenlerden dolayı yumurtlamıyor olabilir.

1) Ortam sıcaklığı sabit değildir.
2) Kafes hava akımında kalıyordur.
3) Kafes temiz olmayabilir.
4) Kendini güvende hissetmiyor olabilir (Odada yüksek sesle konuşuyorsanız, cadde veya sokaktan gelen yüksek ve garip sesler kuşlarınızı korkutuyor olabilir.[İnşaat sesi vb.].Kafesin etrafında kuşun korkabileceği cisimler olabilir [Saat,kumanda,Şişe vb.].

Beklemelisin.Dişi tam yuvalığa alışmış erkeğe de alışmaya başlıyor, bu zamanda ayırırsan aynı olay yine tekrarlanır, yine aylarca beklersin.Hayvan yumurtlamayacaksa istersen birtarafını yırt yine göremezsin yumurtayı.Ayrıca dişi şu nedenlerden dolayı yumurtlamıyor olabilir.

1) Ortam sıcaklığı sabit değildir.
2) Kafes hava akımında kalıyordur.
3) Kafes temiz olmayabilir.
4) Kendini güvende hissetmiyor olabilir (Odada yüksek sesle konuşuyorsanız, cadde veya sokaktan gelen yüksek ve garip sesler kuşlarınızı korkutuyor olabilir.[İnşaat sesi vb.].Kafesin etrafında kuşun korkabileceği cisimler olabilir [Saat,kumanda,Şişe vb.].

Oda yaz geldi sıcak kışın 22-23 derece samsundayım hava nemli oturduğum yer merkezi ama dört tarafı ağaçlarla çevrili.kafes temizliği günlük .cereyanda bırakmıyorum kuşları özellikle dikkat ediyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:13 -->-> Daha önceki mesaj 19:49 --

a71aa978f49436b2d1a3641ceaf329dd.jpg
f7ddc813bb5a47fedd016cc99ff4f41f.jpg
3e757c6b0aadbfc0adbfa408bbc74ff9.jpg

Dişi kuşum artık baya baya yuvalığa saldırıyor heryer talaş heryere yemliğin içinde biriken yem kabuklarıyla nijer tohumlarını saçıyor. Ben yuvalığın içine girdiğini göremedim çiftleştiklerini de göremedim 2 metreden yüksekte duruyorlar talaşları baktım yuvalığın içindeki baya baya düzenlemiş acaba çok koymuşta olabilir miyim hemen hemen Yuvalık girişine kadar doluydu kendi baya bi boşaltsa da yine de fazla gibi geldi fazla da elleşmiyorum erkek alışkında dişi korkuyor 7 aydır benimle olmasına karşın . Erkeğin kuyruğu saçaklanıyor ama bi sıkıntı da o. Dişi mi didikliyor yoksa erkek hasta kendine mi bakmıyor bilemedim