Karadeniz Pet

Yavru kuş alıştırma teknikleri nelerdir?

serdar_gs

Meraklı Üye
Herkese iyi forumlar diliyorum.
Kısaca araştırma yaptım birazda 7-8 aylık tecrübem var aslında ama henüz olgunlaşmadım kuş yetiştirme hakkında. Sizlerin değerli görüşlerini almak benim için önemli.
Şu an dün akşam aldığım yavru bir kuşum var pek tatlı çok sevdim :) ve erkek olduğunu düşüyorum inşallah yanılmam. Henüz tünekler arası geçişte kafesin aşağısına atlama tekrar tüneklere çıkmada sorunlar tam sıkı ve kendinden emin şekilde yapamıyor ama çok istekli yapıyor nihayetinde :)
Dün pek sıkmadım kafesin kapısını açtım bir kaç defada elime aldım ve ondan sonra elime almadım. Dün akşamdan beri kafeste ortama alışmış gibi hareketlendi artık. Gagası ile kafesi oynuyor tünekte kendi gölgesine bakıyor gagalıyor vs. Şimdilik sadece kafes dışarısından konuşuyorum.
Çok uzattım kusura bakmayın. Bu kuşu iyi bir şekilde kendime alıştırmak ve konuşturmak istiyorum. Henüz ufak olduğundan dolayı elime daha çabuk alışır mı örneğin şimdiden elimi kafes içerisine sokup gelmesini beklesem mi? Yoksa bir kaçgün kafes dışından konuşup elimi koyup daha sonra mı kafes içerisine geçsem? Henüz elimden tam anlamıyla korkmuyor.
e21b33686f85aed1b8074dd87a4e49c8.jpg
b578498f07aea30e5a5d856a2605d5f7.jpg
7f4ce0a652a9a2fcd9edcb277d94dca3.jpg
c9e5f9abbbb852c8568af04eb01c7c81.jpg
b7d10450363ad04c2b9e9895b6df9608.jpg

Son düzenleme:
Bu aylarda daha kolay alışır eline
avucuna yem al kafese sok elini o gelir
avuclamazsan kuşu canını yakmazsan
eline kolay alışır daha yavru
perdeleri kapat ki cama çarpmasın eve odaya alışır
ki daha yavaş ve kısa uçuşlar yapar şimdilik buda evi kesfetmesi
için ideal bi durum
sabahları özellikle tek kelime 20 30 dakika tekrar edersen
o kelimeyi 1 aya taklit etmeye başlar bi iki kelime öğrensin
gerisi daha kolay öğrenir
sağlıkla büyüt

Bu yazıları daha önce okumuştum teşekkür ederim fakat kafamda şekillenmeyen noktalar var. Mesela bir konuda arkadaş 15 gün hiç salmamış kuşunu diğer konuda arkadaş ilk günden salın kuşunuzu ortama alışsın demiş. Herkesin yöntemleri farklı ama hem fikir olunan tek husus kuşun güvenini kazanmak. Peki şimdi bu güzel yavruya ben ilk günlerden kafesin dışında elimi göstererek mi başlayayım yoksa elimi kafesin içine sokarak alışmasını gelmesini mi bekleyeyim :) Kafama takılan nokta henüz ufak olduğundan dolayı elime daha çabuk alışacak hissi var ama acele edip güveni kırmakta istemiyorum.

Bu aylarda daha kolay alışır eline
avucuna yem al kafese sok elini o gelir
avuclamazsan kuşu canını yakmazsan
eline kolay alışır daha yavru
perdeleri kapat ki cama çarpmasın eve odaya alışır
ki daha yavaş ve kısa uçuşlar yapar şimdilik buda evi kesfetmesi
için ideal bi durum
sabahları özellikle tek kelime 20 30 dakika tekrar edersen
o kelimeyi 1 aya taklit etmeye başlar bi iki kelime öğrensin
gerisi daha kolay öğrenir
sağlıkla büyüt
Dün kafes dışında elimden yem yedirdim gerçekten güzel bir duygu. Yine dün bir kaç defa avuçlayarak almak zorunda kaldım kafese koymak için. Sabahlarıda evden acil çıkıyorum işe yetişmek için maalesef kuşla ilgilenecek hiç vaktim yok akşama kadarda evde yalnız akşamda ilgilenmeye çalışıyorum hocam. Akşama kadar yalnız kalması sorun olur mu sizce? Bekar evim var o yüzden ev boş. Aile ortamında daha mutlu olduklarını biliyorum.

Son düzenleme:
Bu yazıları daha önce okumuştum teşekkür ederim fakat kafamda şekillenmeyen noktalar var. Mesela bir konuda arkadaş 15 gün hiç salmamış kuşunu diğer konuda arkadaş ilk günden salın kuşunuzu ortama alışsın demiş. Herkesin yöntemleri farklı ama hem fikir olunan tek husus kuşun güvenini kazanmak. Peki şimdi bu güzel yavruya ben ilk günlerden kafesin dışında elimi göstererek mi başlayayım yoksa elimi kafesin içine sokarak alışmasını gelmesini mi bekleyeyim :) Kafama takılan nokta henüz ufak olduğundan dolayı elime daha çabuk alışacak hissi var ama acele edip güveni kırmakta istemiyorum.

Dediğiniz gibi herkesin metodu farklı. Bunda her kuşun karakterinin farklı olmasının da payı büyüktür. Herkes kendi kuşunun verdiği tepkilere göre uyguladığı metodu anlatmıştır. Bende kuşun ilk eğitimini kafes içinde vermiştim. Daha sonra verdiği tepkilerden alıştığına kanaat getirince eğitime dışarda devam etmiştim.

Dediğiniz gibi herkesin metodu farklı. Bunda her kuşun karakterinin farklı olmasının da payı büyüktür. Herkes kendi kuşunun verdiği tepkilere göre uyguladığı metodu anlatmıştır. Bende kuşun ilk eğitimini kafes içinde vermiştim. Daha sonra verdiği tepkilerden alıştığına kanaat getirince eğitime dışarda devam etmiştim.
Çok sabırsız bir insanım elimi kafesin içerisine koyarak sadece onun gelmesini bekleyerek alıştırmak istiyorum ama önceki kuşumda yaptığım hatayı bunda yapmayacağım inşallah hiç korkutmadan alıştıracağım.

Çok sabırsız bir insanım elimi kafesin içerisine koyarak sadece onun gelmesini bekleyerek alıştırmak istiyorum ama önceki kuşumda yaptığım hatayı bunda yapmayacağım inşallah hiç korkutmadan alıştıracağım.

İnşallah en kısa zamanda olumlu sonuçlar alırsınız. Şimdiden kolay gelsin.

Kuşun hergün evde yalnız kalması sorun teşkil eder mi acaba? Bekar evinde yaşıyorum gündüzleri haliyle işteyiz akşamdan akşama evdeyim. Alışmasında zorluk yaşar mıyım?

Son düzenleme:
Alışmış zaten. Şimdi sevgi ilgi gösterin ve asla avuclamayın.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alışmış zaten. Şimdi sevgi ilgi gösterin ve asla avuclamayın.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tam alışamadı çekingenlik var akşamları iki gündür onla ilgileniyorum ve avuçlama yok akşam elime yem koydum bekledim geldi yedi antrenmanlara devam :)

Geri