Yavru Kuşu Yumurtadan Çıktığı İlk Günden İtibaren Elle Besleme(Semih Görcüer)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve semihsel tarafından 6 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. semihsel
  Çevrimdışı

  semihsel Aktif Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  7
  Konu tamamen araştırılmalarım sonucunda ve edindiğim tecrübelerden derlenip hazırlanmıştır..alıntı değildir..veteriner hekimlik fakültesi ve gıda muhendisliği fakültesinden yardım alarak uzun süre hazırlanıp giriştiğim bir iş bu..


  şu anda profesyonel olarak yavru büyüttüğüm kendim hazırladığım küvezlerim:

  [​IMG]

  Yaptığım küvezler anne kuşun kanadının altındaki sıcaklığı ve nemi sağlamaktadır..

  Arkadaşlar şunu söylemek istiyorum ben bu işe körü körüne dalmadım derin araştırma yaparak başladım..elinizde anne babanın büyütmediği veya anne babası ölen vb. durumda olan yavru kuşlarınız varsa ÖNCELİKLİ OLARAK BAŞKA ÇİFTİN ALTINA KAYDIRIN..internette yüzeysel edindiğiniz bilgiyle yavruyu beslemeye kalkmayın yavruya eziyetten başka bişey yapmazsınız..konuyu öncelikle açma sebebim budur..elinizde hazırladğınız yemlerle yavru kuşa bakmaya kalkışmayın..birazdan değineceğim tüm konulara..


  Bilinmesi Gerekenler:


  1)Sıcaklık ve Nem:

  Anne kuşun iç organlarının sıcaklığı 41 , ayak sıcaklığı ise 39 derecedir..kanat altındaki nem ise yüzde 40-50 arası..sıcak günlerde havadaki nem yüzde 15-25dir..eğer ortamdaki nem yüzde 70 ise yağmur meydana gelir(yağmurlama-damlama)..bu bilgileri göz önüne alarak tasarladığım küvezlerde yavru büyütmekteyim..yeni yumurtadan çıkmış kuş için 39 derece yani yumurtanın gelişim sıcaklığına ayaralıyorum küvezin sıcaklığını..gün geçtikçe kademe kademe düşürüyorum..ancak tamamen tüylenene kadar 30 derecenin altına düşürmüyorum..

  ortam nemi az olması durumunda yavruda dehidrasyon ve derisinde kuruma meydana gelecektir..özellikle yumurtadan çıktıktan sonraki ilk 5 günde yavru dehidrasyona çok meyillidir..o yüzden dikkat edilmesi gerekir..tüyler çıkmaya başladıktan sora havadaki nemle idare edebilecek duruma gelirler..ama ben tüyleri tamamlanana kadar nemi de azaltmıyorum..

  2)Yem-mama seçimi:

  Elinizde büyütmeyi düşündüğünüz kuşa asla elinizde yaptığınız yemi vermeyin..kuş tabiki aniden ölmeyecektir ama bu yemlerin ona hiç bi faydası olmayacaktır..yavru kuşların tüyleri tamamlanana kadar pankreasları tam olarak işlev görmez..bildiğiniz üzere pankreas organı sindirim enzimleri salgılar..özellikle bi çok türk sitelerinde karşınıza çıkan yumurta sarısı,yoğurt,tahıllı bebe maması bebe bisküvisi gibi tarifler hiç bi işe yaramayacaktır..çünkü yavrular bu yemleri sindiremeyeceklerdir..verdiğiniz yemler sindirilmeden geri atılacaktır..

  Annenin salgıladığı kursak sütünün amacı budur..biliyosunuz muhabbet kuşu güvercin ve bi kaç kuş türünde kusarak besleme gözlemlenmektedir..ve son yıllarda bu kursak sütünün ne kadar önemli olduğu bilim adamları tarafından açıklanmıştır..inek sütünden kat kat daha besleyici olduğu ortaya çıkmıştır..

  Kursak sütü denilen anne kuşun kusmuğu, gerekli enzimler,yarı sindirilmiş tohum,gerekli vitaminler ve probiyobitik dediğimiz bağırsakların düzenlenmesini sağlayan ve kuşu hastalıktan koruyan yararlı bakteriler ihtiva eder..

  Bu yüzden yavruya verebilceğiniz tek mama hazır mamalardır..fabrikasyon olarak üretilen elle besleme mamaları işinizi görecektir..bu mamalar sindirim enzimleri vitaminler probiyotikleri gereken oranda ihtiva edecek şekilde üretiliyorlar..

  Benim şu anda kullandığm 2 elle besleme maması var..Roudybush ve Vetafarm ın elle besleme mamaları..ikiside verimi çok yüksek çok kaliteli mamalar..ancak türkiyede satışları yok maalesef yurdışından getirtiyorum..netten araştırma yapabilirsiniz..türkiyede bulabilceğiniz diğerlerinden iyi olarak versele-laga nın elle besleme mamaları var..yukardaki mamalar kadar verim alamazsınız..ama bu mamaylada yavrunuz sorunsuz bi şekilde büyüyecektir..

  3)Vereceğiniz yem-mamanın sıcaklığı:

  Diğer en önemli nokta ise yine annenin yavruya kustuğu sütün 39 derece olduğu..yavrunun kursağına basacağınız mama 39 derece olmalı..daha düşük sıcaklıklarda yavru yemi sindiremiyor maalesef..43 derecenin üstünde ise kursak yanması meydana geliyor..yani yemin sıcaklığı 39-43 derece arası olmalıdır..

  4)Yemin-mamanın verilme sıklığı:

  Yavruların kursağı özellkle ilk beş gün çok hızlı boşalır.yumurtadan yeni çıkmış bir kuşun yarım saatte kursağının boşaldığının görürsünüz.anne kuş için yavru büyütmek ne kadar zor anlayabilirsiniz..tabi verdiğiniz yemin su-yem oranına göre de bu değişecektir...ilk günler daha sulu sora yavaş yavaş yemi koyulaştırarak vermelisniz.. kuş büyüdükçe hem kursak büyüdüğü hemde daha koyu yem vermeye başladığınızdan dolayı yem verme sıklığı azalacaktır....tüyleri tamamlanmaya yakın günde 3 sefer yem vermek onlara yetecektir..

  Eğer kuşunuzun kursağındaki yem 6 saatten fazla boşalmadıysa büyük bi sıkıntı olabilir..ya yemin sıcaklığını ayarlayamamışsınızdır yada bakteriyel bi hastalık olabilir..

  5)Yemi vereceğiniz aparatlar:

  [​IMG]

  Yemi kuşun kursağına bildiğiniz eczanelerden edinebileceğiniz şırıngalarla basmaktayım..ilk gün zorla vermek zorunda kalabilirsiniz ama ikinci gün kuşun acıktığında şırıngadan kendi isteğiyle yendğini göreceksiniz..ilk günler direk şırınganın ucundan,tüylenmeye başladıktan sonra ise şırınganın ucuna bisikletcilerde bulabileceğiniz sipob lastği takarak yem vermekteyim..tabi lastiği kullanmadan önce suda kaynatıyorum mikrobunu kırmak için..hem daha pratik hemde daha temiz oluyor lastik kullanmak..

  İsteğe göre internette bulabileceğiniz elle besleme aparatlarıylada yapabilirsiniz..

  Kuşun sağ tarafında kursak borusu sol tarafında ise hava borusu bulunmaktadır..yem verirken buna göre vermelisiniz..kursak yerine akciğerine basabilirsiniz yemi..dikkatli olmak lazım..kursağa lastik sokmak kuşa eziyet etmek gibi gelebilir ama ilk günden itibaren elinizde beslediğiniz kuş için sorun olmayacaktir..bir iki kez lastiği sokup verdikten sonra lastiği kendinin yuttuğunu göreceksiniz..aşağıdaki nasıl yem verdiğmi gösteren videoya bakabilirsniz..

  https://www.youtube.com/watch?v=BaGZ-ZD9vJI

  6)Yemin miktarı:

  Kuşa yemi verirken kursağının tamamen dolup dolmadığına bakarak yem vermelsiniz..yemi basarken diğer elinizle kursağını kontrol ederek bunu anlayabilirsiniz..çok gergin olmayacak şekilde kursağı doldurmanız yeterli olacaktır..fazla bastğınızı düşündüğünüzde korkmayın fazlasını kusacaktır hemen ama fazla vermemeye özen gösterin dikkat edin..

  Birde hava basma olayına değinmek istiyorum..bazı arkadaşlar kuşun kursağına hava basarsanız ölür gibi yorumar yazıyorlar böle bi durum yok..sağlık bir kuş kursağına ne kadar hava basarsanız basın hemen havayı kursağında atacaktır aynen bizim geğirmemiz gibi..hava basarım sorun olur diye korkmayın..

  7)Yem kırdırmak

  Elde büyüttüğünüz yavru için en önemli konulardan biri de yeme düşürmektir..ben özellikle kıç tüyleri tamamlandıktan sonra kafese alıyorum kuşları..sizde bilirsiniz kıç tüyleri en son tamamlanan tüylerdir..

  Muhabbet kuşlarının yem kırmaya öğrenmesi için anne babaya ihtiyaç yoktur..bazı arkadaşlar yem kırmayı baba öğretir gibi yorumlar yazıyorlar..muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır..görerek öğrenirler..yanına erişkin bir kuş koyarak yem kırmayı öğretebilirsiniz..bakarak öğrenecektir..babanın özellikle yem kırmayı öğreteyim gibi bi bilinci yoktur..ayrıca içgüdüsel olarak yeme doğru yönelilirler aç veya tok olmaları durumu değiştirmez..

  Yeme düşürmek için 2 yolunuz var

  1-Tamamen aç bırakmak : Kuşu tamamen aç bırakarak yeme düşürmeye çalışabilirsiniz..bazı kuşlarda işe yarayacaktır ancak yüzde 90 başarısız olursunuz..ben bu yolu önermiyorum..çünkü kuş acıktıkça sizden daha fazla yem bekleyecektir ve önüne koyduğunuz yeme yönelmeyecektir..bunun sonun zayıflayıp güçden düşecektir..kafese koyar koymaz yem kırmaya başlayan kuşlarım da oldu..bunu da söyleyim..

  2-Yem basmaya devam edip önüne yem koymak: Ben bu yolu uyguluyorum..Günde 2 öğün yem vermeye devam ediyorum..kuşlar tok olunca daha meraklı olacaklardır..ve yeme daha çabuk yöneleceklerdir..deneyip görebilirsiniz..

  Söyledğim gibi kafese koyduğum gün kursağını tohumla dolduran kuşumda oldu..kafese koyduktan 15 gün sonra bile hiç yeme yönelmeyip benden yem bekleyen kuşlarımda oldu..yem kırma olayı kuşunuzun karakterine göre değişecektir..kuşa göre davranmanız gerekmektedir..hergün bi kaç kez kursağını kontrol edip yem kırıp kırmadığını kontrol etmeniz gerekir..  Büyüttüğüm ilk yavrular

  Elle besleme 1 - YouTube 4-5 günlük
  http://www.youtube.com/watch?v=PGH_RGMS224&list=UUs0d-63WkBiTDCDooyJpGJw ilk videodan 2 gün sonra
  Elle besleme 3 - YouTube ilk videodan 7 gün sonra
  http://www.youtube.com/watch?v=vgw3...h?v=YDSBIG70lO8&list=UUs0d-63WkBiTDCDooyJpGJw yeme yeni düşmüş halleri


  elimde büyüttüğüm kuşlardan bi kaç foto

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Son olarak bu işin ne kadar meşakkatli oldğunu bilmeniz gerektğini söyleyim..uykunuzdan işinizden ödün vermeniz gerekiyor..bazen okuldayken ders arasında eve gelip yem verip geri dönüyorum..sölediğim gibi imkanınız varsa yavru kuşları başka bi çiftin altına kaydırın..yoksa eziyet etmekten başka hiç bişey yapmazsınız..gereken herşeyi paylaştım..

  Kafanıza takılan sormak istedğiniz her soruyu bu topic altında sorabilirsiniz seve seve cevaplarım...konu uzun olmuş gibi yorumlar yapmayın okumak istemeyen çekip gider..amacım gerçek kuş severlerin faydalanacağı bir konu olması..bunların mutlaka bilinmesi gerekiyor..önceliğim kuşların daha fazla eziyet görmemesidir..çünkü çok fazla kulakdan duyma bilgi var ve çoğu yanlış maalesef..

  Konuyu istediğiniz şekilde alıntı olduğunu belirtmeden paylaşabilirsiniz..amacım besleyicilerden çok,kuşlara faydası olmasıdır saygılar..
   
  #1 semihsel, 6 Aralık 2014
  Son düzenleme: 10 Ocak 2015
  Evenness, MigdesiOlanKus, Selim Savas ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. Orhan ERGİN
  Çevrimdışı

  Orhan ERGİN Profesyonel

  Katılım:
  7 Şubat 2014
  Mesajlar:
  349
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Diyarbakır
  gönülden tebrik ediyorum seni kardeşim...
  üst düzey bi seminerdeymişim gibi hissettim...
   
 3. srhnacr
  Çevrimdışı

  srhnacr Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  15 Ocak 2014
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Antalya
  Zaman ayırıp paylaştığın için teşekkürler,emeğine sağlık faydasını görebileceğimiz bir çalışma olmuş.

  MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 4. Tuğrul BAYRAM
  Çevrimdışı

  Tuğrul BAYRAM Profesyonel
  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  16 Ekim 2014
  Mesajlar:
  225
  Beğenileri:
  45
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İZMİR ALİAĞA
  çok güzel çalışma olmuş emeğinize sağlık. Nede olsa kayseri'den ;)
   
 5. nur erim
  Gizli

  nur erim Guest

  Baştan sona okuyabileni tebrik ederim
   
 6. semihsel
  Çevrimdışı

  semihsel Aktif Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  7
  ilginizden dolayı teşekkür ederim
   
 7. turgay ÖZ
  Çevrimdışı

  turgay ÖZ Site Bağımlısı

  Katılım:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  88
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İSTANBUL / BAĞCILAR
  rica etsem ozelden konumuzun yedeği varsa paylasirmisiniz ben yararli bilgiler olduğuna inaniyorum
   
 8. semihsel
  Çevrimdışı

  semihsel Aktif Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  7
  Konu [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] ın isteği üzerine güncellenmiştir..
   
 9. Bilal KURDDAN
  Çevrimdışı

  Bilal KURDDAN Profesyonel

  Katılım:
  1 Ekim 2013
  Mesajlar:
  670
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  tokat
  baştan sona kadar okudum teşekkürler arkadasım.Sallama bilgi değil ; araştırıp denenmiş ve yazıya dökülmüş bir konu. tebrikler
   
 10. Levent ACAR
  Çevrimiçi

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Çok teşekkür ederiz [MENTION=11786]semihsel[/MENTION].
  Gerçekten sağlam bilgiler içeren bir konu olmuş.
   
 11. prax
  Çevrimdışı

  prax Süper Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğenileri:
  1
  Teşekkür ederim çok güzel bi makale olmuş. Ben de şu lastikleri bulamamıştım sizin sayenizde onu öğrenmiş oldum
  Ama Anlamadığım 4-5 günlük yavrunun Boğaz'ından geçermi sibop lastiği

  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  #11 prax, 12 Ocak 2015
  Son düzenleme: 12 Ocak 2015
 12. semihsel
  Çevrimdışı

  semihsel Aktif Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  7
  Hayır bende önermiyorum hocam ufak yavrularda kullanmayı..10 günü geçtikten sonra lastik kullanmaya başlıyorum..ilk günlerde şırınganın kendi ucuyla besleme yapıyorum..
   
 13. Mustafa Şen
  Çevrimdışı

  Mustafa Şen Süper Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  181
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Eline emeğine sağlık Semih Kardeşim, Süper bilgiler, harika paylaşım.
   
 14. Mert ÇAPACI
  Çevrimdışı

  Mert ÇAPACI Profesyonel

  Katılım:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  514
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul / Kadıköy
  Youtube daki videolarınızı da hayranlıkla izledim, emeğinize sağlık.
   
 15. Gokhan ERKAN
  Çevrimdışı

  Gokhan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  4.170
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  İstanbul/Beylikdüzü
  Dostum emeğine, yüreğine sağlık. Forumda bazı yerlerde sana ne kadar yüklendiklerini de gördüm. Orada da çizgini bozmadın. Bu konuda da ayrıca tebrik ediyorum seni. Başarılarının devamını diliyorum.
   
 16. prax
  Çevrimdışı

  prax Süper Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğenileri:
  1
  Köpükten yaptığınız barınak ın fotolarını paylaşırmısınız. Örnek açısından


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. semihsel
  Çevrimdışı

  semihsel Aktif Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  7
  Tabiki paylaşırım kardeşim..daha detaylı foto çekip bu topic altında paylaşacağım..bugün yetiştirmeye çalışırm inş..
   
 18. prax
  Çevrimdışı

  prax Süper Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğenileri:
  1

  Teşekkür ederim.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. semihsel
  Çevrimdışı

  semihsel Aktif Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  7
  [​IMG]

  [​IMG]

  Hocam biraz geç oldu kusura bakmayın dün gece biraz rahatsızlandım..

  Küvez tamamen camdan yapılmıştır..strafor ısı yalıtımı sağlanmak için kullanılmıştır..Cam kullanmamın nedeni camın fazla bakteri tutmaması ve temizliğinin kolay olması..

  Kullandığım malzemeler:

  Termostat,2 adet ampül,nem ölçer,hava pompası(akvaryumlarda kullanılan dış hava motoru),2 adet fan,ayarlanabilir adaptör..

  Termostat: Küvezin içini istenilen sıcaklığa ayarlamak için kullandım..Ayarladğınız sıcaklığın altına düşünce sensor sayesinde ampülleri yakarak küvezin içini ısıtıyor..dengeye gelince kapatıyor..

  Fanlar:Küvezin içindeki ısının tek bi noktada kalmasını değil küvetin içine yayılmasını sağlıyor..5-12 volt arasında çalıştırılabilir..fanın hızı ortamdaki nemi değiştirir..ayarlamak istedğiniz neme göre fanın hızını değiştirmeniz lazım..

  Hava pompası:Küvezin içinin sıcaklğını stabil hale getirmek için kapaklarının kapalı olması lazım.o yüzden dışarıdan bir hava kaynağı lazım..

  Birde küvezin içinde yine camdan yapılmış yavruluklar var..yavrular onların içinde duruyor..Bir adet de yine aynı çalışma presnsibiyle çalışan boylandırma küvezim var sadece boyutları farklı..yavrular 15 günü geçince diğer küveze alıyorum..

  Sormak istedğiniz başka soru varsa sorabilirsiniz..
   
 20. prax
  Çevrimdışı

  prax Süper Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğenileri:
  1

  Geçmiş olsun umarım ciddi bi şey değildir .Çok teşekkür ederim . Allah razı olsun sizden. Biraz geç gördüm bende cevabınızı. Benimde tapatalk da sorun vardı . ;)Birde bu ampuller ısı için yeterli mi gerçekten. Yoksa ısıtıcı ile geliştirmelimiyiz
  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  #20 prax, 20 Ocak 2015
  Son düzenleme: 20 Ocak 2015

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. yeni yumurtadan kusu annesi alirmı