Karadeniz Pet

Yavru Kuşum Hasta Mı acaba Bi Yardım ?

• Konbuyu başlatan Ahmet Behçet
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet Behçet

Guest
Arkadaşlar Öncelikle Sitenizde Yeniyim ve aranızda olmaktan cok mutluyum. Kuş Merakım da yaklasık 3 ay önce komsumda gordugum muhabbet kusunun cok guzel bı sekılde askım demesiydi bi anda hastası oldum ve yaklasık 45 gunce altakı yavruyu kuscu dukkanından aldım. arastırmalarıma göre yavru kus almak ıyımıs bıde erkek olması lazımmı kı konussun.Ama ben su 45 gun ıcınde cok sevdım kusu. konusmasada sankı benım canımdan bırısı oldu.

şimdi asıl konuya gelelım kuşum yaklasık 20 gunce önce cok marul vermekten ısal oldu.kendı kabartıyodu devamlı yatıyodu. yakın bı petshopcu arkadsaıma gıttım bu ısın uzmanı sayılır kus ıcın bı karısım ılac yaptı ve 3 gun suyuna kattım kendıne geldı hemen. 10 gun önce de kusu banyo yaptırayım dedım porselen tabaga ılık su koydum kusu bıraktım suya yanasmadı bıle bende kendım tutup elımle kusun ustune yavsca damla damla su doktum ve yıkadım o gece de sankı usudu ve hasta oldu gıbı gene cok korktum ve kusu kalorıfere yakın koydum ısıttım baktım olmuyo elektırıklı sobayla ıyıce kuruttum ve ısal ılacını suyuna kattım 2 gun gene kendıne geldı sımdı bı sıkıntısı yok ama sankı hıc buyumuyomu yoksa banamı öle gelıyo bıde her zaman otururken karnını yre ındırıyo sankı asagıda kı resımlerde de bellı oluyo zaten. kusum su an tam 3 aylık fılan aldıgım zaman yaklasık 1 aylıkdı. ve aldıgım kuscu erkek dedı sızce erkek mı bıde kus gelısmemıs mı acaba suyuna haftada bır vıtamın damlatıyorum ayrıca haftada bır ufak bı dılım elma verıyorum.

Öncelikle kuşunuzu çok hırpalamışsınız. Bu aylarda banyo yaptırmak hiç iyi bişey değil. Kuşunuza çok marul vermeyin. Verirsenizde hafta 1-2 kez ve güzelce yıkayıp daha sonra kurutup öyle verin. Çok güzel kurutmanız lazım. Bunun haricinde kuşunuza düzenli taze yem verin taze su verin vitamini kaliteli olan markalardan verin. Kafesini temiz tutmaya çalışın. Ve son olarak kuşunuzu çok ellemeyin biraz kendisini toparlasın. Ellemekten kastım avucunuza alıp mıncıklamayın. Düzenli olarak salın uçsun. Bu kuşunuza iyi gelecektir.

Kuşunuzda bir sıkıntı yok gibi görünüyor ama biraz bakımsız sanırım birde ceresinin üstündeki tüyler neden öyle ?

Öncelikle kuşunuzu çok hırpalamışsınız. Bu aylarda banyo yaptırmak hiç iyi bişey değil. Kuşunuza çok marul vermeyin. Verirsenizde hafta 1-2 kez ve güzelce yıkayıp daha sonra kurutup öyle verin. Çok güzel kurutmanız lazım. Bunun haricinde kuşunuza düzenli taze yem verin taze su verin vitamini kaliteli olan markalardan verin. Kafesini temiz tutmaya çalışın. Ve son olarak kuşunuzu çok ellemeyin biraz kendisini toparlasın. Ellemekten kastım avucunuza alıp mıncıklamayın. Düzenli olarak salın uçsun. Bu kuşunuza iyi gelecektir.

Hocam tesekkur ederım dogru cok avucluyom ama sevdıgımden cok tatlı bısey oldugu ıcın canının yangını dusunemedım aslında bu arada ayrıca kusum aynı kanarya gıbı ötmeye calısıyo sankı :D
pc den altakı lınklerde kı kus seslerını dınletıyorum cosuyo ötmeye calısıyo ama tam yapamıyor
https://www.youtube.com/watch?v=5Y8OdOzeuT4
https://www.youtube.com/watch?v=Iv2mVg36rAc

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:13 -->-> Daha önceki mesaj 21:12 --

Kuşunuzda bir sıkıntı yok gibi görünüyor ama biraz bakımsız sanırım birde ceresinin üstündeki tüyler neden öyle ?

hocam o tuyler bende tam bılmıyom ama netten arsatırdım yenı cıkan tuylerıymıs galıba.

çok bilgili değilim ama öğrendiğim kadarıyla. yavru kuşa duş aldırmayın. kaloriferin yanında tutmayın. çok marul vermeyin. avucunuza almayın . siz hepsini yapmışsıınız :)) yapmayın ama kendine gelir yakında

Hayvanla çok uğraşıyorsunuz gibi geldi bana stres belirtileri var kuşu keyfine bırakın.Mutlu olduğu zaman sadece yem bile yese hayvan capcanlı olur.

Hayvanla çok uğraşıyorsunuz gibi geldi bana stres belirtileri var kuşu keyfine bırakın.Mutlu olduğu zaman sadece yem bile yese hayvan capcanlı olur.

dogru cok ugrasıyorum ama ben yanlız olmasın dıye cok ılgılenıyorum. tabıkı ılgılendıgım zamanlar gunduz ıste oldugum ıcın aksam 19 ıle 23 arasıdır. birda ayrıca boynunu asagı dogru egıyo öyle kafeste sabıt duruyo cogu zaman. ve ayrıca cok önemlı bı noktayı unuttum arkadaslar kusum nefes alırken cok asırı nefen alısverısı gelıyor. sankı zor nefes alıyo gıbı bı bılgısı olan varmı.

Birincisi odada sigara içiyor musun o önemli sigara içiyorsan solunum problemleri olur.İkinci diyeceğim kafese oyuncak alman ayna alma ama alıştırmak istiyorsan muhabbet kuşu kendine gelsin canlansın ondan sonra istediğin gibi eğitirsin.

Birincisi odada sigara içiyor musun o önemli sigara içiyorsan solunum problemleri olur.İkinci diyeceğim kafese oyuncak alman ayna alma ama alıştırmak istiyorsan muhabbet kuşu kendine gelsin canlansın ondan sonra istediğin gibi eğitirsin.

odada sıgara ıcmıyorum ama evım bıraz bodrum gıbı pek havalandırması yok salıncagı ve aynası da vardı hepsını kaldırdım plastık tuneklerı var yarın onları da agaca cevırcem acaba kac gune ve kac aya duzelır kendını toplar

Kısa zamanda çok değişiklik yapıyorsunuz.Oyuncak mutlaka bırakın tahta tünek güzel olur ondan sonra siz geldiğinizde kafesin kapağını açın hayvanı ellemeyin kendi haline bırakın.Yakın zamanda düzelir mama verin biraz zayıf hayvan.Havalandırmayı fazla tutun sıcak havalarda diğer yönden yapacak birşey yok kuş için evi değiştirecek halinde yok yani.Çok çook havasızsa birine verin.

Hocam tesekkur ederım dogru cok avucluyom ama sevdıgımden cok tatlı bısey oldugu ıcın canının yangını dusunemedım aslında bu arada ayrıca kusum aynı kanarya gıbı ötmeye calısıyo sankı :D
pc den altakı lınklerde kı kus seslerını dınletıyorum cosuyo ötmeye calısıyo ama tam yapamıyor

Kuşunuzu çok sevebilirsiniz bende çok seviyorum ama en azından kendini toplayasıya kadar avuçlamayın. Çünkü yavruyken çok sık avuçlayıp sevmek kuşunuzu ishal yapacaktır. İshalde kuşta halsizlik, yorgunluk, bitkinlik yapacaktır. Özellikle bu dönemde temizliğe ve taze yem ve suya çok özen gösterin. Gerisi gelecek zaten.;)

Kusunz gercekten hirpalanmis
Avcunuza alirsaniz size alismaz
Ayrica kafeste durdugu zaman surekli konusun onunla
Size alissin sonra yanina bir arkadas almanizi tavsiye ederim cunku hayvan cok yalniz kaliyor yazik
Muhabbet kuslari cok sosyal hayvanlardir yalnizligi sevmezler...
Oyuncaklarini muhakkak takin
Onunla surekli sohbet halinde olmalisiniz..
Kusunuza uzun omur dilerim

Kuşunuz çok hırpalanmış ama toparlasa bile asla elinize almayın sizden korkar güvenini kaybedersiniz size alışmaz kuşu serbest bıraktığınızda zaten zamanla kendisi size gelecek elinize omzunuza konacaktır.

Ozellikle belirtmek istedgim bir konu da su:
Hayvaniniz hastalandiginda goturulmesi gereken kisi veteriner hekimdir
Pett shopcu hekim degildir lutfen kuslarimizi tehlikeye atmayalim..

Kısa zamanda çok değişiklik yapıyorsunuz.Oyuncak mutlaka bırakın tahta tünek güzel olur ondan sonra siz geldiğinizde kafesin kapağını açın hayvanı ellemeyin kendi haline bırakın.Yakın zamanda düzelir mama verin biraz zayıf hayvan.Havalandırmayı fazla tutun sıcak havalarda diğer yönden yapacak birşey yok kuş için evi değiştirecek halinde yok yani.Çok çook havasızsa birine verin.

arkadaslar su mama ısını bı turlu cozemedım nette bır cok tarıfı var. en bırını yaptım ama bı turlu yemedı yumurta hasladım havuc ve etımek lı bı karısım vardı onu yaptım. sizin bildiginiz bı maam tarıfı veya hazır satılanı varmı varsa bı tarıf edersenız cok memnun kalırım. birda pc den kus sesı dınlettıgmde önce oda karsılık verıyo cok otuyor 3 dakkayı bulmadan gıdıp yemını yıyor.

edit : HERKESE GÖSTERDİĞİ İLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM GERÇEKTEN HOŞ VE GÜZEL Bİ ORTAMINIZ VARMIŞ BUNDAN SONRA KISMET OLURSA BENDE DEVAMLI SIZINLEYIM.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaslar su mama ısını bı turlu cozemedım nette bır cok tarıfı var. en bırını yaptım ama bı turlu yemedı yumurta hasladım havuc ve etımek lı bı karısım vardı onu yaptım. sizin bildiginiz bı maam tarıfı veya hazır satılanı varmı varsa bı tarıf edersenız cok memnun kalırım. birda pc den kus sesı dınlettıgmde önce oda karsılık verıyo cok otuyor 3 dakkayı bulmadan gıdıp yemını yıyor.

Şu tarifi uygulayabilirsiniz. Hem çok pratik hemde çok besleyici. Ama bunu her gün değil hafta da bir gün verin.
http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...si/yavru-muhabbet-kusu-mamasi-tarifi-278.html

Bunları pc den dinletme fılan şuan yapma bana kalırsa hiç yapma muhabbet kuşları çok akıllı hayvanlar kuş var zanneder v.b ona oyuncak al oynasın kendi haline bırak mama için bebe bisküvi yumurta ve biraz kabuğu havuç veya marul mamaya alışması için birde bu hayvandan sen ne istiyorsun onu da pek anladım.Hayvan stres altında bu gibi şeyler yapma sonu hastalık olur haberin olsun.

Bunları pc den dinletme fılan şuan yapma bana kalırsa hiç yapma muhabbet kuşları çok akıllı hayvanlar kuş var zanneder v.b ona oyuncak al oynasın kendi haline bırak mama için bebe bisküvi yumurta ve biraz kabuğu havuç veya marul mamaya alışması için birde bu hayvandan sen ne istiyorsun onu da pek anladım.Hayvan stres altında bu gibi şeyler yapma sonu hastalık olur haberin olsun.

mama tarıfınızı uygulayacagım
oyuncak olarak ne tercıh etmelıyım aynalı bı salıncagı vardı onu taktıgım zamanlar ustunden ınmıyodu hıc ama nettekı yazıları baktım da aynanın zararı oluyomus kuslara konusmuyolarmıs bende o yuzden cıkardım gerı takamalıyım acaba ?

O o kadar önemli değil ipli mipli yeni oyuncaklar var onlardan alabilirsin.

Geri