Karadeniz Pet

Yavru kuşum ne yapıyor olabilir

Pınar Temiz

Yeni Üye
iYi akşamlar 55 günlük yavru kuşum durduk yerde kafasını sallayıp birsürü yem püskürtüyor yaklaşık 2 saatten beri dördüncü kez yapıyor acaba kusuyormu ne yapmam lazım lütfen yardım edin

Ama yem yemediği halde yapıyor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:54 -->-> Daha önceki mesaj 00:52 --

Ama yem yemediği halde durduk yerde yapıyor hasta olabilirmi

Hastalıktan büyük ihtimal. Şu an yapmanız gereken onu sıcak tutmak. Suyuna elma sirkesi ve limon katın Ama kusmanın nedenleri çok çeşitli. Onu kanatlılardan anlayan veterinere götürüp hastalığını teşhis ettirmeniz lazım. Ciddi rahatsızlık ta olabilir. Bi kere yaptı bitti diye ihmal etmeyin.

57günlük kardeşinde tostopak olmuş başını kanatlarının arasına koyarak 4 gündür öyle duruyor ona vitamin verdim 55günlük olanıda ayrı kafese koydum hastalanmasın diye peki tostopak olan yavrumada elma şirkesi vereyimmi

Verin ama bunlar iyileştiren şeyler değil aslında. Durumları kötü görünüyor bir veteriner gidin. Eğer gitmeyeceksenizde vitaform kullanın. Ama ishale dikkat edin. İshal varsa kullanmayın

Avisol plus kullanıyorum yarın hemen veterinere götüreceğim hepinize ilginiz için teşekkürederim

kum eksikliğidir. Muhabbet kuşları kolay sindirim yapmak ve metabolizmalarını düzenlemek için kuma ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten dolayı kafesinizde mutlaka muhabbet kuşu kumu bulundurmalısınız.

Üçüncü ve son olarak da muhabbet kuşları çok yem yediklerinde hareketini engelleyen bir durum olduğunda fazla yemi dışarıya atarlar. Bu durum bazı muhabbet kuşu sahiplerince kusma ve hastalık olarak düşünülse de aslında kuş kendini rahatlatmaya çalışmaktadır. Bu durum özellikle kuşun uçmasından sonra ortaya çıkmaktadır.
Kusma veya yenen yemi geri çıkarma kafes kuşlarında ciddi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir belirtidir. Regürgitasyon dediğimiz yenen yemin sindirilmeden çıkarılması ile kusma dediğimiz sindirilmiş gıdaların dışarı çıkarılmasını ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bununla birlikte kusma da regürgitasyon da hastalık belirtisi olarak çok sık karşımıza çıkar. Kusmaya neden olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Kalp karaciğer pankreas ve böbrek hastalıkları şeker hastalığı vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar. Kusma ve regürgitasyonun bir diğer sebebi de zehirlenmelerdir. Ağır metaller (çinko bakır kurşun gibi) evdeki bazı bitkiler (diffenbachia gibi) sigara dumanı tuz ve çikolata gibi bazı maddeler bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut ya da kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir. Yine bazı ilaçlar da kuşlarda kusmaya neden olabilir. Yüksek proteinli yemler A D ve E vitamini fazlalıkları yüksek miktarda demir içeren besinler gıda alerjileri fazla beslenme ve selenyum eksikliği gibi beslenme problemlerinde de kusma ve regürgitasyona rastlanır.
simdilik veterinere gidene kadar sicak tutun ve elma sirkesi verin az miktarda suyanuna

kum eksikliğidir. Muhabbet kuşları kolay sindirim yapmak ve metabolizmalarını düzenlemek için kuma ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten dolayı kafesinizde mutlaka muhabbet kuşu kumu bulundurmalısınız.

Üçüncü ve son olarak da muhabbet kuşları çok yem yediklerinde hareketini engelleyen bir durum olduğunda fazla yemi dışarıya atarlar. Bu durum bazı muhabbet kuşu sahiplerince kusma ve hastalık olarak düşünülse de aslında kuş kendini rahatlatmaya çalışmaktadır. Bu durum özellikle kuşun uçmasından sonra ortaya çıkmaktadır.
Kusma veya yenen yemi geri çıkarma kafes kuşlarında ciddi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir belirtidir. Regürgitasyon dediğimiz yenen yemin sindirilmeden çıkarılması ile kusma dediğimiz sindirilmiş gıdaların dışarı çıkarılmasını ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bununla birlikte kusma da regürgitasyon da hastalık belirtisi olarak çok sık karşımıza çıkar. Kusmaya neden olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Kalp karaciğer pankreas ve böbrek hastalıkları şeker hastalığı vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar. Kusma ve regürgitasyonun bir diğer sebebi de zehirlenmelerdir. Ağır metaller (çinko bakır kurşun gibi) evdeki bazı bitkiler (diffenbachia gibi) sigara dumanı tuz ve çikolata gibi bazı maddeler bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut ya da kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir. Yine bazı ilaçlar da kuşlarda kusmaya neden olabilir. Yüksek proteinli yemler A D ve E vitamini fazlalıkları yüksek miktarda demir içeren besinler gıda alerjileri fazla beslenme ve selenyum eksikliği gibi beslenme problemlerinde de kusma ve regürgitasyona rastlanır.
simdilik veterinere gidene kadar sicak tutun ve elma sirkesi verin az miktarda suyanuna

Güzel bilgiler vermişsiniz ama bi noktada katılmıyorum. Kumun sindirimi kolaylaştırdığı tatamen bir efsane. Kuşlarda mide yok o nedenle taşlığın kuma ihtiyacı var hikaye. Doğada kuşlar kum yerler çünkü mineral ihtiyacı karşılayacak yeterli meyve sebze bulamadıkları için yerler. Evcil, yeterli miktarda meyve sebze yiyen kuşlara kum verilmesine gerek olup olmadığı konusunda AVİAN veterinerlerin(kuş alanında uzman veterinerler) bir çoğu verilmemesi gerektiğini söyler. Verin diyenler de sindirim için değil kuşlar doğada yiyorsa bırakın biz de verelim onlar yemeleri gereken ölçüyü bilirler mantığıyla verin derler. Ama hiçbir avian veteriner kuşlarda kumun sindirimi kolaylaştırdığını söylemez. Bu tamemen bizim ülkemizin uydurduğu birşey. Araştırmamı aktardım. Kuşlarımın hiçbirine kum vermedim ve sindirim sorunuyla da karşılaşmadım.

tskler saygi duyuyorum görüslerinize tabiki sizin uygulamaniz daha farkli olabilir fakat ben bilimsel veterinerlerin görüslerini dikkate alip kusuma ayri bir kapta kumuni veriyorum cokda seviyor icindeki degisik vitaminleri aliyor mide yok demedim sanirsam yazimda :) ayrica kuş kumu ,diğer önemli bir elementtir..çünkü kuşların ağzında dişleri olmadığı için yedikleri yemleri midelerinin taşlık kısmında öğütürler bunuda taşlar sayesinde yaparlar,yani taşlar midede diş görevi görür..bu yüzden yemlerine 1 tatlı kaşığı kum veya ayrı bir yemliğe kum veya da tabana kum sermek gerekir..kumun içerisindeki tıbbi kömür katkısı hazmetmeyi kolaylaştırır..yemin içine koyulan kum genelde dibe çöker bu yüzden ayrı bir yemliğe koymakta fayda vardır bir görüs katilirsiniz katilmasiniz tskler saygilar

Geri