Karadeniz Pet

yavru muhabbet kuşu beslenmesi

Yavru muhabbet kuşlarım daha tüylenmeden annesi beslemeyi kesti. Mamayla besledim. tüylendiler. ancak yem kırıp yemiyorlar halen. mamaya alıştılar. bugün mama vermedim acıkınca yem yerlermi. yemezlerse daha ne kadar mama ile besliyeceğim sizce.

Kuşlar kaç günlük oldular? Genelde 30 gün ve civarı yaşta olunca yem kırmaya başlıyorlar. Birkaç gün daha erken veya geç olabiliyor tabii. Eğer yaşları bu aralıktaysa dal darı vermeyi de deneyebilirsiniz. Zamanla alışacaklardır.

Bence yavaş yavaş dal darıya ve diğer yemlere alıştırma vakti gelmiş. Yuvaya yem ve dal darı koyun derim.
Hatta yöntem olarak şunu da deneyebilirsiniz. Bağımsız yem yiyen başka kuşlar varsa yanlarına koyup yem kırmayı öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Cok zor bi durum ama buyumus sayilirlar anneleri saniyordurlar ayrilmak istemezler sizden

önceki yavrulamadan büyük kardeşleri var yanlarına koydum yavrular büyük kuşların ağzından yem yemek için üstüne yürüyor diğer büyük kuşlarda kavga ediyor yavrularla. dal darı denerim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman zaman diğer kuşlarla itiş kakış olacaktır. Birbirlerine ciddi zarar vermedikleri sürece sorun yok. Yem kırabilen yavrular bile daha büyük kuşlardan ağzına yem kusmasını isteyebilirler. Dolayısıyla yavruların bu hareketleri gayet normal. Kalabalık kafes ortamında sorun çıkıyorsa bir adet yem kıran kuşu yavruların yanına koyup öyle de deneyebilirsiniz.

Geri