Karadeniz Pet

Yavru Muhabbet Kuşum Alışmıyor.

• Konbuyu başlatan merve-35
  • Başlangıç tarihi
M

merve-35

Guest
mrhabalar 5 gün önce yavru muhabbet kuşu aldım. aldığım kişinin söylediğine göre 1-1 bucuk aylık kadarlık dişi bir kuş.

kendısı cok korkak, cok fazla ısırıyor. kafesıne yaklastıgımda korkuyor. parmagımı uzattıgımda kaçıyor, kafesın ıcınde cırpınıyor. gelmesı icin parmagımızı uzattıgımızda cok ısırıyor. birkaç sefer saldık. düzgün uçamıyor. sürekli cama veya duvara çarpıp yere düşüyor. yakalayıp kafesıne sokarken de ellerımızı kanata kanata paramparça etti.

bunun dışında yem yemesinde bi problem yok, üst kattaki kuşun sesini duyunca ona ötüyor cevap verıyor. konuştuğumuzda bizi izliyor. bana ve aileme alışmasını nasıl sağlarım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle merhaba arkadaşım kuşu hemen salarak hata yapmışsınız.kuş kafesinden sizleri evi ortamı izlemeliydiki cıktıgında kendine konacak yer kestirsin.o yuzden carpmış sağa sola.
avuca almaklada hata yapmıssınız kuslar elden korkar alışana kadar avuclamamanız gerekirdi.size alışmadan saldıgınız için haliyle parmaktada koyamazdınız.
ama suda var kus belki sizin sandıgınız gibi yavru değil petshoplarda 6 aylık kus 2 aylık diye satılabiliyor.bilmeyen kişiler bu tezgaha düşüyorlar.bir foto ekleme sansınız varsa daha rahat yönlenriebiliriz sizi.
birde kafese onun göz hizasında yaklaşın ondan yüksekte yaklaşmayın.onu korkutacak sesli şeylerden kaçının mesela poşet hışırtısı bile korkması için neden olabilir.

kuşun 15 gün kafesden sizi izlemesini sağlamaklıydınızki.size ve sesinize alışşsın.

umarım büyük bir kuş için konusmuyoruzdur bunları çünkü öyle bir kuşu eğitmeniz epey bir zaman alır.belki sizi mubişden bile soğutabilir.

fotoğraf eklemeye calısıcam ama yavru olduğu çok belli. yanaklarında beneklerı dahi yok. salmadan nasıl alıştırabılırım, ne yapmam gereklı? kafese marul uzatırken dahi ısırıyor.

çarpması hiç iyiy olmamış kalıcı hasarlar bırakmamasını temenni ederim arkadaşıom :(.ama şu saatten sonra kafesinden sizi izlmesini sesinize ortama alışmasını sağlayın yani yem ve su değiştirmek dışında kafesine yanaşmanızı tavsiye etmem.daha çok ürkerse kesinlikle alışmaz.ama fotoğraf koyarsanız.tecrübeli arkadaşlarımız kac aylık olduguna dair bir tahminde bulunur ve sizi o şekilde daha rahat yönlendirir

saygılarımla

fotoğrafını cekmeye calısmıstım ama telefonumdan dahi korkuyor. kaçacak yer arıyor kafeste:( tekrar deneyecegım sımdı

fotoğraf eklemeye calısıcam ama yavru olduğu çok belli. yanaklarında beneklerı dahi yok. salmadan nasıl alıştırabılırım, ne yapmam gereklı? kafese marul uzatırken dahi ısırıyor.

tabiki salacaktınız ancak 15 gün sonra daha iyi olurdu size alışmıs olurdu ve dışarda elinizi uzattıgınızda bir ihtimal daha sevecen olacaktı.dal darı ile alıştırabilirsiniz.

Öncelikle merhaba,muhabbet kuşları hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.Ancak bende o olayları yaşadığım için yardımcı olmaya çalışacağım.Benim Limon'um eve ilk geldiğinde haliyle korku içindeydi.Şansınız var daha henüz çok küçük ve hemen alıştıra bilirsiniz.Benim daha 2,5-3 aylıktı aldığımda.Ben dedikleri gibi 15 gün bekletmedim kafeste,sadece 2 gün beklettim.Öncelikle çok sabır gerektiren bir şey,alışması için elini yavaşça kafesin içine uzatman ancak ani hareketler yapmadan beklemen gerekiyor,bunu gün içinde iki,üç kere tekrarla.Artık elini uzattığında eskisi gibi korkmuyorsa,elini biraz daha ona doğru yaklaştır ve sev.Limon'um eve geldiğinde gizli gizli yemek yediği için haliyle aç kalıyordu.Bende avucuma yem alıp uzatmıştım.Önce ürkek ürkek yaklaştı ve yemi yediğinde elimden korkmamaya başladı.O gün ilk uçuşunu gerçekleştirdi,biraz dikkat etmelisin bazı yerlere çarpa bilir ama hemen alışıyor.O günden sonra(2 ay geçti) şuan nereye gitsem peşimde,bir rahat bırakmıyor =) umarım sizinki de hemen alışır.Sanırım kuşun dişiymiş,dişiler çok hırçın oluyorlarmış ve çok ısırıyorlarmış şimdiden bol sabırlar diliyorum =).Not-Alışması için kuşu asla aç bırakma.

Öncelikle merhaba,muhabbet kuşları hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.Ancak bende o olayları yaşadığım için yardımcı olmaya çalışacağım.Benim Limon'um eve ilk geldiğinde haliyle korku içindeydi.Şansınız var daha henüz çok küçük ve hemen alıştıra bilirsiniz.Benim daha 2,5-3 aylıktı aldığımda.Ben dedikleri gibi 15 gün bekletmedim kafeste,sadece 2 gün beklettim.Öncelikle çok sabır gerektiren bir şey,alışması için elini yavaşça kafesin içine uzatman ancak ani hareketler yapmadan beklemen gerekiyor,bunu gün içinde iki,üç kere tekrarla.Artık elini uzattığında eskisi gibi korkmuyorsa,elini biraz daha ona doğru yaklaştır ve sev.Limon'um eve geldiğinde gizli gizli yemek yediği için haliyle aç kalıyordu.Bende avucuma yem alıp uzatmıştım.Önce ürkek ürkek yaklaştı ve yemi yediğinde elimden korkmamaya başladı.O gün ilk uçuşunu gerçekleştirdi,biraz dikkat etmelisin bazı yerlere çarpa bilir ama hemen alışıyor.O günden sonra(2 ay geçti) şuan nereye gitsem peşimde,bir rahat bırakmıyor =) umarım sizinki de hemen alışır.Sanırım kuşun dişiymiş,dişiler çok hırçın oluyorlarmış ve çok ısırıyorlarmış şimdiden bol sabırlar diliyorum =).Not-Alışması için kuşu asla aç bırakma.

evet özellikle dişi istedim. çünkü bundan önceki kuşum dişiydi ve inanılmaz derecede insan canlısıydı, sevecendi. etrafımdakiler onun kuş değil, insan gibi olduğunu söylerdi. hiç vahşi olmamıştı. ceyranda kalıp ishal olup öldü aniden. onsuzluğa alışamadığım için aynı renkten dişi bir kuş aldım 5 gün önce. fakat dediğim gibi, alıştıramıyorum. elimle yem vermek istiyorum ama çok ısırıyor. ellerimi kanatıyor. yemi yemek yerine kaçıyor:(

evet özellikle dişi istedim. çünkü bundan önceki kuşum dişiydi ve inanılmaz derecede insan canlısıydı, sevecendi. etrafımdakiler onun kuş değil, insan gibi olduğunu söylerdi. hiç vahşi olmamıştı. ceyranda kalıp ishal olup öldü aniden. onsuzluğa alışamadığım için aynı renkten dişi bir kuş aldım 5 gün önce. fakat dediğim gibi, alıştıramıyorum. elimle yem vermek istiyorum ama çok ısırıyor. ellerimi kanatıyor. yemi yemek yerine kaçıyor:(

Öncelikle,bundan önceki kuşunuza üzüldüm.Allah rahmet eylesin...Biraz kuşu rahat bırakmanızı öneririm.Biraz zaman verin alışması için,sürekli onunla ilgilendirmek daha çok korkmasına yol açıyor.Eğer kafesinizde ayna varsa çıkartmanızı öneririm.Ayna alışma süresini daha çok uzatacaktır ve kafesin yerini değiştirmeyin.Sabırlı olun yoksa gittikçe size alışması daha çok zaman alacak.Ellerinizi kanatacak şekilde ne yapıyorsunuz ? kuşu avucunuzun içinde mi tutuyorsunuz ?

Öncelikle,bundan önceki kuşunuza üzüldüm.Allah rahmet eylesin...Biraz kuşu rahat bırakmanızı öneririm.Biraz zaman verin alışması için,sürekli onunla ilgilendirmek daha çok korkmasına yol açıyor.Eğer kafesinizde ayna varsa çıkartmanızı öneririm.Ayna alışma süresini daha çok uzatacaktır ve kafesin yerini değiştirmeyin.Sabırlı olun yoksa gittikçe size alışması daha çok zaman alacak.Ellerinizi kanatacak şekilde ne yapıyorsunuz ? kuşu avucunuzun içinde mi tutuyorsunuz ?

ayna yok. göstermıyorum da. kuşu sadece dışarı saldığımda kafesıne gerı koymak ıcın avuclamıstım. o zaman cok ısırdı. onun dısında kafesin içindeyken marul filan uzatırken kuvvetlı bı sekılde ısırıp kanatıyor.

elimizi kafeste tuttuk sürekli. artık ısırmıyor.

ama hala bizden cok korkuyor. parmaga gelmiyor, elimizden yem yemiyor. kafesin tabanına kaçıyor.

kafese gaga taşı astım, ondan da cok korkuyor.

elden yemi hemen yemiyor . aama dal darı verirsen önce bir tanıdana bakıyor. sonra deli gibi yiyor :)

bende kusumu yeni aldım ilk gun musade ettim yem vermedim her zaman yanina gelip.konustum ikinci gun kafesi actm yem verdim ucuncu gun dudagmdan yem yemeye basladi suan dorduncu gunu kafesi actgm anda elime atlyor ucuyor azda olsa carpyor normal seyler sende.yaptklarmi yapabilirsn

meraba arkadaşlar kuşu aldıgımızda 2 aylıktı ve alalı 1 ay oldu ama hala dısarı çıkmıyor aldıktan 1 hafta sonra falan elime almaya çalıştım ondan bu yanada elden çok korkuyor alıştıramıyorum ne yapmam gerekiyor?

Geri